Edward Scissorhands

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Edward Scissorhands
Regjia ngaTim Burton
Shkruar ngaCaroline Thompson
ProdhuesiDenise Di Novi
Tim Burton
LuajnëJohnny Depp
Winona Ryder
Dianne Wiest
Anthony Michael Hall
Kathy Baker
Vincent Price
Alan Arkin
KinematografiaStefan Czapsky
MontazhiRichard Halsey
Colleen Halsey
MuzikaDanny Elfman
Shpërndarë nga20th Century Fox
Data e publikimit
6 dhjetor 1990 (Los Anxhelos)
7 dhjetor 1990 (Shtetet e Bashkuara)
Kohëzgjatja
105 minuta[1]
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht
Buxheti20 milionë dollarë[2]
Fitimi86 milionë dollarë[3]

Edward Scissorhands është një film romantik fantazie amerikane e vitit 1990 me regji të Tim Burton. Është prodhuar nga Burton dhe Denise Di Novi, dhe shkruar nga Caroline Thompson nga një histori nga ajo dhe Burton. Johnny Depp luan një njeri artificial me emrin Edward, një krijim i papërfunduar që ka gërshërë në vend të duarve. I riu është marrë nga një familje periferike dhe bie në dashuri me vajzën e tyre adoleshente Kim (Winona Ryder).

Burton e konceptoi Edward Scissorhands që nga edukimi i tij i fëmijërisë në periferinë Burbank, California. Gjatë para-prodhimit të Beetlejuice, Caroline Thompson u punësua për të përshtatur historinë e Burton në një skenar, dhe filmi filloi zhvillimin në 20th Century Fox, pasi Warner Bros. refuzoi. Pjesa më e madhe e xhirimeve u zhvillua në Lutz, Florida midis 26 marsit dhe 19 korrikut 1990.[4] Kjo gjithashtu shënon bashkëpunimin e katërt mes Burtonit dhe kompozitorit të filmit Danny Elfman.

Edward Scissorhands u la në një marje pozitive nga kritikët dhe ishte një sukses financiar, duke fituar mbi katër herë buxhetin e tij prej 20 milion dollarësh. Filmi mori nominime të shumta në Academy Awards, British Academy Film Awards dhe Saturn Awards, si dhe fitoi Çmimin Hugo për Prezantimin më të Mirë Dramatik. Të dy Burton dhe Elfman e konsiderojnë Edward Scissorhands punën e tyre më personale dhe më të preferuar.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një grua e moshuar i tregon mbesës së saj historinë e një të riu të quajtur Eduard i cili ka duar gërshërë. Si krijim i një shpikësi të vjetër, Edward është një humanoid i krijuar artificialisht që është pothuajse i përfunduar. Shkollat e shtëpive të shpikësit Edward, por vuan nga një sulm në zemër dhe vdes para se t'i jepte duart e vërteta Edward, duke e lënë "të papërfunduar" përgjithmonë.

Shumë vite më vonë, Peg Boggs, një shitëse lokale e Avon, përpiqet të shesë në rezidencën gotike të varfër, ku jeton Edward. Ajo e gjen Edward vetëm dhe ofron për ta çuar në shtëpinë e saj pasi zbulon se ai është praktikisht i padëmshëm. Peg prezanton Edward me familjen e saj: burrin e saj Bill, djalin e tyre të ri Kevin dhe vajzën e tyre adoleshente Kim. Edward bie në dashuri me Kim, megjithë frikën e saj fillestare ndaj tij.

Fqinjët e Boggs janë kuriozë për shtëpinë e tyre të re, kështu që Boggët hedhin një barbecue në lagje duke mirëpritur Edward. Shumica e fqinjëve janë të magjepsur nga Edward dhe e miqësojnë atë, përveç fanatikes eksentrik fetar Esmeralda dhe të dashurit të Kim, Jim. Edward paguan lagjen për mirësinë e tyre duke zvogëluar mbrojtjet e tyre në topiarë. Kjo e bën atë të zbulojë se ai mund të kujdeset për flokët e qenve dhe më vonë ai stilon flokët e grave të lagjes. Një nga fqinjët, Joyce, ofron për të ndihmuar Edward të hapë një sallon flokësh. Ndërsa zbulon një vend, Joyce përpiqet ta joshë atë, por e frikëson atë larg. Joyce gënjen gratë e lagjes që ai u përpoq ta joshë atë, duke ulur besimin e tyre tek ai. Banka i mohon Edward një kredie pasi ai nuk ka një histori financiare.

Xhelozia për tërheqjen e Kim ndaj Edward, Jim sugjeron që Edward të zgjedhë bravën në shtëpinë e prindërve të tij për të marrë një furgon për Jim dhe Kim. Edward pajtohet, por kur ai e bllokon, shkaktohet një alarm vjedhës. Jim ik dhe Edward është arrestuar. Policia përcakton që periudha e tij e izolimit e ka lënë Edwrad pa asnjë sens realiteti apo sens të përbashkët. Edward merr përgjegjësinë për grabitjen, duke i thënë Kim që ai e bëri atë sepse ajo i kërkoi. Edward është i turpëruar nga ata në lagje, përveç familjes Boggs.

