Jump to content

Enrique Iglesias

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Enrique Miguel Iglesias Preysler, lindi më 8 maj 1975Madrid, Spanjë, është këngëtar spanjoll-filipinas.

Famën ndërkombëtare e arriti në Meksikë e cila e ndihmoi shumë atë të bëhej i famshëm në Amerikën Latine, ShBA dhe Evropë, duke shitur shumë albume në gjuhen spanjolle në atë periudhë.

Por pa ardhur akoma shekulli i ri, ai hyri edhe në tregun e muzikës në gjuhën angleze dhe gjithashtu pati një sukses shumë të madh, duke shitur rreth 50 milion albume në të gjithë botën, dhe një fitim prej 48 milion dollarëve amerikanë.

Ai është djali i tretë dhe i fundit i Julio Iglesias dhe gazetares filipinas Isabel Preysler, ka një motër Chabeli dhe vellain Julio Iglesias Jr., Julio dhe Isabel u shkurorëzuan në vitin 1978 dhe më pas Julio migroi në Miami për të ndjekur karrierën e tij në Florida.

Në vitin 2002 kur Enrique po xhironte videoklipin e tij 'Escape' dhe aty njeh tenisten ruse Anna Kournikova me të cilën bie në dashuri.

Këngët më të njohura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1999 - Bailamos
 • 1999 - Rhythm Divine
 • 2000 - Be with you
 • 2000 - Could I have this kiss forever, me Whitney Houston
 • 2002 - Hero
 • 2002 - Escape
 • 2002 - Love to see you cry
 • 2004 - Not in love
 • 2007 - Do you know ?
 • 2007 - Tired of being sorry
 • 2008 - Push
 • 2008 - Ring my bells
 • 2008 - Can you hear me ?
 • 2008 - Away
 • 2009 - Takin' Back My Love, me Ciara

Albumet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Enrique Iglesias - 1995
 • Vivir - 1997
 • Cosas del Amor - 1998
 • Enrique - 1999
 • Escape - 2001
 • Quizás - 2002
 • 7 - 2003
 • Insomniac - 2007
 • Euphoria - 2010
 • Sex and Love - 2014
 • Final (Vol. 1) - 2021
 • Final (Vol. 2) - 2024