Selena Gomez

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Selena Gomez
Gomez më 2022
U lind në
Selena Marie Gomez

22 korrik 1992 (30 vjet)
Grand Prairie, Texas, Shtetet e Bashkuara
Profesioni
 • Këngëtare
 • kompozitore
 • aktore
 • producente
Vite aktiviteti2002–sot
Works
ÇmimetLista e plotë
Karierra Muzikore
Zhanret
Instrument(et)
 • Vokal
Labeli
Faqja në rrjetselenagomez.com

Selena Marie Gomez (lindi më 22 korrik 1992) është një këngëtare, aktore, producente dhe filantropiste amerikane. Selena së pari filloi karrierën në serialin Magjistarët e sheshit Uejverli gjithashtu edhe në shumë filma tjerë.

Para se të bëjë debutimin në Walt Disney Selena kishte rol në Barni dhe shokët (2002-2004), një serial amerikan për fëmijë. Ajo mori njohje më të gjerë për portretizimin e saj të Alex Russo në serialin televiziv Wizards of Waverly Place, i cili u transmetua nga viti 2007 deri më 2012.

Ajo ka një ndjekje të madhe në rrjete sociale, dhe ishte një herë personi më i ndjekur në Instagram, përpara se të kapërcehej nga atleti Cristiano Ronaldo. Sipërmarrjet e tjera të Gomez përfshijnë veshjet, çanta, parfume dhe një kompani prodhuese të quajtur July Moonhead Productions. Ajo ka punuar me organizata të ndryshme bamirësie dhe u bë një ambasadore e UNICEF në moshën 17 vjeç.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Selena Gomez u lind nga Ricardo Joel Gomez dhe ish aktorja Amanda Dawn "Mandy" Cornett.[1][2][3] Babai i saj është me prejardhje meksikane ndërsa e ëma për shkak birësimit ka prejardhje italiane.[4][5][6] Prindërit e Gomez u divorcuan kur ajo ishte pesë vjeç, dhe ajo mbeti me nënën e saj.[1][7] Selena ka dy gjysmë-motra më të reja: Gracie Elliot Teefey, përmes Amandës dhe burrit të saj të dytë Brian Teefey,[8][9] dhe Victoria "Tori" Gomez, përmes Ricardo dhe gruas së tij të dytë Sara.[10] Ajo morri diplomën e shkollës së mesme përmes shkollimit në shtëpi në maj 2010.[11]

Gomez lindi kur nëna e saj ishte 16 vjeç.[12] Familja kishte probleme financiare gjatë gjithë fëmijërisë së Gomez, nëna e saj përpiqej të siguronte çiftin. Gomez ka thënë, "Isha e irrituar që prindërit e mi nuk ishin bashkë dhe nuk pashë kurrë dritën në fund të tunelit ku nëna ime po punonte shumë për të siguruar një jetë më të mirë për mua. Unë jam i tmerruar se çfarë do të isha bërë nëse do të kisha qëndruar [në Teksas]."[13] Ajo më vonë shtoi se nëna e saj "ishte vërtet e fortë rreth meje. Të kisha qenë 16 vjeç duhej të ishte një përgjegjësi e madhe. Ajo hoqi dorë nga gjithçka për mua, kishte tre punë, më mbështeti, sakrifikoi jetën e saj për mua." Gomez në fëmijëri ka pasur një marrëdhënie të ngushtë me gjyshërit dhe është shfaqur në konkurse të ndryshme. Gjyshërit e saj shpesh kujdeseshin për të derisa prindërit e saj mbaronin shkollimin, dhe ajo ka thënë se ata e "rritën" derisa ajo gjeti sukses në biznesin e shfaqjes.[14]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në sezonin e 7-të të Barnit Selena u bë si rol kryesorë. Si aktore Selena filloi që nga viti 2002. Ndërsa si këngëtare filloi kur bëri debutimin në Disney në serialin Wizard of Waverly Place. Në vitin 2006 u shfaq si mysafire ne Hannah Montana.

