Jump to content

María Pedraza

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
María Pedraza
Pedraza në 37th Goya Awards
U lind në
María Pedraza Morillo

(1996-01-26) 26 janar 1996 (28 vjeç)
Madrid, Spanjë
Profesioni
 • Kërcimtare
 • Modele
 • Aktore
Vite aktiviteti2017–tani

María Pedraza (lindur më 26 janar 1996)[1] është një aktore spanjolle dhe balerinë, e njohur më së miri për rolin e Alison Parker në serialin La casa de papel.[2] Ajo gjithashtu luajti në serialin e Netflix Élite, duke e luajtur rolin e Marina.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pedraza u zbulua përmes llogarisë së saj në Instagram nga regjisori i filmit Esteban Crespo, i cili e ftoi atë të merrte pjesë në një audicion për rolin kryesor të filmit të tij debutues AMAR.[3] Pedraza fitoi rolin e Laura, duke iu bashkuar një kasti të përbërë nga Pol Monen, Natalia Tena, Gustavo Salmerón dhe Nacho Fresneda.[4][5] Filmi u publikua në vitin 2017.

Projekti i saj i dytë si aktore ishte duke luajtur Alison Parker, vajzën e ambasadorit britanik në Spanjë, në serialin popullor Atresmedia Money Heist (La Casa de Papel). Blerja pasuese e saj nga Netflix fitoi aktoren si njohje kombëtare ashtu edhe ndërkombëtare.[6] Po atë vit ajo ishte pjesë e kastit të serialit interaktiv në internet Si fueras tú ("Sikur të ishe ti"), prodhuar nga RTVE për platformën e saj dixhitale "Playz", duke luajtur rolet e Alba Ruiz Alonso dhe Cristina Romero. [7] Kjo rezultoi në një film televiziv, i cili u dha premierën në 4 dhjetor 2017 në La 1.

Në fillim të vitit 2018, u njoftua pjesëmarrja e Pedraza në serialin e dytë origjinal spanjoll Netflix me titull Élite, me anëtarët e tjerë të kastit të Money Heist Miguel Herrán dhe Jaime Lorente.[8] Élite dha premierën në tetor 2018. Pas xhirimit të filmit, Atresmedia konfirmoi se aktorja do të jetë protagonistja e Toy Boy, prodhuar nga Plano a Plano.[9] Midis shtatorit dhe tetorit 2018, Jota Linaresand drejtoi A quién te llevarías a una isla desierta për Netflix.[10] Filmi u prezantua në edicionin XXII të Festivalit të Malaga dhe premiera e tij u zhvillua në 12 prill 2019.[11]

Në gusht të vitit 2019, fillon xhirimi i El verano que vivimos ("Verën që jetojmë"), një film me regji nga Carlos Sedes me Blanca Suárez dhe Javier Rey.[12]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
2017 Loving [es] Laura Film, roli kryesor
La casa de papel Alison Parker Serial, rol mbështetës (pjesa 1–2)
Si fueras tú [es] Alba Ruiz Alonso / Cristina Romero Seritë në internet, roli kryesor
2018 Élite Marina Nunier Osuna Serial, roli kryesor (sezoni 1) 8 episode, videokaseta (sezoni 2 dhe 3)
2019 A quién te llevarías a una isla desierta Marta Film, roli kryesor
Toy Boy [es] Triana Marín Serial, roli kryesor

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Rojo luminoso". InStyle. 6 korrik 2017. Arkivuar nga origjinali më 22 shtator 2019. Marrë më 14 mars 2019. {{cite web}}: |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Such, Marina (2018-02-01). "'La casa de papel' encuentra una segunda, y exitosa, vida en Netflix". Fuera de Series. Marrë më 2019-03-06. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Marinero, Ismael (5 maj 2017). "María Pedraza: de Instagram a debutar como actriz" [María Pedraza: from Instagram to a film debut]. ElMundo.es (në spanjisht). Marrë më 30 gusht 2019.
 4. ^ Zurbano, Janire (28 prill 2017). "'Amar' a María Pedraza, la estrella de cine que nació en Instagram" ['Amar' - María Pedraza, the movie star that was born on Instagram]. El Mundo (në spanjisht). Arkivuar nga origjinali më 6 maj 2017. Marrë më 30 gusht 2019.
 5. ^ Aller, María (19 mars 2017). "Esteban Crespo: "'AMAR' es una película sobre el paso a la madurez"" [Esteban Crespo: "'AMAR' Is A Film About The Step To Maturity]. Fotogramas (në spanjisht). Arkivuar nga origjinali më 30 gusht 2019. Marrë më 30 gusht 2019.
 6. ^ "María Pedraza es Alison Parker" [María Pedraza is Alison Parker]. Antena3.com (në spanjisht). 31 mars 2017. Arkivuar nga origjinali më 14 prill 2017. Marrë më 30 gusht 2019.
 7. ^ "RTVE presenta 'Si fueras tú', una serie en la que los espectadores decidirán curso de la trama" [RTVE presents 'If it was you', a series in which viewers will decide course of the plot]. 20Minutos.es. 6 shtator 2017. Marrë më 30 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Netflix presenta el reparto de Élite, su segunda serie española" [Netflix presents the cast of Elite, its second Spanish series]. LaVanguardia.com (në spanjisht). 21 janar 2018. Arkivuar nga origjinali më 2 prill 2018. Marrë më 31 gusht 2019.
 9. ^ Pons, Pedro (12 korrik 2018). "María Pedraza, protagonista de 'Toy Boy', la nueva ficción sobre strippers de Antena 3" [María Pedraza, protagonist of 'Toy Boy', the new fiction about strippers from Antena 3]. FormulaTV.com. Arkivuar nga origjinali më 14 korrik 2018. Marrë më 31 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Silvestre, Juan (11 shtator 2018). "'¿A Quién Te Llevarías A Una Isla Desierta?', Nueva Película Española Original de Netflix" ['Who Would You Take To A Desert Island?', New Netflix Original Spanish Film]. Fotogramas.es. Arkivuar nga origjinali më 11 shtator 2018. Marrë më 31 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Aller, María (4 dhjetor 2019). "'¿A quién te llevarías a una isla desierta?', la carta de amor (y odio) a toda una generación" ['Who Would You Take To A Desert Island?', The Love (And Hate) Letter To A Generation]. Fotogramas. Marrë më 31 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ https://www.diariodejerez.es/ocio/rodaje-pelicula-vivimos-comenzara-Jerez_0_1372063325.html

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]