Mësymja e Kapitolit të Shteteve të Bashkuara (2021)

Coordinates: 38°53′23.3″N 77°00′32.6″W / 38.889806°N 77.009056°W / 38.889806; -77.009056
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mësymja e Kapitolit të Shteteve të Bashkuara 2021
Pjesë e Protestave zgjedhore në SHBA 2020–2021
Datajanar 6, 2021 (2021-01-06)
13:10 – 17:40[1] (EST)
Vendndodhja
38°53′23.3″N 77°00′32.6″W / 38.889806°N 77.009056°W / 38.889806; -77.009056
Shkaktuar ngaKundërshtimi i numërimit të votave të Kolegjit Zgjedhor të zgjedhjeve presidenciale të Shteteve të Bashkuara 2020
Viktimat
Të vdekur4[3]
Të lënduarTë paktën 14 oficerë policorë të D.C.[2]
Të arrestuarTë paktën 68

Më 5–6 janar 2021, mijëra mbështetës të Presidentit të SHBA-së Donald Trump ishin në Uashington, DC për të protestuar ndaj rezultateve të zgjedhjeve presidenciale të vitit 2020. Ata hynë për të mbështetur kërkesën e Trumpit për Nënpresidentin Mike Pence dhe Kongresin për të refuzuar fitoren e Presidentit të zgjedhur Joe Biden.[4][5]

Së pari ndodhi një tubim i planifikuar në Ellipse. Atje, Rudy Giuliani bëri thirrje për "gjykim me luftë",[6] ndërsa Donald Trump u tha mbështetësve të tij "të luftonin si në ferr" dhe "të merrnin përsëri vendin tonë" dhe u kërkoi mbështetësve të tij të marshonin në Kapitolin e Shteteve të Bashkuara.[7][8] Përkrahësit hynë në Kapitol.[9] Kongresi ishte në seancë në atë kohë dhe të gjithë kongresmenët, reporterët e lajmeve dhe Zëvendës Presidenti Mike Pence u evakuuan në një vend të sigurt.[10][11]

Një protestuese femër që mbështeste Trumpin u qëllua nga Policia e Kapitolit gjatë stuhisë, ndërsa ajo po ngjitej nga një derë; ajo vdiq atë ditë më vonë.[12] Tre njerëz gjithashtu vdiqën nga urgjencat mjekësore atë ditë, tha policia e Uashington DC.[13]

Sulmi në Kapitol është parë dhe quajtur si terrorizëm i brendshëm.[14]

Shumë demokratë dhe republikanë besojnë se Trump duhet të fajësohet ose duan që Zëvendës Presidenti Pence të përdorë amendamentin e njëzet e pestë për të hequr Trump nga detyra.[15]

