Refik Hariri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Rafik Hariri
رفيق الحريري
Kryeministri i Libanit
Në detyrë
23 tetor 2000 – 21 tetor 2004
PresidentiÉmile Lahoud
Paraprirë ngaSelim Hoss
Pasuar ngaOmar Karami
Në detyrë
31 janar 1992 – 2 dhjetor 1998
PresidentiElias Hrawi
Émile Lahoud
Paraprirë ngaRashid el-Solh
Pasuar ngaSelim Hoss
Të dhëna vetjake
U lind më
Rafik Bahaa El Din El Hariri

1 nëntor 1944
Sidon, Liban
Vdiq më14 shkurt 2005
Bejrut, Liban
NënshtetësiaLibanez dhe sauditë
Partia politikeLëvizja e Ardhshme
Bashkëshortja/etNidal Bustani, Nazik Hariri
FëmijëtBahaa, Saad, Houssam, Ayman, Fahd, Hind

Rafik Bahaa El Din El Hariri (1 nëntor 1944 – 14 shkurt 2005) ishte një biznesmen dhe politikan libanez që shërbeu si Kryeministër i Libanit nga viti 1992 deri më 1998 dhe përsëri nga viti 2000 deri në dorëheqjen e tij më 20 tetor 2004.

Hariri drejtoi pesë kabinete gjatë mandatit të tij. Ai u vlerësua gjerësisht për rolin e tij në ndërtimin e Marrëveshjes së Taifit që i dha fund Luftës Civile Libaneze 15-vjeçare. Ai gjithashtu luajti një rol të madh në rindërtimin e kryeqytetit libanez, Bejrut. Ai ishte kryeministri i parë pas luftës civile dhe politikani më me ndikim dhe më i pasur libanez deri në vrasjen e tij.

Hariri u vra më 14 shkurt 2005 nga një kamion vetëvrasës bombë në Bejrut. Katër anëtarë të Hizbollahut u akuzuan për vrasjen dhe po gjykohen në mungesë nga Tribunali Special për Libanin, por të tjerët e kanë lidhur vrasjen me qeverinë siriane. Rezultati i një hetimi 15-vjeçar çoi në vendimin fajtor të shumë personave që marrin pjesë në partinë e Hizbollahut, megjithatë i vetmi që do të mbetej i gjallë do të ishte Salim Ayyash, një operativ i nivelit të mesëm i lidhur mirë në Hizbollah.

Atentati ishte një katalizator për ndryshimet dramatike politike në Liban. Protestat masive të Revolucionit të Kedrit ndihmuan në arritjen e tërheqjes së trupave siriane dhe forcave të sigurisë nga Libani dhe një ndryshim në qeveritë.

Në një moment, Hariri ishte një nga 100 burrat më të pasur në botë[1] dhe politikani i katërt më i pasur.[2]

Jeta e hershme dhe edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hariri lindi në 1 nëntor 1944 në një familje modeste myslimane synite në qytetin port Sidon të Libanit. Ai kishte dy vëllezër e motra. Ai ndoqi shkollën fillore dhe të mesme në Sidon,[3] dhe u diplomua për administrim biznesi nga Universiteti Arab i Bejrutit.[4]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1965, Hariri shkoi në Arabinë Saudite për të punuar.[4] Atje, ai dha mësim për një periudhë të shkurtër kohe para se të kalonte në industrinë e ndërtimit.[5] Në vitin 1978, ai fitoi shtetësinë e Arabisë Saudite,[4][6] përveç shtetësisë së tij libaneze.

Në vitin 1969, Hariri themeloi Ciconest, një firmë e vogël nënkontraktuese, e cila së shpejti doli nga biznesi. Ai më pas shkoi në biznes me firmën franceze të ndërtimit Oger për ndërtimin e një hoteli në Taif, Arabia Saudite, ndërtimi në kohë i të cilit fitoi lavdërime nga Mbreti Halid. Hariri mori drejtimin e Oger, duke formuar Saudi Oger, e cila u bë firma kryesore e ndërtimit e përdorur nga familja mbretërore saudite për të gjitha zhvillimet e tyre të rëndësishme. Si rezultat, disa vjet pas kontratës së tij të parë me Mbretin Halid, Hariri ishte bërë një multi-miliarder.

Pasi kishte grumbulluar pasurinë e tij, Hariri filloi një numër projektesh filantropike, përfshirë ndërtimin e objekteve arsimore në Liban. Nisma e tij e parë në Liban ishte Shoqata Islame për Kulturë dhe Edukim, të cilën ai themeloi në vitin 1979.[7] Shoqata më vonë u quajt Fondacioni Hariri.[7] Hariri u përfshi progresivisht më shumë në politikë. Thirrjet e tij në Kombet e Bashkuara dhe shërbimet si një emisar në familjen mbretërore saudite i dhanë atij njohje ndërkombëtare në skenën politike për përpjekjet e tij humanitare.