Muzika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

I formuar në vitin 2009, Selena Gomez & the Scene ishte një grup pop i cili u përbë nga Selena Gomez në vokal, Ethan Roberts në kitarë, Clement Joey në bas, Greg Garman në bateri dhe Dane Forrest në tastierë. "Kiss & Tell" është albumi debutues dhe u lëshua më 29 shtator, 2009 nga Hollywood Records. Më 5 mars, 2010, albumi ishte certifikuar Gold nga RIAA. [2] Kenga "Naturally", ishte certifikuar Platinum nga RIAA më 15 korrik, 2010. Albumi i dyte grupit "A Day Wthout Rain" u leshua më 17 shtator, 2010.Rekord i debutimit në Billboard 200 në numrin 4, shitur 66.000 kopje. Më 19 janar, 2011, albumi ishte certifikuar Gold nga RIAA.Albumi i tretë i grupit "When the Sun goes Down" (Otherside i titulluar më parë), lëshuar më 28 qershor, 2011. Albumi debutoi në numrin 4 në Billboard 200, duke shitur 78.000 kopje javën e saj të parë, Kenga "Who Says" ishte certifikuar Platinum nga RIAA më 23 qershor. Ajo konsiderohet si nje nga femrat me te bukura ne bote. Gomez u largua nga grupi që të fokusohet më shumë në karrierën e aktrimit.

Gomez duke performuar live në turneun e saj Stars Dance

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shëndeti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gomez u diagnostikua me Lupus diku midis vitit 2012 dhe fillimit të vitit 2014. Më 14 shtator 2017 ajo njoftoi nëpërmjet Instagram se ajo ishte tërhequr nga ngjarjet publike gjatë disa muajve të mëparshëm, sepse ajo kishte marrë një transplantim të veshkave nga aktorja dhe mikesha Francia Raisa.[15][16][17] Gjatë transplantimit, Gomez thyen një arterie. Një operacion emergjent u zhvillua për të ndërtuar një arterie të re duke përdorur një venë nga këmbët e saj.[18][19][20]

Gomez ka qenë e hapur për luftën e saj me ankthin dhe depresionin. Ajo filloi të ndiqte terapinë në të njëzetat e hershme dhe gjithashtu kaloi kohë në objektet e trajtimit. Kur ajo arriti në 100 milionë ndjekës në Instagram, Gomez tha se ajo "u tremb" dhe që atëherë ka bërë disa pushime të gjata nga rrjetet sociale, pjesërisht për shkak të komenteve negative.[21] Në prill 2020, ajo zbuloi se kishte çrregullim bipolar.[22][23]

Në tetor 2022, Gomez anuloi një paraqitje në The Tonight Show with Jimmy Fallon pasi rezultoi pozitiv për COVID-19.[24] Në nëntor 2022, ajo zbuloi se kishte një episod psikoze në vitin 2018.[25]