Gjatë Krishtlindjes, Edward gdhend një skulpturë engjëllore të akullit të modeluar pas Kim; rruajtjet e akullit hidhen në ajër dhe bien si bora, një gjë e rrallë për lagjen. Kim vallëzon në reshjet e borës. Jim arrin dhe thërret Edward, duke e habitur atë dhe duke e bërë atë të prerë aksidentalisht dorën e Kim. Jim akuzon Edward se me qëllim e dëmtonte Kimin, por Kim, e ngopur me xhelozinë e Jim, shkëputet me të. Edward ik në një tërbim, duke shkatërruar veprat e tij dhe duke frikësuar Esmeralda derisa të qetësohet nga një qen endacak. Prindërit e Kim u nisën për të gjetur Edward ndërsa Kim qëndron prapa në rast se kthehet. Edward kthehet në shtëpinë e Boggs për të gjetur Kim atje, i cili i kërkon që ta mbajë atë, por Edward ka frikë se ai do ta lëndojë. Jim drejton rreth e përqesh në një tërbim të dehur dhe gati sa vrapon mbi Kevin, por Edward e shtyn Kevin te siguria, duke e prerë pa dashje. Ata që dëshmojnë ngjarjen mendojnë se Edward po sulmon Kevin dhe Jim sulmojnë Edward. Edward mbron veten, duke prerë krahun e Jim para se të ikte në rezidencë.

Kim vrapon pas Edward, ndërsa Jim merr një armë dhe ndjek Kim. Në rezidencë, Jim bën pritë Edward dhe lufton me të; Edward nuk pranon të luftojë përsëri derisa ta shohë Jim duke goditur me shuplakë Kim ndërsa ajo përpiqet të ndërhyjë. I zemëruar, Edward e godet Jim në stomak dhe e shtyn atë nga një dritare e rezidencës, duke e vrarë. Kim rrëfen dashurinë e saj ndaj Edward dhe e puth para se të nisej. Ndërsa policia dhe fqinjët mblidhen, Kim i bindë ata se Jim dhe Edward vranë njëri-tjetrin.

Gruaja e moshuar mbaron duke i treguar mbesës të saj historinë, duke zbuluar se ajo është Kim dhe duke thënë se nuk e pa më kurrë Edward. Ajo preferon të mos e vizitojë atë sepse kanë kaluar dekada dhe ajo dëshiron që ai ta kujtojë ashtu siç ishte në rininë e saj. Ajo beson se Edward është akoma i gjallë, i pavdekshëm sepse është artificial, dhe për shkak të "borës", që Edward krijon kur gdhend skulptura akulli.

Luajtën[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kritikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Edward Scissorhands mori brohoritje nga kritikët dhe audienca. Rishikimi i uebfaqes së agregatorëve Rotten Tomatoes raporton se filmi mban një vlerësim prej 90% të miratimit, bazuar në 59 shqyrtime, me një rezultat mesatar prej 7.67 / 10. Konsensusi kritik i faqes në internet lexon: "Bashkëpunimi i parë midis Johnny Depp dhe Tim Burton, Edward Scissorhands është një përrallë magjike moderne me parakalime gotike dhe një qendër e ëmbël".[5] Metacritic, një tjetër përmbledhës i rishikimit, i dha filmit një notë mesatare të ponderuar të 74 nga 100 bazuar në 19 shqyrtime nga kritikët kryesorë, duke treguar "vlerësime përgjithësisht të favorshme".[6] CinemaScore raportoi se audienca i dha filmit një notë "A-".[7]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "EDWARD SCISSORHANDS" (në anglisht). British Board of Film Classification. 14 dhjetor 1991.
  2. ^ "Edward Scissorhands (1990)" (në anglisht). TheWrap. 7 dhjetor 1990. Arkivuar nga origjinali më 2017-07-31. Marrë më 2017-07-31.
  3. ^ "Edward Scissorhands" (në anglisht). Box Office Mojo. Marrë më 7 dhjetor 2009.
  4. ^ "Names in the News". Portsmouth Daily Times (në anglisht). 25 mars 1991. Marrë më 31 korrik 2013.
  5. ^ "Edward Scissorhands (1990)". Rotten Tomatoes (në anglisht). Fandango Media. Marrë më 4 maj 2020.
  6. ^ "Edward Scissorhands Reviews". Metacritic (në anglisht). CBS Interactive. Marrë më 18 dhjetor 2014.
  7. ^ "CinemaScore – Edward Scissorhands". CinemaScore (në anglisht). Marrë më 27 tetor 2014.