Trump iu përgjigj stuhisë duke lëshuar mesazhe në Twitter. Në një video, ai u tha protestuesve: "Kjo ishte një zgjedhje mashtruese, por ne nuk mund të luajmë në duart e këtyre njerëzve. Ne duhet të kemi paqe. Kështu që shkoni në shtëpi. Ne Ju duam. Ju jeni shumë të veçantë. Ju keni parë se çfarë ndodh. Ju shihni mënyrën e trajtimit të të tjerëve që janë kaq të këqij dhe kaq të mbrapshtë. E di se si ndiheni. Por shkoni në shtëpi dhe shkoni në shtëpi në paqe."[16] Në një mesazh tjetër, ai shkroi: "Këto janë gjërat dhe ngjarjet që ndodhin kur një fitore e shenjtë zgjedhore largohet në mënyrë kaq jozyrtare dhe të egër nga patriotë të mëdhenj që janë trajtuar keq dhe padrejtësisht për kaq gjatë". Ai vazhdoi: "Shkoni në shtëpi me dashuri dhe në paqe. Mos harroni këtë ditë përgjithmonë!".[17][18]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Petras, George; Leohrke, Janet; Zarracina, Javier; Borresen, Jennifer, red. (6 janar 2020). "Timeline: How a Trump mob stormed the US Capitol, forcing Washington into lockdown". USA Today (në anglisht). Marrë më 7 janar 2021.
 2. ^ Brice-Saddler, Michael; Williams, Clarence (6 janar 2021). "Three died of medical emergencies during siege of Capitol". The Washington Post (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 6 janar 2021.
 3. ^ "Over 50 people arrested, 14 officers injured and 4 deaths reported amid pro-Trump protests in DC". FOX 5 DC (në anglisht). 6 janar 2021. Arkivuar nga origjinali më 7 janar 2021. Marrë më 7 janar 2021.
 4. ^ Peñaloza, Marisa (6 janar 2021). "Trump Supporters Clash With Capitol Police At Protest". National Public Radio (në anglisht). Marrë më 6 janar 2021.
 5. ^ Amenabar, Teddy (6 janar 2021). "Live updates: Hundreds storm Capitol barricades; two nearby buildings briefly evacuated; Trump falsely tells thousands he won". The Washington Post (në anglisht). Marrë më 6 janar 2021.
 6. ^ Palma, Bethania (6 janar 2021). "Did Rudy Giuliani Call for 'Trial By Combat' Before Trump Mob Broke Into Capitol?". Snopes (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 7 janar 2021. Marrë më 6 janar 2021.
 7. ^ McCarthy, Tom (7 janar 2021). "Schumer calls pro-Trump mob 'domestic terrorists' as Senate resumes election certification – live" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 6 janar 2021. Marrë më 6 janar 2021.
 8. ^ "Before mob stormed US Capitol, Trump told them to 'fight like hell' –". The Boston Globe (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 7 janar 2021. Marrë më 7 janar 2021.
 9. ^ Moneymaker, Anna (6 janar 2021). "In Photos: Angry protesters and broken windows inside Statuary Hall". The New York Times (në anglisht). Marrë më 6 janar 2021.
 10. ^ McEvoy, Jemima (6 janar 2021). "DC Protests Live Coverage: Entire Capitol Now On Lockdown As Protesters Enter The Building". Forbes (në anglisht). Marrë më 6 janar 2021.
 11. ^ Lang, Brent (6 janar 2021). "U.S. Capitol on Lockdown, Pro-Trump Protestors Breach Police Lines". Variety (në anglishte amerikane). Marrë më 6 janar 2021.
 12. ^ Peiser, Jaclyn; Jouvenal, Justin (7 janar 2021). "Woman fatally shot as pro-Trump mob stormed the Capitol identified as Air Force veteran". The Washington Post (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 7 janar 2021. Marrë më 7 janar 2021.
 13. ^ "Over 50 people arrested, 14 officers injured and 4 deaths reported amid pro-Trump protests in DC". FOX5 (në anglisht). Marrë më 7 janar 2021.
 14. ^ Jansen, Bart. "President-elect Joe Biden calls Capitol riot 'insurrection,' urges President Trump to 'end siege'". USA TODAY (në anglishte amerikane). Marrë më 2021-01-06.
 15. ^ Novet, Jordan (6 janar 2021). "U.S. trade group asks VP Pence to 'seriously consider' invoking 25th Amendment to remove Trump". CNBC (në anglisht). Marrë më 6 janar 2021.
 16. ^ Zilbermints, Regina (6 janar 2021). "Trump tells rioters 'go home,' repeats claims that election 'fraudulent'". TheHill (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 6 janar 2021. Marrë më 6 janar 2021.
 17. ^ Gearan, Anne; Dawsey, Josh (7 janar 2021). "Trump issued a call to arms. Then he urged his followers 'to remember this day forever!'". The Washington Post (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 7 janar 2021. Marrë më 7 janar 2021.
 18. ^ "Trump encourages his supporters to 'remember this day.'". The New York Times (në anglishte amerikane). 6 janar 2021. ISSN 0362-4331. Arkivuar nga origjinali më 6 janar 2021. Marrë më 6 janar 2021.