Jump to content

La casa de papel

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
La casa de Papel
Zhanri
Krijuar ngaÁlex Pina
Luajnë
KompozitoriManel Santisteban
ShtetiSpanjë
Gjuha origjinaleSpanjisht
Nr. i sezoneve1
Nr. i episodeve15 (lista e episodeve)
Prodhimi
Producentët ekzekutivë
 • Álex Pina
 • Sonia Martínez
 • Jesús Colmenar
 • Esther Martínez Lobato
 • Nacho Manubens
VendndodhjaMadrid, Spanjë
KinematografiaMigue Amoedo
Kohëzgjatja70 minuta
Prodhimi Vancouver Media
Atresmedia
Lëshimi
Rrjeti origjinalAntena 3 (Spanjë) (2017)
Netflix (2019)
Lëshimi origjinal2 maj, 2017 ─ vazhdon
Lidhje të jashtme
Website

La casa de Papel ndryshe i njohur si Money Heist (spanjisht: La casa de papel ose The Paper House) është një serial televiziv spanjoll që u krijua nga Álex Pina dhe u transmetua nё televizionin spanjoll Antena 3. Seriali është një seri e kufizuar që transmetohet për një sezon në dy pjesë. Ai u shfaq më 2 maj 2017 me dy pjesë të transmetuara dhe një pjesë të tretë të ardhshme. Yjet e serialit janё Ursula Corberó, Itziar Ituño, Álvaro Morte, Paco Tous, Pedro Alonso dhe Alba Flores[1]. Më 25 dhjetor 2017, pjesa e parë u bё premierë ndërkombëtare në Netflix, [2] edhe pse pjesa u redaktua në 13 episode në vend të numrit origjinal të nëntë episodeve. Netflix lëshoi pjesën e dytë të sezonit ndërkombëtarisht më 6 prill 2018 dhe redaktoi gjashtë pjesët e mbetura në nëntë episoda[3].Më 18 prill 2018, Netflix rinovoi serinë për një pjesë të tretë që pritej të lancohej në 2019. Nё 19 korrik 2019, pjesa e tretё u lancua.

Përshkrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një njeri misterioz, i cili shkon me emrin El Profesor ("Profesori"), ka planifikuar çdo detaj në hollësi që të ndodhë grabitja më e madhe në histori të njerëzimit, . Për të përmbushur planin ambicioz, ai rekruton një bandë prej tetë personash me aftësi të caktuara që nuk kanë asgjë për të humbur. Qëllimi është të hyjë në njё fabrikё parash në Spanjë dhe të shtypin para në vlerë prej 2.4 miliardë euro. Pas rekrutimi të personave ata dërgohen në një shtëpi në periferi të qytetit, për të qëndruar për 5 muaj së bashku si dhe këta persona të njohin sa më tepër njëri-tjetrin. Por, kjo ka një kusht pasi që atyre iu ndalohet që të keni afërsi dhe marrëdhënie personale mes vete. Për tu vërtetuar se çdo gjë ka qenë e detajuar, grabitja do të ndodhë në ditën kur një grup studentësh do të shkojnë të vizitojnë fabrikёn, e kjo iu ka shërbyer shumë hajdutëve, pasi që në mesin e atyre studentëve ka qenë edhe vajza e Ambasadorit Britanik, kjo iu ka shërbyer për qëllime politike, duke e kthyer popullin kah ana e tyre. Për ta kryer këtë grabitje, ata kanë nevojë për njëmbëdhjetë ditë izolimi, gjatë së cilës ata do të duhet të merren me gjashtëdhjetë e shtatë pengje dhe forcat e elitës së policisë.

Produksioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Edhe pse seritë kanë të bëjnë me një grabitje në Bankën Kombëtare të Spanjës, seria nuk u filmua në ndërtesë, por në selinë e Këshillit Kombëtar të Kërkimeve Spanjolle (CSIC),e cila u zgjodh si zëvendësim [4].

