Greta Gerwig

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Greta

Greta Celeste Gerwig (e lindur më 4 gusht 1983) është një aktore amerikane dhe regjisore.[1][2]

Ajo ka bashkëpunuar me drejtuesit Joe Swanberg dhe Noah Baumbach në disa projekte. Punimet e rëndësishme me Baumbach përfshijnë Greenberg në vitin 2010, Frances Ha në 2012 (Golden Globe nomination), dhe Mistress America në 2015. Ajo luajti në Damsels Whit Stillman në shqetësim në vitin 2011, dhe në Woody Allen në Romës me dashuri në vitin 2012. Ajo luajti Rolin e titullarit në dramën 2015 Maggie's Plani, dhe kishte rol mbështetës në filma 2016 Jackie dhe 20 Century Women.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

E lindur në Sacramento, California, Greta Gerwig është e bija e Christine (djali Sauer), një infermiere, dhe Gordon Gerwig, një konsulent financiar dhe programues kompjuteri. Ajo ka një vëlla më të vogël. [3][4][5] Ajo ka origjinë gjermane, irlandeze dhe angleze. Gerwig u ngrit si një Universalist Unitarian,[6] dhe gjithashtu mori pjesë në një shkollë katolike vajzash. Ajo e ka përshkruar veten si "një fëmijë intensive". Me një interes të hershëm në kërcim, ajo synonte të bënte një diplomë në teatrin muzikor në Nju Jork. Ajo u diplomua nga Kolegji Barnard, ku studion anglishten dhe filozofinë. [7] Jashtë klasës, ajo luajti në shfaqjen e Varsity Show së bashku me Kate McKinnon. [8]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gerwig del me regjisorin Noah Baumbach që nga fundi i vitit 2011. [9][10]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "The Nifty 50 | Greta Gerwig, Actress". The New York Times. 28 janar 2010. Marrë më 15 mars 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Noah Baumbach Hires Mumblecore's Meryl Streep, Readies Greenberg". New York Observer. 9 shkurt 2009. Arkivuar nga origjinali më 15 prill 2009. Marrë më 15 mars 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Greta Gerwig Toronto Interview accessed 10/26/2016
  4. ^ Gilbey, Ryan (6 qershor 2010). "Greta Gerwig – great expectations". The Sunday Times. Arkivuar nga origjinali më 31 korrik 2020. Marrë më 30 qershor 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Adams, Guy (16 prill 2011). "Greta Gerwig: The queen of low-budget cinema is breaking into the mainstream with her role in Arthur". The Independent. Arkivuar nga origjinali më 24 shtator 2015. Marrë më 24 maj 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Littleton, Cynthia (15 gusht 2013). "Greta Gerwig, UU film star". UU World. Marrë më 20 gusht 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Brockes, Emma (13 korrik 2013). "Greta Gerwig: daydream believer". The Guardian. Marrë më 16 korrik 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ "Varsity Show Endears and Endures | Columbia College Today". College.columbia.edu. Arkivuar nga origjinali më 21 qershor 2016. Marrë më 2017-01-31. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  9. ^ Olsen, Mark (7 shtator 2012). "'Frances Ha' bonds Noah Baumbach, Greta Gerwig". Los Angeles Times. Marrë më 24 maj 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  10. ^ Parker, Ian (29 prill 2013). "Happiness". The New Yorker. Marrë më 24 maj 2013. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)