Jump to content

Bee Gees

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bee Gees

Bee Gees ka qenë grup muzikor anglez i përbërë nga tre vëllezër: Maurice, Robin dhe Barry Gibb. Filluan karrierën e tyre në vitin 1958. Filluan me muzikë rok të lehtë në vitet '60 dhe vazhduan më vonë me muzikë disko në vitet '70. Në vitin 1978 u renditën si grupi më i mirë në botë.

Disku më i shitur në botë ishte ai i filmit "Saturday Night Fever" me John Travolta dhe Olivia Newton John. Përmbante këngë nga Bee Gees: Night Fever, More Than A Woman etj.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • The Bee Gees Sing and Play 14 Barry Gibb Songs (1965)
 • Spicks and Specks (1966)
 • Bee Gees' 1st (1967)
 • Horizontal (1968)
 • Idea (1968)
 • Odessa (1969)
 • Cucumber Castle (1970)
 • 2 Years On (1970)
 • Trafalgar (1971)
 • To Whom It May Concern (1972)
 • Life in a Tin Can (1973)
 • Mr. Natural (1974)
 • Main Course (1975)
 • Children of the World (1976)
 • Spirits Having Flown (1979)
 • Living Eyes (1981)
 • E.S.P. (1987)
 • One (1989)
 • High Civilization (1991)
 • Size Isn't Everything (1993)
 • Still Waters (1997)
 • This Is Where I Came In (2001)

Veprat muzikore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Disqet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]