Miley Cyrus

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Miley Ray Cyrus
qëndër
Emri i lindjesMiley Ray Cyrus
Lindi (1992-11-23) 23 nëntor 1992 (31 vjeç)
Frenklin, Tennessee, SHBA
ZhanretTeen pop, Country-pop, Pop
Instrument(et)kitare, vokal
Vitet aktik2003 — prezente
LabeliHollywood (2007 —)
WebsiteMileycyrus.com

Miley Ray Cyrus, lindi më 23 nëntor të vitit 1992, është aktore, këngëtare dhe kantautore amerikane. Ajo është e njohur për rolin e saj në serialin amerikan Hannah Montana dhe nga i ati i saj Billy Ray Cyrus, i cili gjithashtu është aktor dhe këngëtar i njohur amerikan.

Jeta e saj[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Cyrus ka lindur në Frenklin, Tennessee. Ajo është vajza e Leticia "Tish" (Finley) dhe e këngëtarit, Billy Ray Cyrus. Cyrus ka dy vëllezër nga babai, Christopher Cody dhe Trace, ky i fundit është vokalist dhe kitarist i një grupi rroku elektronik, "Metro Station" në Kaliforni. Ajo ka gjithashtu një motër nga babai, Brandi, një vëlla më të vogël, Braison, dhe një motër më të vogël, Noah, e cila është gjithashtu një aktore. Cyrus u quajt Destiny Hope sepse prindërit e saj besonin se ajo do të përmbushte gjëra të mëdha. Cyrus filloi të quhej "Miley" sepse ajo buzëqeshte vazhdimisht kur kishte qenë më e vogël. (Miley --> Smiley nga "smile" që nga anglisht përkthehet buzëqeshje) Cyrus ndiqte shkollën fillore "Heritage Middle School" dhe ishte një nxitëse tifozësh, por tani shkon në një shkollë të quajtur "Options For Youth". Ajo gjithashtu ka patur mësuesin e saj privat në setin e shfaqjes së saj në TV. Ajo u rrit në fermën e prindërve të saj, jashtë Nashville, Tennessee, ku gjithashtu ndoqi "The People's Church" (Kisha e Njerëzve).

Filmat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Tituli Rol
1999 Big Daddy Julian McGrath
2003 Big fish Ruthie
2007 High School Musical 2 Vajza në pishinë
2008 Hannah Montana & Miley Cyrus: Best of Both Worlds Concert - The 3-D Movie Miley Cyrus - Hannah Montana
2009 Hannah Montana: The Movie Miley Stewart - Hannah Montana

Serial[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Tituli Rol
2003 Doc Kylie
2006 The Suite Life of Zack and Cody Miley Stewart - Hannah Montana
2005-tani Hannah Montana Miley Stewart - Hannah Montana
2009 The Suite Life on Deck Miley Stewart - Hannah Montana

CD[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Miley Cyrus ka botuar më shumë se 5 albume nga fillim të karrierës së tij: Hannah Montana; Hannah Montana 2 Meet Miley Cyrus; Breakout; Hannah Montana: The Movie Soundtrack dhe Hannah Montana and Miley Cyrus: The Best of Both Worlds Tour. Gjithashtu dhe dy albume qe s'kanë të bëjnë me Hana Montanën. Këto albume janë: Breakout dhe The time of our lives.

Album[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Album këngë albumit
Hannah Montana OST
(si Hannah Montana)
 • The Best of Both Worlds
 • Who Said
 • Just Like You
 • Pumpin' Up the Party
 • If We Were A Movie
 • I Got Nerve
 • The Other Side of Me
 • This Is the Life
Hannah Montana 2: Meet Miley Cyrus
(si Hannah Montana)
 • We Got the Party
 • Nobody's Perfect
 • Make Some Noise
 • Rockstar
 • Old Blue Jeans
 • Life's What You Make it
 • One In A Million
 • Bigger Than Us
 • You And Me Together
 • True Friend
 • See You Again
 • East Northumberland High
 • Let's Dance
 • G.N.O. (Girl's Night Out)
 • Right Here
 • As I Am
 • Start All Over
 • Clear
 • Good And Broken
 • I Miss You
Hannah Montana & Miley Cyrus: Best of Both Worlds Concert
(si Miley Cyrus dh Hannah Montana)
 • Doli: 15 prill 2008 (USA)
 • Prodhues: Hollywood Records/Walt Disney Records
 • Pozicioni klasifikimit i Billboard: 3° Billboard 200 Chart
 • Kopje të shitur: 520 mi në bot
 • Rock Star (Live)
 • Start All Over (Live)
 • Life's What You Make It (Live)
 • Just Like You (Live)
 • Nobody's Perfect (Live)
 • Pumpin'up The Party (Live)
 • I Got Nerve (Live)
 • We Got The Party (Live)
 • Good And Broken (Live)
 • See You Again (Live)
 • Let's Dance (Live)
 • East Northumberalnd High (Live)
 • G.N.O. (Girl's Night Out) (Live)
 • Best Of Both World (Live)
Breakout
(si Miley Cyrus)
 • Breakout
 • 7 Things
 • The Driveway
 • Girls Just Wanna Have Fun (Remake)
 • Full Circle
 • Fly On The Wall
 • Bottom Of The Ocean
 • Wake Up America
 • Simple Song
 • Goodbye
 • See You Again (Rock Mafia Remix)
Hannah Montana: The Movie Soundtrack
(si Hannah Montana/Miley Stewart)
 • The Climb
 • "You'll always find your way back home
 • "Let's Get Crazy
 • "The Good Life
 • "Don't Walk Away
 • "Hoedown Throwdown
 • "Dream
 • "Butterfly Fly Away
 • "Let's Do This
 • "Spotlight
 • "What's Not To Like
 • "The Best Of Both Worlds:2009 Movie Mix

