Xheda

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Jeddah)
Jump to navigation Jump to search
Xheda
جدة Jeddah
Qytet
Vendndodhja
Xheda is located in Arabia Saudite
Xheda
Xheda
Vendndodhja e Xhedës në Mbretërin e Arabisë Saudite

Koordinatat: 21°32′36″V 39°10′22″L / 21.54333°V 39.17278°L / 21.54333; 39.17278

Administrimi
Shteti Flamuri Arabia Saudite
Rajoni Rajoni Meka
Kryetari i komunës Hani Abu Ras
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1,600 km2
Lartësia 12 m (m.n.d.)
Popullsia 3,976,000 banorë
Dendësia 2,500 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi Në shekullin e 6-të
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Kodi Postal (5 shifrat duke filluar me 21; psh 21453)
Prefiksi +966-12
Koordinatat 21° 32′ 36″ Veri

39° 10′ 22″ Lindje

Faqja Zyrtare www.jeddah.gov.sa

Xheda apo Xhide (Arabisht: جدة‎ Jeddah) është qytet në rajonin e Mekës në perëndim të Arabisë Saudite. Qyteti ndodhet në detin e kuq, rreth 75 kilometra në perëndim të Mekës. Në vitin 2014, qyteti ka pasur 3,976,000 banorë. Sipas librave të historisë Hixhaze, Xheda është qyteti i 100-të më i madh në botë për nga sipërfaqja.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndryshe nga qytetet tjera arabe, Xheda ka temperaturë të nxehtë gjatë stinë së dimrit, e cila mund të shkoj nga 15 °C në agim në 28 °C në pasdite. Vera është shumë e nxehtë, pasdite shpesh mund të jetë 43 °C dhe në mbrëmje bie në 30 °C. Temperatura më e ulët që është regjistruar ka qenë më 10 shkurt 1993 me temperaturë 9.8 °C. Temperatura më e lartë e regjistruar ka qenë më 22 qershor 2010 me temperaturë 52.0 °C.

Religjioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shumë qytetarë janë sunni, por ka gjithashtu myslimanë shi'a. Qytet ka mbi 1,300 xhamia. Ligji nuk lejon ndërtesa të religjioneve tjera, libra, potrete dhe shprehje e besimit.

Edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas vitit 2005, Jeddah ka 849 shkolla private dhe shkolla publike për djem, ndërsa 1,179 shkolla private dhe publike për femra.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]