Jump to content

Ciara

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Ciara Princess Harris (lindur më 25 tetor, 1985), e njohur më së miri si Ciara, është një këngë-shkruese, kërcimtare dhe modele amerikane. Ciara ka lindur në Austin, Teksas. Me albumet e shitura në të gjithë botën numërohen më shumë se 7 milion kopje disqesh dhe është renditur në shumë klasifikime botërore. Kënga e saj më e njohur është publikimi i saj i parë që e bëri atë të njohur në të gjithë botën: 1,2 step. Disa nga titujt e këngëve që ajo ka nxjerr në treg janë goodies, get up, promise, love,sex,magicJustin timberlake, work-ms. Elliott, ride it & oh me luda chris, like a boy etj. Në klasifikimin e 100 këngëve më të mira në vitit, ajo ka mbajtur vendin e parë. Është e njohur për stilin e saj tepër të veçantë në hip-hop dhe r&b.

Ciara ka lindur në Austin, Texas më 25 tetor, 1985 si fëmija i vetëm i Jackie dhe Carlton Harris. Që kur babai i saj ishte në Ushtrinë e Shteteve të Bashkuara, të gjithë fëmijërinë e saj, Ciara u rrit në bazat e ushtrisë në Gjermani, New York, Utah, California, Arizona, dhe Nevada [1]. Duke folur për këtë, Ciara thotë se ndërsa ajo urrente për të humbur miq të mirë, kjo ndihmon atë në karrierën e saj kur ajo ka për të udhëtuar në të gjithë botën. Gjatë adoleshencë e saj, Ciara dhe familja e saj u vendos në Atlanta [1].

2002–03: Hearsay dhe marrveshjet për regjistrim

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në mes të adoleshencës së saj, Ciara formoi grupin e Hearsay me dy nga shoqetë e saj. Grupi regjistroi popullore, por me kalimin e kohës, ata filluan të kenë dallime dhe në këtë mënyrë i ndanë rrugët përfundimisht [1]. Pavarësisht nga kjo pengesë, Ciara ishte i vendosur ende për të arritur qëllimin e saj dhe nënshkruan një marrëveshje botuese si një kompozitor. Suksesi i saj i parë ishte kënga "Got Me Waiting" për këngëtarin e zhanrit R&B, Fantasia Barrino në albumin e tij debutues, Free Yourself [1].

2004–05: Goodies

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


  1. ^ a b c d " Billboard.com Biography – Ciara". Billboard. Retrieved December 14, 2006.