Jump to content

Millie Bobby Brown

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Millie Bobby Brown
Brown në 2022
U lind në (2004-02-19) 19 shkurt 2004 (20 vjeç)
Spanja Marbella, Spanjë
KombësiaAngleze
Profesioni
 • Aktore
 • producente
Vite aktiviteti2013–tani
Bashkëshort/ëtJake Bongiovi (2021–tani; të fejuar)

Millie Bobby Brown (lindur më 19 shkurt 2004) është një aktore angleze. Ajo njihet më shumë për rolin e Eleven në serialin horror fantastiko-shkencor të Netflix Stranger Things.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Brown lindi në Marbella, Málaga, Spanjë, nga prindërit Anglez Kelly dhe Robert Brown, një agjent imobiliar.[1] Ajo ka një motër më të madhe, Paige, një vëlla më të madh, Charlie, dhe një motër më të vogël, Ava.[1] Familja u shpërngul në Angli kur Brown ishte katër vjeç, duke ndenjur në Bournemouth, përpara se të emigronin në Orlando pas katër vitesh. Tashmë ajo e kalon shumicën e kohës së saj në Los Angeles. Brown ka thënë se është një fanse e madhe e ekipit të Liverpool F.C., siç janë vëllai dhe babai i saj.[2]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në 2013, Brown debutoi në serialin dramë fantastik Once Upon a Time in Wonderland, një derivim i Once Upon a Time, duke portretizuar rolin e Young Alice. Në vitin 2014, Brown kishte një rol kryesor në serialin dramë-thriller të BBC America Intruders si Madison O'Donnell.[3] Më pas ajo pati role si e ftuar në dramën e CBS NCIS, serialin komedi të ABC Modern Family, dhe në dramën mjekësore të ABC Grey's Anatomy.

Në 2016, Brown mori famë botërore me rolin e Eleven në serialin fantastiko-shkencor të Netflix Stranger Things.[4] Më nëntor 2016, ajo u paraqit në videon muzikore "Find Me" të këngës së Sigma bashkë me Birdy.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Televizion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
2013 Once Upon a Time in Wonderland Young Alice 2 episode
2014 Intruders Madison O'Donnell Rol kryesor; 8 episode
2014 NCIS Rachel Barnes Episodi: "Parental Guidance Suggested"
2015 Modern Family Lizzie Episodi: "Closet? You'll Love It!"
2015 Grey's Anatomy Ruby Episodi: "I Feel the Earth Move"
2016 ─ e tashme Stranger Things Jane "Eleven" Ives Rol kryesor; 25 episode

Videoklipe muzikore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Artisti
2016 "Find Me" Sigma ft. Birdy
2017 "I Dare You" The xx
2018 "Girls Like You" Maroon 5

Çmime dhe nominime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Puna e nominuar Çmimi Kategoria Rezultati Ref.
2017 Stranger Things People's Choice Awards Aktorja e Preferuar Fanta-Shkencë/Fantazi Kandidat/e [5]
Screen Actors Guild Awards Performanca më e Mirë nga një Aktore Femër në një Serial Dramë Kandidat/e [6]
Performanca më e Mirë nga një Ansambël në një Serial Dramë Fitues/e [6]
Fangoria Chainsaw Awards Aktorja më e Mirë në TV Në pritje [7]
Saturn Awards Aktorja e Re më e Mirë në një Serial Televiziv Fitues/e [8]
MTV Movie & TV Awards Aktori më i Mirë në një Serial Fitues/e [9]
Heroi më i Mirë Kandidat/e [9]
Teen Choice Awards Ylli Shpërthyes Televiziv Në pritje [10]
Primetime Emmy Awards Aktorja më e Mirë Mbështetëse në një Serial Dramë Në pritje [11]
Vetvetja NME Awards Heroi i Vitit Kandidat/e [12]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b Graham, Caroline (7 gusht 2016). "Defeated, flat broke...but we risked it all to make our girl a star". Daily Mail. Marrë më 16 gusht 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Shaw, Chris (26 shtator 2016). "'Stranger Things' star: Why I love Liverpool FC". Liverpool F.C. Marrë më 15 tetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "John Simm and Mira Sorvino Start Filming BBC AMERICA's Intruders as James Frain, Tory Kittles, and Millie Brown Join Cast". BBC Worldwide. 24 shkurt 2014. Marrë më 23 nëntor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Andreeva, Nellie (20 gusht 2016). "Duffer Bros. Netflix Supernatural Drama Series Sets Young Cast, Gets Title". Deadline.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Hipes, Patrick (15 nëntor 2016). "People's Choice Awards Nominees Set". Deadline.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ a b Nolfi, Joely (14 dhjetor 2016). "SAG Awards nominations 2017: See the full list". Entertainment Weekly. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Never mind Oscar, here's the 2017 FANGORIA Chainsaw Awards Nominees Ballot!". Fangoria. 7 shkurt 2017. Arkivuar nga origjinali më 6 gusht 2017. Marrë më 14 shkurt 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ McNary, Dave (3 mars 2017). "'Rogue One,' 'Walking Dead' Lead Saturn Awards Nominations". Variety. Marrë më 4 mars 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ a b "Get Out Leads the Nominations for MTV's First Ever Movie & TV Awards". People. 6 prill 2017. Marrë më 8 prill 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Shcherbakova, Liza (12 korrik 2017). "Selena Gomez Leads Second Wave of Teen Choice Awards 2017 Nominations". Billboard. Marrë më 12 korrik 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "2017 Emmy® Awards Nominations for Programs Airing June 1, 2016 – May 31, 2017" (PDF). Academy of Television Arts & Sciences. 13 korrik 2017. Marrë më 13 korrik 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Trendell, Andrew (15 shkurt 2017). "Here's the full list of VO5 NME Awards winners 2017". NME. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)