Taifi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ta'if
الطائف
Qytet
noform
Mali Sarawat në Ta'if
Vendndodhja
Ta'if is located in Arabia Saudite
Ta'if
Ta'if
Vendndodhja e Ta'if në Mbretërinë e Arabisë Saudite

Koordinatat: 21°26′V 40°21′L / 21.433°V 40.350°L / 21.433; 40.350

Administrimi
Shteti Flamuri Arabia Saudite
Rajoni Rajoni Meka
Kryetari i komunës Mohammed Almokharrij
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 1,879 m (m.n.d.)
Popullsia 1,281,613 banorë
Dendësia 1,623 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi Në shekullin e 6-të
Zona Kohore EAT UTC+3
Kodi Postal (5 shifrat)
Prefiksi +966-2
Faqja Zyrtare www.taifcity.gov.sa

Ta'if (Arabisht: الطائف‎) është qytetë në rajonin e Mekës, me lartësi e cila është 1,879 metra. Më 2004, qyteti ka pasur 521,273 banorë.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ta'if ka klimë të nxehtë shkretëtire. Gjatë verës, temperaturat nuk janë të nxehta. Vera është shumë e ftohtë sesa në qytete tjera arabe, vecanërisht në Riad. Në stinën e pranverës dhe vjeshtës, ka më shumë shi sesa në muaj tjerë.

Transporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për të udhëtuar nga Jeddah në Ta'if, pabesimtarët duhet të udhëtojnë rreth Mekës, që jep 110 km udhëtim.

Ta'ifi ka aeroport, e cila ndodhet 30 km në lindje të Ta'ifit dhe 70 km larg Mekës.