Jump to content

Kafshët Fantastike dhe Ku Mund të Gjenden (filmi)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Kafshët Fantastike dhe Ku Mund të Gjenden është një film fantastik i vitit 2016 i drejtuar nga David Yates. Një prodhim i përbashkët britanik dhe amerikan, është një spin-off i dhe paraprake i serisë së filmave Harry Potter. Ajo u prodhua dhe u shkrua nga J. K. Rowling në debutimin e saj për skenariste, frymëzuar nga "libri udhëzues" i saj me të njëjtin emër i vitit 2001. Filmi përmban një kast të ansamblit që përfshin Eddie Redmayne, Katherine Waterston, Dan Fogler, Alison Sudol, Ezra Miller, Samantha Morton, Jon Voight, Carmen Ejogo dhe Colin Farrell. Është pjesa e parë në serinë e filmave Fantastic Beasts, dhe e nënta në përgjithësi në ekskluzivitetin Wizarding World që filloi me filmat Harry Potter.

Filmi u nominua për pesë BAFTA, duke përfshirë Filmin më të Mirë Britanik, dhe fitoi për Prodhimin më të Mirë të Dizajnit. Ai u nominua për dy Çmime Oscar dhe fitoi për Modelin më të Mirë të Kostumeve, duke u bërë filmi i parë nga Wizarding World që fitoi një Çmim Oscar.[1] Vazhdimi i parë, Kafshët Fantastike: Krimet e Grindelvaldit, u publikua më 16 nëntor 2018.[2] Xhirimet për një vazhdim të dytë, ende pa emër, do të fillonin në pranverë të vitit 2020, me një datë të parashikuar të shfaqjes në nëntor 2021.[3] Më 16 mars 2020, në të njëjtën ditë që do të kishte filluar xhirimi, pandemia e COVID-19 bëri që Warner Bros të shtynte prodhimin.[4]

Aktorët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kafshët fantastike dhe ku t'i gjeni në panelin komik 2016 San Diego Comic (nga e majta në të djathtë): regjisori Yates; aktorët Redmayne, Waterston, Sudol, Fogler, Farrell, Miller.
 • Eddie Redmayne si Newt Scamander
 • Katherine Waterston si Porpentina "Tina" Goldstein
 • Dan Fogler si Jacob Kowalski
 • Alison Sudol si Queenie Goldstein
 • Ezra Miller si Credence Barebone
 • Samantha Morton në rolin e Mary Lou Barebone
 • Jon Voight si Henry Shaw Sr.
 • Carmen Ejogo si Seraphina Picquery
 • Colin Farrell si Percival Graves
 • Ron Perlman si zë i Gnarlack
 • Faith Wood-Blagrove si Modesti Barebone
 • Ronan Raftery në rolin e Langdon Shaw
 • Josh Cowdery si Henry Shaw Jr.
 • Kevin Guthrie si Z. Abernathy
 • Jenn Murray si Chastity Barebone
 • Gemma Chan si Madam Ya Zhou
 • Johnny Depp në rolin e Gellert Grindelwald
 • Zoë Kravitz si Leta Lestrange,

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Dornbush, Jonathon (26 shkurt 2017). "Oscars 2017: Fantastic Beasts Wins First Academy Award for Harry Potter Franchise". IGN (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 27 shkurt 2017. Marrë më 27 shkurt 2017.
 2. ^ McNary, Dave (16 nëntor 2017). "'Fantastic Beasts 2' First Cast Photo, Title Revealed". Variety (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 17 dhjetor 2017. Marrë më 10 dhjetor 2017.
 3. ^ McNary, Dave (2019-11-04). "'Fantastic Beasts 3' Finally Moves Forward With Filming". Variety (në anglisht). Marrë më 2020-01-03.
 4. ^ Kroll, Justin (16 mars 2020). "'Fantastic Beasts 3' Production Postponed Due to Coronavirus Pandemic". Variety (në anglisht).

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]