Në vitin 1982, Hariri dhuroi 12 milion dollarë për viktimat libaneze të konfliktit të Libanit Jugor më 1978 dhe ndihmoi në pastrimin e rrugëve të Bejrutit me paratë e kompanisë së tij dhe kontribuoi në përpjekjet e hershme të rindërtimit gjatë vonesave në luftën e Libanit. I thanë se kishte financuar shumë milicitë kundërshtare gjatë luftës, ish-zëvendësi i tij Najah Wakim më vonë e akuzoi atë për ndihmën për të shkatërruar qendrën e Bejrutit për ta rindërtuar atë përsëri dhe për të bërë miliarda dollarë në proces.[6] Pas konfliktit, ai veproi si i dërguar i familjes mbretërore saudite në Liban. Ai hodhi bazat që çuan në Marrëveshjen e Taifit të vitit 1989, të cilën Arabia Saudite organizoi për të bashkuar fraksionet ndërluftuese. Taif i dha fund luftës civile, duke ndërtuar vullnet të mirë për Haririn politikisht. Ndërsa vepronte si i dërguari saudit në Liban, ai kaloi më shumë kohë në Damask sesa në Bejrut, ku e vlerësoi veten me regjimin e Asadit; ai kishte një pallat të ri presidencial të ndërtuar në Damask si një dhuratë për diktatorin sirian por Asadi nuk e përdori atë personalisht.[6]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hariri u martua dy herë. Ai kishte gjashtë fëmijë. Në vitin 1965, ai u martua me një grua irakiane, Nidal Bustani, e cila është nëna e tre djemve të tij; Bahaa (i lindur 1967), i cili është një biznesmen, Saad, i cili pasoi babanë e tij si udhëheqës i lëvizjes së ardhshme dhe Houssam - i cili vdiq në një aksident trafiku në SHBA në fund të viteve 1980.[8][9] Ata u divorcuan. Ai u martua me bashkëshorten e tij të dytë, Nazik Audi, në 1976 dhe ajo është nënë e tre fëmijëve të Haririt, përfshirë Ayman, Fahd dhe Hind.[8]

Nga viti 1982 deri në vdekjen e tij Hariri zotëronte 2-8a Rutland Gate, një shtëpi e madhe në rrethin KnightsbridgeLondrës. Shtëpia iu dhurua Princit të Kurorës së Arabisë Saudite, Sultan bin Abdulaziz, pas vrasjes së Haririt.[10]

Vrasja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "BBC News | MIDDLE EAST | Rafik Hariri: Billionaire politician". news.bbc.co.uk (në anglisht). Marrë më 18 gusht 2020.
  2. ^ "Forbes says Hariri ranks fourth among wealthy politicians | Business , Local | THE DAILY STAR". www.dailystar.com.lb (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 5 gusht 2020. Marrë më 18 gusht 2020.
  3. ^ "Rafiq Al Hariri's biography". Rafiq Hariri Foundation (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 8 gusht 2020. Marrë më 30 shtator 2020.
  4. ^ a b c Worth, Robert F. (30 qershor 2011). "Rafik Hariri". The New York Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 6 shtator 2015.
  5. ^ Sachs, Susan (15 shkurt 2005). "Rafik Hariri, Ex-Premier of Lebanon, Dies at 60". The New York Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 23 shkurt 2013.
  6. ^ a b c Gambill, Gary C.; Ziad K. Abdelnour (korrik 2001). "Dossier: Rafiq Hariri". Middle East Intelligence Bulletin (në anglisht). 3 (7). Arkivuar nga origjinali më 8 maj 2014.
  7. ^ a b "Lebanon's Politics: The Sunni Community and Hariri's Future Current". Middle East Report (në anglisht) (96). 26 maj 2010. Arkivuar nga origjinali më 27 shtator 2013. Marrë më 22 shtator 2013.
  8. ^ a b Vloeberghs, Ward (korrik 2012). "The Hariri Political Dynasty after the Arab Spring" (PDF). Mediterranean Politics (në anglisht). 17 (2): 241–248. doi:10.1080/13629395.2012.694046. Arkivuar (PDF) nga origjinali më 31 janar 2013.
  9. ^ Fisk, Robert (22 janar 1994). "Syria mourns death of a 'golden son'". The Independent (në anglisht). Londër. Arkivuar nga origjinali më 26 gusht 2013.
  10. ^ Ed Hammond and Sally Gainsbury (12 shtator 2012). "Hyde Park mansion on sale for £300 million". The Financial Times (në anglisht). Marrë më 28 tetor 2015.