Adele

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Adele
Adele - Live 2016, Glasgow SSE Hydro 03.jpg
Të dhëna
Emri i lindjesAdele Laurie Blue Adkins
Data e lindjes (1988-05-05) 5 Maj, 1988 (34 vjeç)
Tottenham, Londra Veriore, Angli.
PrejardhjaWest Norwood, Londra Jugore, Angli.
ZhanretSoul
ProfesionetKëngëtare, tekstshkruese
Vitet aktive2006-
Shtëpitë diskografikeXL, Columbia Records
Faqja e internetitadele.tv

Adele Laurie Blue Adkins (e lindur më 5 maj, 1988 në TottenhamLondrës Veriore) e njohur si Adele është këngëtare Britaneze nga Anglia. Adele filloi të këndojë në vitin 2006 nëpër lokale të ndryshme të Londrës. Papritur Adele u ber e njohur me këngët e saj në MySpace, dhe e nënshkraujti një kontratë me XL Records. Kariera e saj profesionale filloi në vitin 2008 kur ajo publikoj albumin e saj e parë 19.Këenga ma e famshem deri sot eshte "Someone like you" (Dikush, si ti) më cilën Adele la publikun gojëhapur. Tani Adele është një nga këngëtaret më të famshme Britaneze në botë. Kënga e saj "Rolling in the Deep" (Zhytur në thellësi) mbërriti shumën prej 100 milion shikues në Youtube në gusht, 2011 dhe njihet si një ndër këngët më të votuara në Billboard. Gjithashtu edhe kënga "Someone like You" pozicionohet e para në Billboard Top 100 që prej 4-5 muajsh. Këngët e Adele janë këngë të trishtueshme dashurisë, duke përshkruar jetën e saj në këngë, si jetë të vetmuar dhe pa dashuri.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albumet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2008: 19
2011: 21
2015: 25
2021: 30

Këngët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2005 : Hometown Glory
2006 : Chasing Pavements
2007 : Cold Shoulder
2008 : Make You Feel my Love
2009 : Rolling in the Deep
2010 : Someone Like You
2011 : Set Fire to the Rain
2012 : Skyfall
2013 : Turning tables
2015 : Hello
2016 : When We Were Young

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
2008 Saturday Night Live Vetvetja 1 episod, "Josh Brolin/Adele"
2009 Ushi & Dushi Vetvetja Intervistë me Adele
2009 Ugly Betty Vetvetja 1 episod, "In the Stars" / Performer; "Right as Rain"
2009 MTV Unplugged Vetvetja 1 episod, "Adele"
2012 Katy Perry: Part of Me Vetvetja
2013 85th Academy Awards Vetvetja Vizitore

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]