Jaime Lorente

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Jaime Lorente
Festival de cinema de Sitges 2018 (44456640114).jpg
Lindi më 12 dhjetor 1991
Vendlindja Murcia, Spanjë
Kombësia Spanjoll
Profesioni Aktor
Vitet aktiv 2016-akoma
Bashkëshortja María Pedraza (2018-akoma)

Jaime Lorente López (lindur më 12 dhjetor 1991), i njohur profesionalisht si Jaime Lorente, është një aktor spanjoll.[1] Ai është më i njohur për interpretimin e roleve të Ricardo "Denver" Ramos në La casa de papel dhe Fernando "Nano" García Domínguez në Élite.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lorente lindi dhe u rrit në qytetin spanjoll Murcia që ndodhet në jug-lindje të Spanjës.[2] Ai ka një motër më të madhe të quajtur Julia. Ai u trajnua të aktrojë në La Escuela Superior de Arte Dramático de Murcia (Shkolla Superiore e Artit Dramatik të Murcia).[3]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Film[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
2016 Historias románticas (un poco) cabronas David
2018 Everybody Knows Luis (Peluquero joven)
2018 Gun City León
2018 Bedspread Fran Film i shkurter
2019 ¿A quién te llevarías a una isla desierta? Marcos

Televizion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
2016 El secreto de Puente Viejo Elías Mato 27 episode
2017 pranishme La casa de papel Daniel "Denver" Ramos Roli kryesor
2018-2020 Élite Fernando "Nano" García Domínguez Kryesore (Stinët 1–2)

Mysafir (Sezoni 3, zëri); 14 episode

2020 El Cid Rodrigo Díaz de Vivar "El Cid" Roli kryesor

Çmime dhe nominime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Çmimi Kategoria Puna Rezultati Ref.
2018 Award of the Spanish Actors Union Television: Performance in a Minor Role, Male La casa de papel Kandidat/e [4]
2019 Award of the Spanish Actors Union Television: Supporting Performance, Male Kandidat/e [5]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "María Pedraza y su divertido almuerzo con Jaime Lorente". El Comercio. Marrë më 5 janar 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Marqués, Alba (5 maj 2019). "Jaime Lorente, la cara murciana de Netflix". La Opinión de Murcia (në spanjisht). Prensa Ibérica. Marrë më 6 prill 2020.
  3. ^ ""Élite": lanzaron el tráiler de la segunda temporada que tendrá nuevos estudiantes e intrigas". Infobae (në spanjisht). 6 gusht 2019. Marrë më 6 prill 2020.
  4. ^ "Spanish Actors Union (2018)". IMDb. Marrë më 2019-03-30. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Spanish Actors Union (2019)". IMDb. Marrë më 2019-03-30. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)