Jump to content

Michael Gambon

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sir

Michael Gambon

CBE
Gambon më 2013
U lind në
Michael John Gambon

(1940-10-19)19 tetor 1940
Dublin, Irlandë
Vdiq27 shtator 2023(2023-09-27) (82 vjeç)
Witham, Essex, Angli
Shtetësia
  • Irlandë
  • Mbretëria e Bashkuar
ProfesioniAktor
Vite aktiviteti1962–2019
Bashkëshorti/ja
Anne Miller
(m. 1962)
Fëmijë3
Nënshkrimi

Sir Michael John Gambon CBE (19 tetor 1940 - 27 shtator 2023) ishte një aktor irlandez-anglez.[1][2] Gambon filloi karrierën e tij të aktrimit me Laurence Olivier si një nga anëtarët origjinalë të Teatrit Kombëtar Mbretëror. Gjatë karrierës së tij prej gjashtë dekadash, ai mori tri Çmime Olivier dhe katër Çmime TV BAFTA. Në vitin 1998, ai u shpall kalorës nga Mbretëreshë Elizabeta II për shërbime në dramë.

Gambon u shfaq në shumë prodhime të veprave ngaWilliam Shakespeare si Othello, Hamlet, Makbeth dhe Coriolanus. Gambon u nominua për trembëdhjetë çmime Olivier, duke fituar tri herë për A Chorus of Disapproval (1985), A View from the Bridge (1987) dhe Man of the Moment (1990). Më 1997, Gambon bëri debutimin e tij në teatrin Broadway në Skylight nga David Hare, duke u nominuar me Çmimin Tony për Aktorin më të Mirë në një Shfaqje.

Gambon bëri debutimin e tij në film në Othello (1965). Filmat e tij të tjerë të shquar përfshijnë The Cook, The Thief, His Wife & Her Lover (1989), The Wings of the Dove (1997), The Insider (1999), Gosford Park (2001), Amazing Grace (2006), The King's Speech (2010), Quartet (2012) dhe Victoria & Abdul (2017). Ai gjithashtu luajti në filmat e Wes Anderson The Life Aquatic me Steve Zissou (2004) dhe Fantastic Mr. Fox (2009). Ai fitoi njohje më të gjerë përmes rolit të tij të Albus Urtimoritserinë e filmave Harry Potter nga 2004 deri më 2011, duke e zëvendësuar Richard Harris-in pas vdekjes së tij më 2002.

Për punën e tij në televizion, ai mori katër çmime BAFTA për The Singing Detective (1986), Wives and Daughters (1999), Longitude (2000) dhe Perfect Strangers (2001). Ai gjithashtu mori dy nominime për Çmimin Primetime Emmy për Path to War (2002) dhe Emma (2009). Projektet e tjera të dukshme të Gambon përfshijnë Cranford (2007) dhe The Casual Vacancy (2015). Në vitin 2017, ai mori çmimin për arritje jetësore të Akademisë së Filmit dhe Televizionit Irlandez. Në vitin 2020, ai u rendit në numrin 27 në listën 'The Irish Times për aktorët më të mëdhenj të filmit irlandez.[3]

