The Suite Life on Deck

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
The Suite Life on Deck
GjiniaTeen sitcom
Krijuar ngaDanny Kallis
Jim Geoghan
Zhvilluar ngaDanny Kallis
Pamela Eells O'Connell
Luajnë
kompozitori i muzikës hapëseGary Scott (music)
Steve Hampton &
John Adair (lyrics)
Muzika hapëse"Livin' the Suite Life",
performed by Steve Rushton
KompozitoriGary Scott
ShtetiUnited States
Gjuha në prodhimin origjinalEnglish
Nr. i sezoneve3
Nr. i episodeve71 (lista e episodeve)
Prodhimi
Prodhuesit kryesor
 • Pamela Eells O'Connell
 • Irene Dreayer
 • Danny Kallis (season 1–2)
 • Jim Geoghan (seasons 1–2)
ProdhuesiWalter Barnett (seasons 2–3)
Vendodhjet e prodhimit
Vendosja e kameraveVideokaseta; Multi-camera
(FilmLook, sezoni 1;
filmuar, sezonet 2–3)
Kohëzgjatja23–24 minuta (përafërsisht)
Kompanitë e prodhimitIt's a Laugh Productions
Danny Kallis Productions
(sezoni 1)
Bon Mot Productions
(sezoni 3)
Transmetimi
Programi origjinalDisney Channel
Transmetimi origjinalLua error te mw.lua te rreshti 143: field 'month' missing in date table.
Lidhje të jashtme
Faqja e rrjetit

The Suite Life on Deck është një sitcom amerikan për adoleshencë që u transmetua në Disney Channel nga 26 shtatori 2008 deri më 6 maj 2011. Është një vazhdim/spin-off i serisë origjinale të Disney Channel The Suite Life of Zack & Cody. Seriali ndjek vëllezërit binjakë Zack dhe Cody Martin dhe trashëgimtaren e hotelit London Tipton në një mjedis të ri, SS Tipton, ku ata studiojnë jashtë vendit në shkollën e mesme Seven Seas dhe takojnë Bailey Pickett ndërsa Mr. Moseby menaxhon anijen. Anija udhëton nëpër botë në vende të tilla si Italia, Franca, Greqia, India, Suedia dhe Mbretëria e Bashkuar ku personazhet përjetojnë kultura, aventura dhe situata të ndryshme.[1]

Seriali u transmetua në MB më 19 shtator 2008 dhe në tregjet amerikane më 26 shtator 2008. Premiera e serialit në Disney Channel në SHBA tërhoqi 5.7 milionë shikues,[2] dhe u bë premiera e serialit më të ndjekur në Kanada në Family Channel. Shfaqja ishte gjithashtu seria nr. 1 televizive në Kids 6–11 dhe seritë nr. 1 me skenar në mes 9–14 në vitin 2008, duke ia kaluar serialeve veterane Hannah Montana dhe Wizards of Waverly Place në vlerësime.[3] Më 19 tetor 2009, u njoftua se seriali ishte rinovuar për një sezon të tretë, i cili filloi të prodhohej në janar 2010[4] dhe debutoi më 2 korrik 2010. Seriali ishte gjithashtu seriali me skenar më të mirë të vitit 2009 në mesin e të gjitha moshave të fëmijëve 6 deri në 14.[5]

Seriali është transmetuar në më shumë se 30 vende në mbarë botën dhe është xhiruar në Hollywood Center Studios në Los Angeles (siç ishte seriali origjinal). Seriali është spin-off i dytë i një serie të Disney Channel (pas spinoff-it jetëshkurtër That's So Raven Cory in the House); si dhe seriali i fundit i Disney Channel që debutoi me transmetim ekskluzivisht në definicion standard, dhe i pari nga tre shfaqjet e Disney Channel për kalimin nga definicion standard në definicion të lartë, i cili ndodhi më 7 gusht 2009 me premierën e sezonit 2, "The Spy Who Shoved Me", dhe komedinë e dytë me shumë kamera (pas Sonny with a Chance) për të përdorur një pamje të filmuar në vend të paraqitjes së Filmlook që u përdor në sezonin e parë.