Marrëdhëniet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gomez ishte në lidhje me këngëtarin Nick Jonas nga viti 2008 deri në vitin 2009. Ajo u shfaq në videoklipin e këngës së grupit të tij "Burnin' Up".[26] Nga dhjetori i vitit 2010 deri në mars 2018, Gomez ishte në një lidhje off-again me këngëtarin kanadez Justin Bieber.[27][28] Në vitin 2015, ajo filloi të takohej me DJ ruso-gjerman Zedd menjëherë pasi regjistroi këngën e tyre "I Want You to Know". Ata u ndanë më vonë atë vit.[29] Në janar 2017, Gomez filloi të takohej me këngëtarin dhe kantautorin kanadez the Weeknd.[30] Ata u transferuan së bashku përkohësisht më vonë në shtator, por u ndanë një muaj më vonë.ref>Murphy, Desiree (11, 2017). "EXCLUSIVE: Selena Gomez and The Weeknd Temporarily Move Into an Apartment Together in New York City". Entertainment Tonight (në anglisht). Marrë më 12 shtator 2017. {{cite web}}: Shiko vlerat e datave në: |date= (Ndihmë!)</ref>[31] Gomez e konsideron Taylor Swift si shoqen e saj "të vetme" në industri;[32] ata kanë shprehur admirimin e tyre për njëri-tjetrin shumë herë në media që nga viti 2008, dhe miqësia e tyre është mbuluar gjerësisht nga mediat.[33]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Film
Viti Titulli Roli Shënimet Ref.
2003 Spy Kids 3-D: Game Over Water Park Girl [34]
2008 Another Cinderella Story Mary Santiago [35]
Horton Hears a Who! Helga Voice role [36]
2009 Arthur and the Revenge of Maltazard Princess Selenia Zëri (Versioni anglisht) [37]
2010 Ramona and Beezus Beatrice "Beezus" Quimby [38]
Arthur 3: The War of the Two Worlds Princess Selenia Zëri (Versioni anglisht) [39]
2011 Monte Carlo Grace Ann Bennett / Cordelia Winthrop Scott [40]
The Muppets Herself Cameo [41]
2012 Fifty Shades of Blue Herself / Lauren (zëri) Short film [42]
Spring Breakers Faith [43]
Hotel Transylvania Mavis Dracula Voice role [44]
Aftershock VIP Girl Cameo [45]
2013 Getaway The Kid [46]
Girl Rising Narrator Voice role [47]
Searching Violet Film i shkurtër [48]
2014 Rudderless Kate Ann Lucas [49]
Behaving Badly Nina Pennington [50]
2015 Unity Narrator Voice role [51]
Hotel Transylvania 2 Mavis Dracula Zëri [52]
The Big Short Herself Cameo [53]
Taylor Swift: The 1989 World Tour Live Concert film [54]
2016 The Fundamentals of Caring Dot [55]
Neighbors 2: Sorority Rising Madison [56]
In Dubious Battle Lisa London [57]
2017 Puppy! Mavis Dracula Short film [58]
2018 A Love Story Girl Short film [59]
Hotel Transylvania 3: Summer Vacation Mavis Dracula Voice role [60]
2019 The Dead Don't Die Zoe [61]
A Rainy Day in New York Chan Tyrell [62]
2020 Dolittle Betsy Voice role [63]
2022 Hotel Transylvania: Transformania Mavis Dracula Voice role; also executive producer [64]
Selena Gomez: My Mind & Me Herself Filmi dokumentar [65]
TBA Emilia Perez Nuk është publikuar akoma TBA Xhirimi fillon në pranverë 2023 [66]
Televizion
Viti Titulli Roli Shënime
2002–2004 Barney & Friends Gianna Roli i përsëritur; 13 epizoda
2005 Walker, Texas Ranger: Trial by Fire Julie Film televiziv
2006 Brain Zapped Emily Grace Garcia Television short
The Suite Life of Zack & Cody Gwen Epizodi: "A Midsummer's Nightmare"
2007 Hannah Montana Mikayla Skeech Roli i përsëritu; 3 epizoda
2007–2012 Wizards of Waverly Place Alex Russo Lead role; 106 epizoda
2008 Jonas Brothers: Living the Dream Herself Epizodi: "Hello Hollywood"
Disney Channel Games Herself / Contestant 5 epizoda
Studio DC: Almost Live Herself Episode: "The Second Show"
2009 Sonny with a Chance Epizodi: "Battle of the Networks' Stars"
Princess Protection Program Carter Mason Film televiziv
The Suite Life on Deck Alex Russo Epizodi: "Double-Crossed"
Wizards of Waverly Place: The Movie Television film
2011 So Random! Herself Epizodi: "Selena Gomez & the Scene"
2011 MTV Europe Music Awards Herself (host) Television special
2013 The Wizards Return: Alex vs. Alex Alex Russo / Evil Alex Speciale televizive; edhe producent ekzekutiv
2016–2022 Saturday Night Live Të ndryshme Pritësi/i ftuar muzikor/Dalja e ftuar; 3 epizoda
2016 Inside Amy Schumer Herself Epizodi: "Fame"
2017 Beyond the Reasons Film dokumentar televiziv
2020–2022 Selena + Chef Herself (host) Gjithashtu producent ekzekutiv
2021–present Only Murders in the Building Mabel Mora Main role; gjithashtu producente ekzekutive
2023 Dear... Herself Epizodi: "Selena Gomez"; seri televizive dokumentar

