Beshar el-Asad

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Beshar el-Asad me gruan e tij

Dr. Beshar el-Asad (Arabisht: بشار الأسد, Baššār al-Asad) (* 11 shtator 1965Damasku) është Kryetari i Rebulikës së Sirisë.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Është djali i Hafiz Esad dhe lideri i Partisë Bathiste. Me vdekejen e Hafiz Esad, në vend të tij e zëvendësoi për një kohë të shkurtër Abdulhalim Haddam. Në vitin 1988 u Diplomua nga Universiteti i Damask'ut- dega e Mjekësisë. Ka bërë punime për "Sëmundjet e syrit" dhe ka vazhduar shkollimin për këtë degë në Angli.

Me vdekjen e vëllaut Basil Assad në një aksident trafikor u kthye përsëri në Siri, dhe u edukua për tu bërë trashëguesi i babait Hafiz Assad. Me vdekjen e babait Kryetari i përkohshëm Abdulhalim Haddam më 11 qershor 2006 e solli Beshar el-Asad'in në krye të Forcave të armatosura të Sirisë. Me ndryshimin e nenit të Kushtetutës së Sirisë që e parashikon "Moshën Minimale për të drejtë zgjedhjeje Kryetar" nga mosha 40, në moshën 34 Beshar el-Asad u bë Kryetari i Republikës së Sirisë. Pasi që u zgjodh Kryetar, ai vazhdoi traditën e babait të tij në mardhëniet me Izrael'in, dhe nëpër konferenca ndërkombëtare ka bërë fjalime kundër SHBA've dhe Izraelit, që ishte një qëndrim ndryshe nga shtetet tjera Arabe.

Ngjarjet e 11 shtatorit 2001 tensionuan marëdhëniet SHBA-Siri, për arsye se SHBA'të e fajësuan Sirinë për "Mbështetje të Terrorizmit". Marëdhëniet mes SHBA've dhe Sirisë u tensionuan ashpër pas vrasjes së Kryetarit të Liban'it Refik Hariri. SHBA'të në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuar ka dhënë kontribut për kalimin e Rezulutës 1559, ku parashihet që ushtarët Sirian të tërheqen nga Libani.

Lidhje te jashtmë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]