Jump to content

Jaws

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Jaws (sq: Nofullat) është një film thriller amerikan i vitit 1975 i drejtuar nga Steven Spielberg, i bazuar në romanin e vitit 1974 nga Peter Benchley. Ai luan Roy Scheider në rolin e shefit të policisë Martin Brody, i cili, me ndihmën e një biologu detar (Richard Dreyfuss) dhe një gjuetari profesionist peshkaqenësh (Robert Shaw), gjuan një peshkaqen të bardhë që ha njerzit dhe sulmon plazhistët në një qytet turistik veror. Murray Hamilton luan kryebashkiakun dhe Lorraine Gary portretizon gruan e Brody. Skenari i besohet Benchley-t, i cili shkroi draftet e para, dhe aktorit-shkrimtar Carl Gottlieb, i cili rishkruan skenarin gjatë fotografimit kryesor.

I xhiruar kryesisht në vendndodhjen e Martha's Vineyard në Massachusetts, Jaws ishte filmi i parë i madh i filmit që u xhirua në oqean dhe si pasojë pati një prodhim të trazuar, duke kaluar mbi buxhetin dhe orarin. Ndërsa peshkaqenët mekanikë të departamentit të artit shpesh nuk funksiononin, Spielberg vendosi kryesisht të sugjeronte praninë e peshkaqenit, duke përdorur një temë ogurzi dhe minimaliste të krijuar nga kompozitori John Williams për të treguar shfaqjet e tij të afërta. Spielberg dhe të tjerë e kanë krahasuar këtë qasje sugjestive me atë të regjisorit Alfred Hitchcock. Lëshimi i filmit nga Universal Pictures në mbi 450 ekrane ishte një publikim jashtëzakonisht i gjerë për një film të madh në studio në atë kohë dhe u shoqërua me një fushatë të gjerë marketingu që theksoi shumë spotet televizive dhe mallrat e lidhura.

I konsideruar si një moment i rëndësishëm në historinë e filmave, Jaws ishte filmi prototip i verës dhe fitoi disa çmime për muzikën dhe montazhin e tij. Ishte filmi me fitimet më të larta të të gjitha kohërave deri në shfaqjen e Star Wars dy vjet më vonë; të dy filmat ishin thelbësorë në krijimin e modelit modern të biznesit të Hollivudit, i cili ndjek fitime të larta nga filmat aksion dhe aventurë me premisa të thjeshta me koncept të lartë, të lëshuar gjatë verës në mijëra kinema dhe të reklamuar shumë. Nofullat u pasuan nga tre vazhdime (asnjëra prej të cilave nuk përfshinte Spielberg ose Benchley) dhe shumë thrillerë imitues, dhe në vitin 2001, Biblioteka e Kongresit e zgjodhi atë për t'u ruajtur në Regjistrin Kombëtar të Filmit të Shteteve të Bashkuara.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]