James Newton Howard

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
James Newton Howard
Të dhëna
Emri i lindjesJames Newton Howard
Gjithashtu të njohur siJames Newton Howard
U lind9 qershor 1951 Los Angeles , California , USA
PunaKompozitor , Muzikant , Shkrimtar tekstesh
Vitet aktive1983 - vazhdon
BashkëpunimetHans Zimmer, Toto

James Newton Howard ( lindur 9 , qershor , 1951 ) është njëkohësisht tetë herë i nominuar për Academy Award amerikane të filmit për kompozitor , orkestër , prodhues dhe muzikë .

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jeta dhe karriera në rini[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hauard ka lindur në Los Angeles. Gjatë karrierës së tij në rini me shumë është marrë me artin e sidomos ( kompozitor , muzikant ,shkrimtar këngësh ) ai ka shënuar filma me peshë në të gjitha zhanret duke fituar çmime dhe duke u nominuar për punën e tij të shumtë. Howard ka filluar me muzikën si një fëmijë i vogël dhe vazhdoi të marrë pjesë në Thacher SchoolOjai , Kaliforni ; Music Academy of the WestSanta Barbara , Kaliforni , dhe pastaj në piano në University of Southern California . Pasi Howard la kolegjin , ai shëtiti me Elton John gjatë nga fundi i viteve ’70 dhe në fillim të viteve ’80 .

Diskografia dhe filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli
1974 James Newton Howard
1983 James Newton Howard and Friends
1985 Promised Land
1989 major League
1990 Flatliners
1991 Dying Young
Grand Canyon
The Man in the Moon
My Girl
The Prince of Tides
1993 Falling Down
Dave
The Fugitive
Alive
1994 Junior
Wyatt Earp
1995 Just Cause
Waterworld
Outbreak
Restoration
1997 Space Jam
The Devil's Advocate
The Postman
1998 Stir of Echoes
1999 The Sixth Sense
Snow Falling on Cedars
Wayward Son
2000 Dinosaur
Unbreakable
Vertical Limit
2001 Atlantis: The Lost Empire
2002 The Emperor's Club
Signs
Treasure Planet
2003 Peter Pan
2004 Hidalgo
The Village
Collateral
2005 The Interpreter
Batman Begins (with Hans Zimmer)
King Kong
2006 Freedomland
Lady in the Water
Blood Diamond
2007 The Lookout (iTunes Exclusive)
I Am Legend
Michael Clayton
Charlie Wilson's War
The Great Debaters
The Water Horse: Legend of the Deep
2008 The Happening
The Dark Knight (with Hans Zimmer)
Defiance
2009 Duplicity
Confessions of a Shopaholic
2010 Salt

Çmimet dhe nominimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në maj 2008 ai u bë një anëtar i nderit i Royal Academy of Music

Çmimet e fituara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nominimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]