Prequel

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Termi anglez prequel është një neologjizëm të fjalës Sequel ("Epizoda") dhe rrokjes pre ("para"). Këtu flitet për një lloj të vazhdimit, që më vonë u xhiruar apo shkruajtur, që përmbajtja e saj nuk lidhët me ngjarjen e veprës, por e shfaq ngjarjen e mëparshme.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gnome-multimedia.svg Ky artikull në lidhje me Filmi është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.