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albume[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

me Selena Gomez & the Scene
Solo

Këngët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Selena Gomez - Revival


si Artiste kryesore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Titulli Viti Albumi
Tell Me Something I Don't Know 2008 Another Cinderella Story
Magic 2009 Wizards of Waverly Place
Send It On Non Album Single
Come & Get It 2013 Stars Dance
Slow Down
The Heart Wants What It Wants 2014 For You
Good For You 2015 Revival
Same Old Love
Hands To Myself 2016
Kill Em With Kindness
It Ain't Me ( with KYGO ) 2017 Stargazing dhe Rare
Bad Liar Rare
Fetish ( featuring Gucci Mane)
Wolves ( with Marshmello )
Back To You 2018 13 Reasons Why dhe Rare
I Can't Get Enough ( with Benny Blanco

Tainy and J Balvin)

2019 TBA
Lose You To Love Me Rare
Look At Her Now
Rare 2020
Boyfriend

si Artiste e dytë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Titulli Viti Albumi
I Want You To Know

Zedd featuring Selena Gomez

2015 True Colors
We Don't Talk Anymore

Charlie Puth featuring Selena Gomez

2016 Nine Track Mind
Hands Non album Single
Trust Nobody

Cashmere Cat featuring Selena Gomez

and Tory Lanez

9
Taki Taki

Dj Snake featuring Selena Gomez,

Ozuna and Cardi B

2018 Carte Blanche
Anxiety

Julia Michaels featuring Selena Gomez

2019 Inner Monologue Part 1


Feel Me - Këngë Promocionale

Këngët promocionale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Titulli Viti Albumi
Shake It Up 2010 Shake It Up:Break It Down
Me & The Rhythm 2015 Revival
Feel Me 2020 Rare