Viti Titulli Roli Shënime
1965 Othello Company
1973 Nothing but the Night Inspector Grant
1974 The Beast Must Die Jan Jarmokowski
1985 Turtle Diary George Fairbairn
1988 Paris by Night Gerald Paige
Missing Link Narrator (zëri)
1989 The Rachel Papers Doctor Knowd
A Dry White Season Magistrate
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover Albert Spica
1991 Mobsters Salvatore Maranzano
1992 Toys General Leland Zevo
1994 A Man of No Importance Ivor J. Garney
Clean Slate Philip Cornell
Squanto: A Warrior's Tale Sir George
The Browning Version Dr. Frobisher
1995 Bullet to Beijing Alex
Two Deaths Daniel Pavenic
Nothing Personal Leonard
Midnight in Saint Petersburg Alex
1996 Mary Reilly Mr. Reilly
The Innocent Sleep Det. Insp. Matheson
1997 The Gambler Fyodor Dostoyevsky
The Wings of the Dove Lionel Croy
1998 Dancing at Lughnasa Father Jack Mundy
Plunkett & Macleane Lord Gibson
1999 A Monkey's Tale Master Martin (zëri)
Dead on Time Maurice
The Insider Thomas Sandefur
The Last September Sir Richard Naylor
Sleepy Hollow Baltus Van Tassel
2001 Gosford Park Sir William McCordle
Charlotte Gray Levade
High Heels and Low Lifes Kerrigan
Christmas Carol: The Movie Ghost of Christmas Present (zëri)
2002 Ali G Indahouse Prime Minister
2003 Little Wolf's Book of Badness Uncle Bigbad (zëri)
The Actors Barreller
Open Range Denton Baxter
Sylvia Professor Thomas
Deep Blue Narrator Film dokumentar
2004 Standing Room Only Larry
Being Julia Jimmie Langton
Sky Captain and the World of Tomorrow Morris Paley
Layer Cake Eddie Temple
The Life Aquatic with Steve Zissou Oseary Drakoulias
Harry Potter dhe i Burgosuri i Azkabanit Profesor Albus Urtimori
2005 Harry Potter dhe Kupa e Zjarrit
Stories of Lost Souls: "Standing Room Only" Larry
2006 The Omen Bugenhagen
The Good Shepherd Dr. Fredericks
John Duffy's Brother Narrator (zëri)
Amazing Grace Charles Fox
2007 The Good Night Alan Weigert
The Baker Leo
The Alps Narrator Film dokumentar
Harry Potter dhe Urdhri i Feniksit Profesor Albus Urtimori
2008 Brideshead Revisited Lord Marchmain
2009 Harry Potter dhe Princi Gjakpërzier Profesor Albus Urtimori
Fantastic Mr. Fox Franklin Bean (zëri)
2010 The Book of Eli George
The King's Speech King George V
Harry Potter dhe Dhuratat e Vdekjes Pjesa e Parë Profesor Albus Urtimori Cameo
2011 Harry Potter dhe Dhuratat e Vdekjes Pjesa e Dytë
2012 Quartet Cedric Livingstone
2014 Unity Narrator Film dokumentar
Paddington Uncle Pastuzo (zëri)
2016 Dad's Army Private Godfrey
Hail, Caesar! Narrator (zëri)[4][5]
2017 Viceroy's House General Hastings Ismay
Mad to Be Normal Sydney Kotok
Victoria & Abdul Lord Salisbury
Kingsman: The Golden Circle Sir Giles / Arthur
Paddington 2 Uncle Pastuzo (voice)
2018 The Last Witness Frank Hamilton
King of Thieves Billy "The Fish" Lincoln
The Death & Life of John F. Donovan Man in Restaurant
Narrator
Rol i dyfishtë, rol zëri
Johnny English Strikes Again Agent Five Cameo i pakredituar
2019 Judy Bernard Delfont
Cordelia Moses

Çmimet dhe nominimet

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Viti Çmimi Kategoria Puna e nominuar Rezultati
1997 Tony Award Best Actor in a Play Skylight Kandidat/e
1979 Olivier Awards Best Actor of the Year in a New Play Betrayal Kandidat/e
1980 Best Actor in a Revival The Life of Galileo Kandidat/e
1983 Best Actor in a New Play Tales from Hollywood Kandidat/e
1986 Best Comedy Performance A Chorus of Disapproval Fitues/e
1988 Best Actor A View from the Bridge Fitues/e
1990 Best Comedy Performance Man of the Moment Fitues/e
1997 Best Actor Skylight Kandidat/e
1998 Tom and Clem Kandidat/e
1999 The Unexpected Man Kandidat/e
2001 The Caretaker Kandidat/e
2003 A Number Kandidat/e
2005 Endgame Kandidat/e
2009 No Man's Land Kandidat/e
2002 Golden Globe Award Best Actor in a Mini-Series or a TV Movie Path to War Kandidat/e
2002 Primetime Emmy Award Lead Actor in a Miniseries or a Movie Kandidat/e
2010 Outstanding Supporting Actor in a Limited Series or Movie Emma Kandidat/e
2001 Screen Actors Guild Award Cast in a Motion Picture Gosford Park Fitues/e
2010 Cast in a Motion Picture The King's Speech Fitues/e
1987 British Academy Television Awards Best Actor The Singing Detective Fitues/e
2000 Wives and Daughters Fitues/e
2001 Longitude Fitues/e
2002 Perfect Strangers Fitues/e
2012 British Independent Film Awards The Richard Harris Award[6] Honorary Fitues/e
  1. ^ "Interview: Michael Gambon - 'I'm quite a serious-minded actor. I am! I am!'". theartsdesk.com. 6 gusht 2022. Arkivuar nga origjinali më 6 gusht 2022. Marrë më 28 shtator 2023. I suppose I can't get away from it, I'm English, aren't I? {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Actor Michael Gambon has died aged 82" (në anglisht). RTÉ. 2023-09-28. 'When I was in Dublin, born here'; I've always felt Irish
  3. ^ Clarke, Donald; Brady, Tara (13 qershor 2020). "The 50 greatest Irish film actors of all time – in order". The Irish Times. Marrë më 1 janar 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Joshua Rothkopf (3 shkurt 2016). "Hail, Caesar! [review]". Time Out New York. Marrë më 4 shkurt 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Ignatiy Vishnevetsky (4 shkurt 2016). "The Coens swipe at religion, counterculture, and Hollywood in Hail, Caesar!". The A.V. Club. Marrë më 4 shkurt 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "WINNERS & NOMINATIONS". BIFA. 24 tetor 2012. Marrë më 13 mars 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]