Të tjera këngë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • "Stand" (Billy Ray Cyrus feat. Miley Cyrus)
 • "Zip-a-Dee-Doo-Dah" (Miley Cyrus)
 • "We Got The Party", ( feat. Jonas Brothers)
 • "Part Of Your World" (da DisneyMania 5)
 • "Rockin' Around The Christmas Tree" (Miley Cyrus)
 • "Just Stand Up" (me 14 këngëtarë të tjera R&B femër)
 • "I Thought I Lost You" (feat. John Travolta)
 • "All I Want For Christmas Is You" (Miley Cyrus)
 • "Santa Claus Is Comin' To Town" (Miley Cyrus)
 • "Before The Storm" (Miley Cyrrus feat.Nick Jonas)
 • "Send It On" (Miley Cyrus, Jonas Brothers, Demi Lovato, Selena Gomez)
 • "Party in the U.S.A." (Miley Cyrus)
 • "When I look At You" (Miley Cyrus)
 • "I Hope You Find It" (Miley Cyrus)
 • "Can't Be Tamed" (Miley Cyrus) (realesed 30 april 2010)
 • "Ordinary Girl" from Hannah Montana Forever Soundtrack (2010)
 • "Wrecking Ball" Miley Cyrus

Miley Ray Cyrus [3] (lindur më 23 nëntor 1992) është një pop amerikan [4] këngëtar, kompozitor dhe televizion dhe aktore filmi i cili u rrit në famë pas starring si karakter titullin në serinë Channel Disney Hannah Montana. Pas suksesit të Hannah Montana, një CD fonogram është lëshuar në tetor 2006 featuring Kirit në tetë këngë nga shfaqje. Muzikë Cyrus's solo karrierën e filloi me lirimin e albumin e saj debutues, Meet Miley Cyrus më 23 qershor, 2007, e cila përfshinte e saj të parë të lartë dhjetë të vetme, "See You Again". Cyrus në albumin e dytë, Breakout, lëshuar më 22 korrik, 2008, albumi i saj i parë ishte i pavarur nga ekskluzivitet Hannah Montana. Të dy albume debutuar në # 1 në Billboard 200. [5] Shfaqja e parë e Kirit, të zgjeruar, Koha e jetës sonë, u lëshua më 28 gusht, 2009. Çojnë vetëm nga PE, "Partia në SHBA", u bë më i lartë vizatimin e Kirit dhe shitjen e shpejtë Hollywood Records e vetme, duke arritur numrin dy në Billboard Hot 100 dhe dhjetë më të lartë në kombe të ndryshme.

Në vitin 2008, u shfaq në Cyrus Hannah Montana & Miley Cyrus: Best of Both Worlds Concert filmit. Cyrus gjithashtu luajti në rrufe në 2008, dhe e regjistruar "I Thought I Lost You" për fonogram, fituar emërimin e një të saj Golden Globe. Ajo luajti në filmin spin-off e Hannah Montana, me titull Hannah Montana: Bollywood, i cili u lirua më 10 prill, 2009. Në vitin 2008, Kiri u rendit në Njerëzit më 100 Time magazine e me ndikim në Botë. [6] revista Forbes renditet e 35 # e saj në "Celebrity 100 list" për të fituar prej 25 milionë dollarësh në 2008. [7] rangun e saj për të përmirësuar # 29 në 2009

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]