Më 25 mars 2011, një film i bazuar në The Suite Life on Deck dhe serinë e tij mëmë, i titulluar The Suite Life Movie u transmetua në Disney Channel. Episodi i fundit dyzet minutësh i serialit u transmetua në Disney Channel më 6 maj 2011, duke i dhënë fund zyrtarisht serialit.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dikur pas ngjarjeve të serisë së mëparshme, Mr. Mosby është transferuar për të menaxhuar SS Tipton, një anije lundrimi në pronësi të Mr. Tipton. Në bordin e anijes, Zack dhe Cody Martin regjistrohen në shkollën e mesme Seven Seas, një program studimi jashtë vendit i ngjashëm me Semester at Sea, i ofruar në anije, duke marrë zbritje të përballueshme për shkak se nëna e tyre është punonjëse e Tipton. London Tipton gjithashtu detyrohet të marrë pjesë në program nën drejtimin e babait të saj, me Mr. Mosby që mbetet përgjegjës për të. Një vajzë ferme e një qyteti të vogël me emrin Baily Pickett regjistrohet gjithashtu për programin. Binjakët vendosen në një sërë aventurash të reja dhe bëjnë miq të rinj, ndërsa fillojnë të ndjekin mësimet në anijen turistike, ndërsa anija lundron nëpër botë.

Epizodet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Sezoni Episodet Transmetimi origjinal
Transmetimi i parë Transmetimi i fundit
1 21 26 shtator 2008 17 korrik 2009
2 28 7 gusht 2009 18 qershor 2010
3 22 2 korrik 2010 6 maj 2011


Filmi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 20 shtator 2010, Disney Channel njoftoi se prodhimi kishte filluar për një film origjinal të Disney Channel bazuar në The Suite Life of Zack & Cody dhe The Suite Life on Deck.[6]

The Suite Life Movie u shfaq premierë në Disney Channel në Shtetet e Bashkuara dhe Kanada më 25 mars 2011.[7]

Ringjallja e anuluar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2013, gjatë një interviste me Gawker, Dylan Sprouse zbuloi se ai dhe vëllai i tij kishin paraqitur një ide në Disney Channel për vazhdimin e serialit Suite Life. Shfaqja do të shihte Zack dhe Cody të ktheheshin në hotelin Tipton në Boston për të jetuar me nënën e tyre dhe do të bëheshin mentorë të një djali që jetonte me babanë e tij në hotel. Disney e hodhi poshtë idenë fillimisht, por kontaktoi binjakët një vit më vonë me një koncept të modifikuar që ruante historinë e djalit dhe babait të tij, por Zack dhe Cody do të transferoheshin në një hotel në Miami në vend të kësaj, Selena Gomez gjithashtu do të luante dhe binjakët nuk do të merrnin kreditë e producentit siç kishin kërkuar. Sprouses e hodhën poshtë konceptin, duke e lënë projektin të braktisur.[8]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "The Suite Life on Deck" (në anglisht). Disney Channel MediaNet. Arkivuar nga origjinali më 4 gusht 2008. Marrë më 3 shtator 2008.
 2. ^ Gary Levin (September 30, 2008). "Nielsens: Presidential debate fights for numbers". USA Today. Retrieved December 12, 2008.
 3. ^ "Disney Channel/DisneyChannel.com Highlights For 2008" (në anglisht). Business Wire. Arkivuar nga origjinali më 20 qershor 2010. Marrë më 24 dhjetor 2008.
 4. ^ "The Suite Life on Deck Season 3" (në anglisht). Disney Channel Media Net. Arkivuar nga origjinali më 13 janar 2010. Marrë më 19 tetor 2009.
 5. ^ Daniel Fienberg. "Disney Channel has more 'Suite Life on Deck' on deck" (në anglisht). Hitfix. Arkivuar nga origjinali më 14 qershor 2016. Marrë më 2 korrik 2012.
 6. ^ Macdonald, Malcolm (20 shtator 2010). "Production to Begin on The Suite Life Movie For Disney Channel". Disney Channel Medianet (në anglisht). Arkivuar nga origjinali (DOC) më 10 korrik 2011. Marrë më 30 tetor 2010.
  "Production to Begin on The Suite Life Movie For Disney Channel". Disney Channel Medianet (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 5 tetor 2010. Marrë më 30 tetor 2010.
  Seidman, Robert (20 shtator 2010). "Production to Begin on The Suite Life Movie For Disney Channel". TV by the Numbers (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 3 tetor 2012. Marrë më 30 tetor 2010.
 7. ^ "Zack & Cody Continue The 'Suite' Adventure With The Premiere Of "The Suite Life Movie," Friday, March 25 On Disney Channel". Disney Channel Medianet (në anglisht). 3 shkurt 2011. Arkivuar nga origjinali (DOC) më 10 korrik 2011. Marrë më 25 mars 2011.
 8. ^ D'Addario, Daniel (29 maj 2013). "Child stars Mara Wilson and Dylan Sprouse speak out about hazards of child fame". Salon (në anglisht). Marrë më 27 qershor 2022.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]