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b Barney, Chuck (7 shkurt 2008). "Selena Gomez could be next Disney 'it' girl". Oakland Tribune (në anglisht). Marrë më 14 maj 2013.
 2. ^ Lauren Waterman (2009-05).Selena Gomez: spell bound Teen Vogue. Marrur më 11 maj 2009.
 3. ^ Ancestry.com. Texas Birth Index, 1903–1997 [database on-line]. Provo, UT, USA: Ancestry.com Operations Inc, 2005. Original data: Texas Birth Index, 1903–1997. Texas: Texas Department of State Health Services. Microfiche.
 4. ^ "Selena Gomez and Jake T. Austin on being latin" (në anglisht). Showbizcafe.com. Marrë më 4 korrik 2011.
 5. ^ Curiel, Kamren (14 qershor 2012). "Selena Gomez Charity Events: Alliance for Childrens Rights". Latina (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 1 shkurt 2020. Marrë më 2 dhjetor 2017.
 6. ^ "TV: Life is magical for 'Wizards' star". The Fresno Bee (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 8 gusht 2008. Marrë më 8 prill 2013.
 7. ^ Olly Richards (14 korrik 2013). "The wonderful world of Selena Gomez". The Guardian (në anglisht). London. Marrë më 23 korrik 2013.
 8. ^ Natalie Finn (13 qershor 2013). "Selena Gomez Has a Baby Sister! Demi Lovato Congratulates Singer and Mom Mandy on New Arrival". E! News (në anglisht). Marrë më 14 qershor 2013.
 9. ^ Gomez, Selena (14 qershor 2013). "Momma, Brian, and me are all so grateful for all your well wishes. My lil sissy Gracie Elliot Teefey was born on June 12th. Luv you all XO". Twitter (në anglisht).
 10. ^ "Selena Gomez Has Another Baby Sister" (në anglisht). Disneydreaming.com. Arkivuar nga origjinali më 23 shtator 2015. Marrë më 18 tetor 2014.
 11. ^ Selena Gomez Graduates High School – On Screen & Off | Access Hollywood – Celebrity News, Photos & Videos.
 12. ^ "Selena Gomez Biography" (në anglisht). biography.com. Marrë më 7 nëntor 2014.
 13. ^ Gardner, Chris (7 qershor 2013). "Selena Gomez: I would have two children by now If I lived in Texas" (në anglisht). MSN. Marrë më 15 qershor 2013.
 14. ^ "Selena Gomez Talks Parents' Divorce: 'I Blamed My Mom A Lot' (VIDEO)". HuffPost (në anglisht). 30 qershor 2011. Marrë më 16 tetor 2015.
 15. ^ Respers France, Lisa (September 15, 2017). "Selena Gomez's best friend gave her a kidney this summer". CNN.
 16. ^ Petti, Stephanie (14 shtator 2017). "Selena Gomez Reveals She Is Recovering from a Kidney Transplant – and Her Best Friend Was the Donor!" People.
 17. ^ McRady, Rachel. "Selena Gomez Shocking Kidney Transplant" (në anglisht). MSN. Arkivuar nga origjinali më 14 shtator 2017. Marrë më 14 shtator 2017.
 18. ^ Katie Scott (9 mars 2018). "Selena Gomez's kidney transplant almost killed her, says donor friend" (në anglisht). Global News.
 19. ^ Katie O’Malley (9 mars 2018). "Selena Gomez 'Could Have Died' Following Kidney Transplant, Says BFF Francia Raisa". Elle (në anglisht).
 20. ^ Karen Mizoguchi (14 mars 2018). "Selena Gomez's BFF Francia Raisa Says They 'Went Through a Depression' After Kidney Transplant". People (në anglisht).
 21. ^ "Selena Gomez Reveals What Having Depression Feels Like: 'My Lows Would Take Me Out for Weeks at a Time'". Health (në anglisht). 9 janar 2020. Marrë më 23 tetor 2020.
 22. ^ Sanchez, Chelsey (3 prill 2020). "Selena Gomez Opens Up About Bipolar Diagnosis on Miley Cyrus's Instagram Live". Harper's Bazaar (në anglisht). Marrë më 6 prill 2020.
 23. ^ Mamo, Heran (3 prill 2020). "Selena Gomez Reveals Bipolar Diagnosis". The Hollywood Reporter (në anglisht). Marrë më 6 prill 2020.
 24. ^ Carras, Christi (26 tetor 2022). "Selena Gomez cancels 'Tonight Show' appearance after contracting COVID-19". Los Angeles Times (në anglisht). Marrë më 26 tetor 2022.
 25. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura rollingstone
 26. ^ "Nick Jonas & Selena Gomez: Are They Dating?". People (në anglisht). 23 korrik 2008. Marrë më 22 tetor 2022.
