Taifi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Taifi
الطائف
Qytet
Mali Sarawat në Ta'if
Mali Sarawat në Ta'if
Popullsia
 • Gjithsej1.281.613
{{{postal_code_type}}}
(5 shifrat)
Faqja zyrtarewww.taifcity.gov.sa

Ta'if (Arabisht: الطائف‎) është qytetë në rajonin e Mekës, me lartësi e cila është 1,879 metra. Më 2004, qyteti ka pasur 521,273 banorë.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ta'if ka klimë të nxehtë shkretëtire. Gjatë verës, temperaturat nuk janë të nxehta. Vera është shumë e ftohtë sesa në qytete tjera arabe, vecanërisht në Riad. Në stinën e pranverës dhe vjeshtës, ka më shumë shi sesa në muaj tjerë.

Transporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për të udhëtuar nga Jeddah në Ta'if, pabesimtarët duhet të udhëtojnë rreth Mekës, që jep 110 km udhëtim.

Ta'ifi ka aeroport, e cila ndodhet 30 km në lindje të Ta'ifit dhe 70 km larg Mekës.