Këshilli Kombëtar i Kërkimeve Spanjolle (CSIC), vendi i filmimit

Muzika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kënga Italiane antifashiste "Bella ciao" këndohet shumë herë gjatë gjithë serisë.[5] Karakteri Tokio rrëfen në një nga transmetimet e saj, "Jeta e Profesorit ka lëvizur rreth një ideje të vetme: Rezistenca. Gjyshi i tij, i cili kishte luftuar kundër fashistëve në Itali, i mësoi atij këngën dhe ai na mësoi." kënga luhet edhe në momente të[6] tjera emblematike, të tilla si kur hajdutët kanë sukses në ikjen e tyre nga Banka-si metaforë për liri. [7]

Për shkak të popullaritetit të serialit, "Bella ciao", një këngë interpretuar nga El Profesor dhe Berlin, dy personazhe kryesore nga seritë e renditura në Francë debutojnë në numrin 5 maj 2018 mbi SNEP, Një version remixed i së njëjtës këngë "Bella ciao (Hugel Remix)" me El Profesor kishte arritur kulmin në prill 2018 në numrin 16 në SNEP si dhe arritjen e numrit 82 në Grafikun Singles gjermane. Versionet e tjera të këngës përfshijnë ato nga The Bear duke arritur numrin 45 në Francë, [8] Versioni i tingujve të Legjendës duke arritur numrin 34, dhe versioni Manu Pilas duke arritur numrin 27. [9] Raporti Rémy e mori mostrën në këngë duke shtuar vargje franceze të rappingut. Ky version arriti numrin 66 në tabelën franceze. [10] Më 18 maj 2018, një version francez tërësisht i ripërtërirë me tekst të ri në gjuhën frënge që mbante disa rreshta në italisht, u lirua nga Maître Gims, Vitaa, Dadju, Slimane dhe Naestro. [11]

Personazhet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kryesorët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Të tjerë- Periodik[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Roberto Garcia si Oslo, emri i vërtetë në film Dimitri Mostovói
 • Anna Gras si Mercedes
 • Fran Morcillo si Pablo
 • Clara Alvarado si Ariadna
 • Fernando Soto si Ángel
 • Juan Fernández si Coronel Prieto
 • Mario de la Rosa si Suárez

Përvetësimi i të drejtave televizive nga Netflix[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Netflix bleu të drejtat për transmetimin e serive dhe shpërndau dy pjesët e para në shërbimin e tyre streaming më 25 dhjetor 2017 në mbarë botën. [2] Sidoqoftë, në vend që të mbante numrin origjinal të nëntë episodeve dhe minutën 70 minutëshe të secilës episod në sezonin, u prerë në 13 episode të ndryshme të pa titulluara. Secila nga episodet ka qenë e kufizuar në 40-50 minuta në gjatësi.

Netflix lëshoi ​​sezonin e dytë më 6 prill 2018 në mbarë botën. Episodet e pjesës së dytë u redaktuan nga gjashtë në nëntë episode me një kohëzgjatje prej 40-50 minutash. Edhe një herë, episodet janë të pa titulluara.

Më 18 prill 2018, Netflix rinovoi serinë për një pjesë të tretë, e cila doli në 2019. Pjesa e tretë do të jetë një Netflix ekskluzive dhe do të lëshohet në mbarë botën. Kanali i Amerikës Latine Netflix YouTube ngarkoi një video më 18 prill 2018 të titulluar "Este es un mensaje para resistencia". Në video, shfaqen disa anëtarë të hedhur, duke folur për mënyrën se si ata e dinin se audienca ishte duke pritur për më shumë dhe duke deklaruar se "grabitja më e madhe ende nuk ka mbaruar".

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Rosado, Juan Carlos (1 May 2017). "Antena 3 convierte un robo en una serie en 'La casa de papel'" [Antena 3 turns a robbery into a series in 'La casa de papel']. El Periódico de Catalunya (in Spanish). Retrieved 2 May 2017
 2. ^ "Money Heist - Netflix Official Site". www.netflix.com.
 3. ^ "Money Heist - Netflix Official Site". www.netflix.com.
 4. ^ La casa de papel" se rueda en el CSIC - Lugares de película". 17 May 2017.
 5. ^ Bella Ciao": música em "La Casa de Papel" é antiga, mas tem TUDO a ver com a série". 19 February 2018.
 6. ^ Bella Ciao": música em "La Casa de Papel" é antiga, mas tem TUDO a ver com a série". 19 February 2018.
 7. ^ Bella Ciao": música em "La Casa de Papel" é antiga, mas tem TUDO a ver com a série". 19 February 2018.
 8. ^ https://www.youtube.com/watch?v=UAeu1qrVe8M
 9. ^ https://www.youtube.com/watch?v=oP6ZztVXp48
 10. ^ https://www.youtube.com/watch?v=C5KhvXx9WH4
 11. ^ https://www.youtube.com/watch?v=CAOFXTbECn0