 27. ^ Muller, Marissa G. (27 mars 2018). "Justin Bieber and Selena Gomez May Have Broken Up for Good This Time". W Magazine (në anglisht).
 28. ^ Lewis, Anna; Baxter-Wright, Dusty (28 mars 2018). "Justin Bieber and Selena Gomez: a timeline of their relationship". Cosmopolitan (në anglisht).
 29. ^ "Selena Gomez's Ex Zedd Reveals The One Annoying Thing About Dating The Singer". Elle (në anglisht). 11 gusht 2017. Marrë më 22 tetor 2020.
 30. ^ Yagoda, Maria (25 maj 2017). "Everything We Know About Selena Gomez and The Weeknd's Whirlwind Romance". People (në anglisht). Marrë më 12 shtator 2017.
 31. ^ Chiu, Melody (30 tetor 2017). "Selena Gomez and The Weeknd Split After 10 Months Together". People (në anglisht). Marrë më 30 tetor 2017.
 32. ^ "Selena Gomez on How She Felt About Hailey Bieber's Interview and Why Taylor Swift Is Her Only Industry Friend". Elle (në anglisht). 3 nëntor 2022. Marrë më 5 nëntor 2022.
 33. ^ "Selena Gomez And Taylor Swift's Friendship Timeline: How Long Have They Been BFFs?" (në anglisht). CapitalFM. 11 qershor 2021. Marrë më 22 prill 2022.
 34. ^ Nessif, Bruna (29 korrik 2011). "Time Warp: Spy Selena Gomez in Her First Film Role". E! News (në anglisht). Marrë më 9 shtator 2022.
 35. ^ "Production Begins On "Another Cinderella Story" For Warner Premiere" (në anglisht). Warner Bros. 1 nëntor 2007. Marrë më 9 shtator 2022.
 36. ^ Elauria, Jomari (3 gusht 2022). "10 Best Comedy Films Starring Selena Gomez, Ranked According To IMDb". Screen Rant (në anglisht). Marrë më 9 shtator 2022.
 37. ^ "Arthur and the Invisibles 2: Arthur and the Revenge of Maltazard: Freddie Highmore, Mia Farrow, Selena Gomez, Snoop Dogg". Amazon Prime (në anglisht). Marrë më 9 shtator 2022.
 38. ^ Vena, Jocelyn (6 shkurt 2009). "Selena Gomez To Star In 'Ramona and Beezus' Movie" (në anglisht). MTV. Marrë më 9 shtator 2022.
  Elauria, Jomari (3 gusht 2022). "10 Best Comedy Films Starring Selena Gomez, Ranked According To IMDb". Screen Rant (në anglisht). Marrë më 9 shtator 2022.
 39. ^ "Arthur and the Invisibles 3: Arthur and the War of Two Worlds". Amazon Prime (në anglisht). Marrë më 9 shtator 2022.
 40. ^ Garibaldi, Christina (30 qershor 2011). "Selena Gomez, Leighton Meester Recall 'Monte Carlo' Perks". MTV. Marrë më 9 shtator 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 41. ^ Gonzalez, Sandra (29 nëntor 2011). "'The Muppets': Your favorite celebrity cameo?". Entertainment Weekly (në anglisht). Marrë më 9 shtator 2022.
 42. ^ "Selena Gomez Gets 'Fifty Shades' Of Blue". MTV. 22 maj 2012. Marrë më 9 shtator 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 43. ^ Schaffstall, Katherine (8 qershor 2018). "9 Female-Led Heist Movies". The Hollywood Reporter. Marrë më 9 shtator 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 44. ^ Garibaldi, Christina (25 shtator 2012). "Andy Samberg and Selena Gomez talk HOTEL TRANSYLVANIA, CUCKOO, FEED THE DOG, Oscar Chances, TIFF and More" (në anglisht). Collider. Marrë më 9 shtator 2022.
 45. ^ Vena, Jocelyn (1 maj 2012). "Selena Gomez: 'Aftershock' Star Eli Roth Is 'Very Smart'" (në anglisht). MTV. Marrë më 9 shtator 2022.
 46. ^ Lewis, Hilary (28 gusht 2013). "Selena Gomez Learns From Ethan Hawke on 'Getaway,' Gets Into Producing (Video)". The Hollywood Reporter (në anglisht). Marrë më 9 shtator 2022.
 47. ^ Thorpe, Vanessa (3 mars 2013). "A-list stars support unique project to highlight need to educate girls". The Observer (në anglisht). Marrë më 27 qershor 2016.
 48. ^ Valdez, Maria G. (13 nëntor 2013). "Selena Gomez Flaunt Video: Watch Latina Roll Around In Sexy Lingerie With Shiloh Fernandez!". Latin Times. Marrë më 9 shtator 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 49. ^ Ford, Rebecca (1 prill 2013). "Billy Crudup, Anton Yelchin, Selena Gomez, Laurence Fishburne Join 'Rudderless'". The Hollywood Reporter. Marrë më 9 shtator 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  Tisdale, Jerrica (8 shkurt 2018). "Selena Gomez: What To Watch If you Like The Singer And Actress" (në anglisht). Cinemablend. Marrë më 9 shtator 2022.
