Lufta civile në Siri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Syrian Civil War map.svg

Lufta civile në Siri[1], referuar edhe si kryengritja siriane,[2] është një konflikt i vazhdueshëm i armatosur në Siri midis forcave besnike të qeverisë së Partisë Ba'ath dhe atyre që kërkojnë të rrëzojnë atë. Konflikti filloi më 15 mars 2011 me demonstrata në mbarë vendin, si pjesë e lëvizjes së protestës më të gjerë, të njohur si Pranvera Arabe. Protestuesit kërkuan dorëheqjen e presidentit Bashar al-Asad për ti dhënë fund sundimit për gati pesë dekada të Partisë Ba'ath.

Referenca[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ "Exclusive: Syria now an "internal armed conflict" – Red Cross". Reuters. 15 July 2012. Marrë më 17 July 2012. 
  2. ^ "Syria's uprising: From rocks to RPGs". CNN. 29 July 2012. Marrë më 29 July 2012.