Iggy Pop

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Iggy Pop
IggyChesterRocks.jpg
Të dhëna
Emri i lindjesJames Newell Osterberg
U lind4 Shtator 1947(1947-09-04)
ZhanretRock, proto-punk, punk rock
PunaMuzikant
Veglatvokal
Vitet aktive1960 — sot
Shtëpitë diskografikeVirgin, RCA, Elektra, A&M
BashkëpunimetDavid Bowie
Faqja zyrtare[http://www.iggypop.com

Iggy Pop (lindur me emrin James Newell Osterberg në 21 prill 1947) është një këngëtar amerikan kompozitor, muzikant, dhe aktor. Ai është këngëtar i grupit proto-punk The Stooges, i cili u ribashkua në vitin 2003, dhe ka qenë i njohur për prezencën skenike agresive dhe të paparashikueshme. Iggy Pop ka aksperimentuar një numër të stileve të ndryshme gjatë karrierës së tij, duke përfshirë garazh rock, hard rock, new wave dhe jazz. Megjithëse popullariteti i tij është luhatur gjatë viteve, shumë prej këngëve të tij janë të njohura, duke përfshirë "Lust for Life", "The passenger", "Child Real Wild", "Candy", (duet me Kate Pierson e grupit B-52-ta), "China Girl", "Nightclubbing" dhe "I Wanna Be Your Dog".

Vlerësime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2010, The Stooges u vlerësuan nga Rock dhe Roll Hall of Fame.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo është diskografia e studio-albumeve të Iggy Pop:

Me grupin The Stooges

 • The Stooges (1969)
 • Fun House (1970)
 • Raw Power (1973)
 • The Weirdness (2007)
 • Ready to Die (2013)

Me James Williamson

 • Kill City (1977)

Solo

 • The Idiot (1977)
 • Lust for Life (1977)
 • New Values (1979)
 • Soldier (1980)
 • Party (1981)
 • Zombie Birdhouse (1982)
 • Blah Blah Blah (1986)
 • Instinct (1988)
 • Brick by Brick (1990)
 • American Caesar (1993)
 • Naughty Little Doggie (1996)
 • Avenue B (1999)
 • Beat 'Em Up (2001)
 • Skull Ring (2003)
 • Préliminaires (2009)
 • Après (2012)
 • Post Pop Depresion (2016)
 • Free (2019)
 • Every Loser (2023)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]