 50. ^ Siegel, Tatiana (31 korrik 2012). "Selena Gomez to Star in 'Parental Guidance Suggested' (Exclusive)". The Hollywood Reporter. Marrë më 9 shtator 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 51. ^ "Documentary 'Unity' Set for Aug. 12 Release with 100 Star Narrators". Variety. 22 prill 2015. Marrë më 7 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 52. ^ Gallagher, Brian Gallagher (9 shtator 2022). "'Hotel Transylvania 2' Confirmed for September 2015". Movieweb (në anglisht). Marrë më 22 korrik 2015.
 53. ^ Guglielmi, Jodi (28 shkurt 2016). "Adam McKay Says His Daughters Influenced Decision to Cast Selena Gomez in 'The Big Short'". People (në anglisht). Marrë më 9 shtator 2022.
 54. ^ D'Orazio, Dante (20 dhjetor 2015). "Taylor Swift's 1989 World Tour documentary is now streaming on Apple Music". The Verge. Marrë më 9 shtator 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 55. ^ Ge, Linda (13 janar 2015). "Selena Gomez Joins Paul Rudd for 'The Revised Fundamentals of Caregiving'". The Wrap. Marrë më 9 shtator 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  Elauria, Jomari (3 gusht 2022). "10 Best Comedy Films Starring Selena Gomez, Ranked According To IMDb". Screen Rant (në anglisht). Marrë më 9 shtator 2022.
 56. ^ Kroll, Justin (3 shtator 2015). "Selena Gomez Joins Zac Efron in 'Neighbors 2' – Variety". Variety. Marrë më 9 shtator 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  Tisdale, Jerrica (8 shkurt 2018). "Selena Gomez: What To Watch If you Like The Singer And Actress" (në anglisht). Cinemablend. Marrë më 9 shtator 2022.
 57. ^ Kroll, Justin (30 janar 2015). "James Franco Assembles Cast for Adaptation of 'In Dubious Battle'". Variety (në anglisht). Marrë më 9 shtator 2022.
 58. ^ Moore, Rose (26 maj 2017). "Hotel Transylvania Short Puppy! First Look Released". Screen Rant (në anglisht). Marrë më 9 shtator 2022.
 59. ^ Bailey, Alyssa (20 qershor 2018). "Petra Collins Just Unveiled Selena Gomez's Latest Unsettlingly Creepy Horror Flick for IGTV". Elle (në anglisht). Marrë më 20 qershor 2018.
 60. ^ Ramos, Dino-Ray (11 prill 2018). "'Hotel Transylvania 3: Summer Vacation' Inspired By Director's Family Cruise; Chrissy Teigen, Joe Jonas Join Cast". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 9 shtator 2022.
 61. ^ Galuppo, Mia (13 korrik 2018). "Bill Murray, Tilda Swinton to Star in Jim Jarmusch's Zombie Comedy 'The Dead Don't Die'". The Hollywood Reporter. Marrë më 9 shtator 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  Tisdale, Jerrica (8 shkurt 2018). "Selena Gomez: What To Watch If you Like The Singer And Actress" (në anglisht). Cinemablend. Marrë më 9 shtator 2022.
 62. ^ Lang, Brent (8 gusht 2017). "Elle Fanning, Selena Gomez, Timothée Chalamet to Star in Woody Allen Film". Variety (në anglisht). Marrë më 11 shtator 2017.
 63. ^ Galuppo, Mia (6 shkurt 2018). "Selena Gomez Joins Robert Downey Jr.'s 'Doctor Dolittle' Movie (Exclusive)". The Hollywood Reporter (në anglisht). Marrë më 9 shtator 2022.
 64. ^ Donnelly, Matt (17 shtator 2020). "Selena Gomez Upped to Executive Producer for 'Hotel Transylvania 4,' Returns as Female Lead (EXCLUSIVE)". Variety (në anglisht). Marrë më 9 shtator 2022.
 65. ^ "Apple Original Films lands documentary feature "Selena Gomez: My Mind and Me" directed by Alek Keshishian" (në anglisht). Apple. 8 shtator 2022. Marrë më 8 shtator 2022.
 66. ^ Keslassy, Elsa (18 janar 2023). "'Emilia Perez,' Starring Selena Gomez and Zoe Saldaña, to Begin Filming This Spring". Variety (në anglisht). Marrë më 18 janar 2023.