Jump to content

Eddie Redmayne

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Eddie Redmayne
U lind në6 janar 1982
Kombësiaangleze
TitulliRedmayne në vitin 2011

Edward John David „Eddie“ Redmayne[1], (6 janar 1982 Lonër, Angli ), aktor anglez.

Redmayne marrë vlerësime nga kritika për performancën univerzale të tij si Stephen HawkingThe Theory of Everything (Teoria për çdo gjë), për të cilën ai fitoi çmimin e Akademi Awards për aktorin më të mirë, çmimin Globi i Artë, Screen Actors Guild Award dhe çmimin BAFTA. Ai ka vazhduar të aktrojë edhe në teatër, më së shumti në dramën Red (Kuq) (2010), në Broadway, për të cilën ai fitoi çmimin Tony për performancën më të mirë nga një aktor të luajtur në teatër.

Fëmijëria dhe edukimi

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redmayne ka lindur më 6 janar 1982Londër[2]. Nëna e tij, Patricia (në vazëri Burke), drejton një biznes të zhvendosjes, dhe babai i tij, Richard Redmayne, është një biznesmen[3]. Nga babai,gjyshi i tij ishte inxhinier i minierave.[4] Redmayne ka një vëlla më të vjetër, një vëlla më ri, dhe një gjysmë-vëlla më të vjetër dhe një gjysmë-motër.[5]

Ai mori pjesë në kolegj të Gjykatës, pastaj kolegjin Etoni College, ku ai ishte në të njëjtin vit si Princi William, Tom Hiddleston dhe Ivo Stourton. Ai shkoi për të studiuar Historinë e Artit në Trinity College, të Cambridgeit, nga ku ai u diplomua në vitin 2003.[6][7]

Redmayne është i martuar me Hannah Bagshawe, një punonjëse në ekzekutivin e marrëdhënieve publike të industrisë së financave, në dhjetor 2014.[8][9]

Viti Titlulli Roli Shënime
2006 Like Minds Alex Forbes
2006 The Good Shepherd Edward Wilson Jr.
2007 Savage Grace Antony Baekeland
2007 Elizabeth: The Golden Age Anthony Babington
2008 The Yellow Handkerchief Gordy
2008 The Other Boleyn Girl William Stafford
2009 Powder Blue Qwerty Doolittle
2009 Glorious 39 Ralph Keyes
2010 Black Death Osmund
2011 Hick Eddie Kreezer
2011 My Week with Marilyn Colin Clark
2012 Les Misérables Marius Pontmercy
2014 The Theory of Everything Stephen Hawking
2015 Jupiter Ascending Balem Abrasax
2015 Sodor's Legend of the Lost Treasure Ryan (voice) Post-production
2016 The Danish Girl Lili Elbe Filming
Viti Titulli Roli Shënime
1998 Animal Ark John Hardy Episode: "Bunnies in the Bathroom"
2003 Doctors Rob Huntley Episode: "Crescendo"
2005 Elizabeth I The Earl of Southampton Episode: "Southampton"
2008 Tess of the d'Urbervilles Angel Clare 4 episodes
2010 The Pillars of the Earth Jack Jackson 8 episodes
2012 Birdsong Stephen Wraysford 4 episodes
Viti Titulli Roli Shënime
1992–1993 Oliver! Factory Boy #46 West End
2002 Twelfth Night Viola Shakespeare's Globe
2003 "Master Harold"...and the Boys Master Harold Everyman Theatre
2004 The Goat, or Who Is Sylvia? Billy Almeida Theatre
2004 Hecuba Polydorus Donmar Warehouse
2007 Now or Later John Jr. Royal Court Theatre
2009–2010 Red Ken Donmar Warehouse/John Golden Theatre
2011–2012 Richard II King Richard II Donmar Warehouse
  1. ^ "Eddie Redmaynep profile". Debretts.com. 6 janar 1982. Arkivuar nga origjinali më 6 shkurt 2012. Marrë më 2 janar 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Redmayne profile". Ftvdb.bfi.org.uk. 16 prill 2009. Arkivuar nga origjinali më 22 tetor 2012. Marrë më 2 janar 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Fast Eddie". Eddieredmayne.org. Arkivuar nga origjinali më 29 nëntor 2014. Marrë më 22 shkurt 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Eddie Redmayne Facts: 23 Things You (Probably) Don't Know About the 'Theory of Everything' Star". The Moviefone Blog (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 24 nëntor 2014. Marrë më 10 mars 2015.
  5. ^ "Eddie Redmayne interview" (në anglisht). Marrë më 23 nëntor 2014.
  6. ^ "Next Big Thing: Eddie Redmayne". GQ. 28 nëntor 2011. Arkivuar nga origjinali më 5 janar 2013. Marrë më 19 dhjetor 2012. {{cite magazine}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Gysin, Christian; Kisiel, Ryan (4 shkurt 2012). "Prince William with the Birdsong heart-throb and fellow Eton prefects... and some VERY wacky waistcoats". The Daily Mail (në anglisht). London. Marrë më 19 dhjetor 2012.
  8. ^ "How going topless helped Eddie Redmayne win his wife's heart". Mail Online (në anglisht).
  9. ^ "It's OFFICIAL! Actor Eddie Redmayne marries Hannah Bagshawe in Winter Wonderland ceremony at Somerset's Babington House". Daily Mail (në anglisht). London, UK. 15 dhjetor 2014. Marrë më 23 shkurt 2015.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]