Once Upon a Time in Mexico

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Once Upon a Time in Mexico
Regjia ngaRobert Rodriguez
Shkruar ngaRobert Rodriguez
ProdhuesiElizabeth Avellán
Carlos Gallardo
Robert Rodriguez
LuajnëAntonio Banderas
Salma Hayek
Johnny Depp
Mickey Rourke
Eva Mendes
Danny Trejo
Enrique Iglesias
Marco Leonardi
Willem Dafoe
KinematografiaRobert Rodriguez
MontazhiRobert Rodriguez
MuzikaRobert Rodriguez
Shpërndarë ngaColumbia Pictures (Shtetet e Bashkuara)
Dimensions Film (ndërkombëtar)
Data e publikimit
12 shtator 2003
Kohëzgjatja
01 minutes[1]
Shteti SHBA
GjuhëtAnglisht
Spanjisht
Buxheti29 milionë dollarë[2]
Fitimi98.2 milionë dollarë[2]

Once Upon a Time in Mexico (Shqip: Na ishte një herë në Meksikë) është film amerikan i vitit 2003 me regji, producentë, fotografi dhe montazh të Robert Rodriguez. Është filmi i tretë dhe i fundit në Mexico Trilogy të Rodriguez, dhe është vazhdim i El Mariachi dhe Desperado. Filmi përmban Antonio Banderas në performancën e tij të dytë dhe të fundit si El Mariachi. Në film, El Mariachi është rekrutuar nga agjenti i CIA-s Sheldon Sands (Johnny Depp) për të vrarë Armando Barillo (Willem Dafoe), një lider meksikan i drogës i cili po planifikon një grusht shteti kundër Presidentit të Meksikës. Në të njëjtën kohë, El Mariachi kërkon hakmarrje kundër një gjeneral korruptues përgjegjës për vdekjen e gruas së tij, Carolina (Salma Hayek).

Përmbledhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

El Mariachi është rekrutuar nga agjenti i CIA-s, Sheldon Jeffrey Sands, për të vrarë gjeneralin Emiliano Marquez, një oficer i korruptuar i ushtrisë meksikane i cili është punësuar nga zotëria meksikan Armando Barillo për të vrarë presidentin e Meksikës dhe për të rrëzuar qeverinë. Shumë vite më parë, El Mariachi dhe gruaja e tij Carolina u përballën me Marquezin në një shkëmbim zjarri dhe plagosën gjeneralin; në hakmarrje, Marquez mori jetën e Carolina dhe vajzën e tyre në një pritë. Përveç El Mariachi, Sands bind ish agjentin e FBI-së Jorge Ramírez për të dalë në pension dhe për të vrarë Barillo, i cili kishte vrarë partnerin e tij Archuleta në të kaluarën. Për më tepër, AFN operative Ajedrez është caktuar nga Sands për të ndjekur Barillo.

Ndërsa vëzhgon aktivitetet e Barillo, Ramírez takon Billy Chambers, një i arratisur amerikan, i cili jeton nën mbrojtjen e Barillo, por nuk mund të bjerë më në detyra të tmerrshme që ai është detyruar të kryejë për të. Ramírez bind Chambers se do t'i sigurojë mbrojtje në këmbim për t'u afruar më Barillo duke etiketuar Chihuahua të përkëdhelur Chambers me një mikrofon të fshehur dhe Chambers pajtohet të përfundojë marrëveshjen duke iu dorëzuar autoriteteve të SHBA-së sapo Barillo të jetë hequr. Ndihmësi i Sands, Cucuy, fillimisht i punësuar për të mbajtur një sy në El Mariachi, në vend të kësaj qetëson El Mariachi dhe e kthen atë në Barillo, gjithashtu duke ofruar për të zbuluar detajet e planit Sands. Cucuy, megjithatë, është vrarë menjëherë nga Chambers, ndërsa El Mariachi shpëton nga robëria dhe i thërret miqtë e tij Lorenzo dhe Fideo për ta ndihmuar atë në misionin e tij.

Ndërsa vëzhgon veprimtarinë e Barillo jashtë një spitali, Ramírez njofton se burrat e armatosur po sulmojnë ndërtesën dhe ndjekin padinë. Ai zbulon se një grup mjekësh janë qëlluar me armë dhe Barillo ka vdekur si pasojë e një rindërtimi të fytyrës të zbehur, por e kupton se kufoma në tavolinën e operacionit është një trup i dyfishtë përpara se të jetë rrëzuar dhe rrëmbyer nga Barilloja e vërtetë dhe Ajedrez, i cili zbulon veten të jetë vajza e Barillo. Sands e kupton se misioni i tij është komprometuar, por është tepër vonë, pasi ai është kapur nga Barillo dhe Ajedrez - i cili e ka shpuar sytë para se ta dërgojë atë. Pavarësisht nga verbëria e tij, ai arrin të vras një vrasës që e ndiqte atë me ndihmën e një djali.

Ndërsa fshati feston Ditën e të Vdekurve gjatë vizitës së Presidentit, Marquez dhe ushtria e tij sulmojnë pallatin presidencial. Trupat e Marquez, megjithatë, janë përballur me rezistencë jo vetëm nga truprojat e Presidentit, por edhe nga fshatarët dhe Mariachis. Sands kishte udhëzuar El Mariachi që të lejonte Presidentin të vritet para se të sulmonte Marquez, por Mariachis, duke rënë dakord se Presidenti është një njeri i mirë, ndërhyjë herët dhe e mbron atë. Marquez hyn në pallatin presidencial, vetëm për t'u përballur përsëri me El Mariachi, i cili gjuan jashtë kupës së gjurit të tij para se të përfundojë atë me një gjuajtje në kokë. Ramirez, i cili u lirua nga robëria nga Chambers, përballet me Barillo. Pas armëve Barillo vret Chambers, Ramírez dhe El Mariachi vrasin zotin e drogës. Sands arrin të gjuaj Ajedrez sadist vdekur jashtë pallatit presidencial. Në fund të fundit, Lorenzo dhe Fideo shëtisin me paratë që Barillo po përdor për të paguar Marquezin dhe për të shoqëruar presidentin në siguri. Ramirez i thotë lamtumirë Sandsit dhe largohet, pasi ka hakmarrë vdekjen e partnerit të tij. El Mariachi pastaj jep pjesën e tij të parave në fshatin e tij para se të ecte në perëndim të diellit.

Luajtën[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "ONCE UPON A TIME IN MEXICO (15)". British Board of Film Classification. 2 shtator 2003. Arkivuar nga origjinali më 11 mars 2016. Marrë më 10 mars 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b "Once Upon a Time in Mexico". Box Office Mojo. Marrë më 22 gusht 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)