Lufta civile në Siri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Syrian Civil War map.svg

Lufta civile në Siri[1], referuar edhe si kryengritja siriane,[2] është një konflikt i vazhdueshëm i armatosur në Siri midis forcave besnike të qeverisë së Partisë Ba'ath dhe atyre që kërkojnë të rrëzojnë atë. Konflikti filloi më 15 mars 2011 me demonstrata në mbarë vendin, si pjesë e lëvizjes së protestës më të gjerë, të njohur si Pranvera Arabe. Protestuesit kërkuan dorëheqjen e presidentit Bashar al-Asad për ti dhënë fund sundimit për gati pesë dekada të Partisë Ba'ath.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Exclusive: Syria now an "internal armed conflict" – Red Cross". Reuters. 15 korrik 2012. Arkivuar nga origjinali më 17 korrik 2012. Marrë më 17 korrik 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Syria's uprising: From rocks to RPGs". CNN. 29 korrik 2012. Marrë më 29 korrik 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)