Rosamund Pike

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Rosamund Pike
Pike after 2014 screening of Hector and the Search for Happiness
U lind në (1979-01-27) 27 janar 1979 (45 vjeç)
Hammersmith, Londër, Britani e Madhe
ShkollimiWadham College, Oxford
ProfesioniAktore
Vite aktiviteti1998–prezent
Bashkëshort/ëtRobie Uniacke (2009–prezent)
Fëmijë2

Rosamund Mary Ellen Pike[1](lindi më 27 janar 1979Londër) është një aktore angleze. Pjesëmarrja e saj e parë ekran ishte në vitin 1998 në filmin televiziv A Rather English Marriage dhe ajo erdhi në vëmendjen kur në moshën 21 vjeçare mori rolin si Bond girl Miranda FrostDie Another Day (2002). Ajo fitoi BIFA Award për Aktoren më të Mirë Mbështetëse në filmin The Libertine; gjithashtu u kandidua nga BIFA për performancën e saj si Helen në An Education (2009), dhe Lisa në Made in Dagenham (2010).

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pike ka lindur në Hammersmith, Londër, fëmija i vetëm i këngëtarëve të operës Caroline dhe Julian Pike [2]. Babai i Pike është aktualisht një profesor i muzikës dhe kreu i Studime të operës në Konservatorin e Birminghamit [3].

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Film[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
2002 Die Another Day Miranda Frost
2004 Promised Land Rose
2004 The Libertine Elizabeth Malet
2005 Pride & Prejudice Jane Bennet
2005 Doom Dr. Samantha Grimm
2007 Fracture Nikki Gardner
2007 Fugitive Pieces Alex
2009 An Education Helen
2009 Surrogates Maggie Greer
2009 Yesterday We Were in America Narrator Dokumentar
2010 Burning Palms Dedra Davenport
2010 Jackboots on Whitehall Daisy
2010 Barney's Version Miriam Grant-Panofsky
2010 Made in Dagenham Lisa Hopkins
2011 The Organ Grinder's Monkey Rochelle Film i shkurtër
2011 Johnny English Reborn Kate Sumner
2011 The Big Year Jessica
2012 Wrath of the Titans Queen Andromeda
2012 Jack Reacher Helen Rodin
2013 The Devil You Know Zoe Hughes Filmuar në fund të vitit 2005
2013 The World's End Sam Chamberlain
2014 A Long Way Down Penny
2014 Hector and the Search for Happiness Clara
2014 What We Did on Our Holiday Abi
2014 Gone Girl Amy Elliott Dunne
2015 Return To Sender Miranda Wells
2016 A United Kingdom Ruth Williams Khama Post-production

Televizion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
1998 A Rather English Marriage Celia Film
1999 Wives and Daughters Lady Harriet Cumnor 3 episode
2000 Trial & Retribution Lucy Episodi: "Trial & Retribution IV Part 1"
2001 Love in a Cold Climate Fanny 2 episode
2002 Bond Girls Are Forever Herself Dokumetar
2002 Foyle's War Sarah Beaumont Episodi: "The German Woman"
2008 The Tower Olivia Wynn Pilot
2009 Freefall Anna Film
2011 Women in Love Gudrun Brangwen 2 episode
2015 Thunderbirds Are Go Lady Penelope Creighton-Ward[4]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Rosamund Mary E Pike. England and Wales Birth Registration Index 1837–2008, FamilySearch. Retrieved 21 November 2014.
  2. ^ Cavendish, Lucy (18 mars 2009). "Rosamund Pike interview". The Daily Telegraph. London. Marrë më 22 maj 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Judith Woods (24 shtator 2010). "Rosamund Pike: From reluctant English rose to Britain's new screen queen". Daily Mail. Marrë më 25 nëntor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Parker actor back for Thunderbirds remake". BBC News. Marrë më 1 tetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]