Only Murders in the Building

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Only Murders in the Building
GjiniaKomedi
Mister
Krijuar ngaSteven Martin & John Hoffman
LuajnëSteven Martin
Martin Short
Selena Gomez
Aaron Dominguez
Amy Ryan
KompozitoriSiddhartha Khosla
ShtetiShtetet e Bashkuara
Gjuha në prodhimin origjinalAnglisht
Nr. i sezoneve3
Nr. i episodeve30
Prodhimi
Prodhuesit kryesorDan Fogelman
Jess Rosenthal
Jamie Babbit
Steve Martin
Martin Short
Selena Gomez
John Hoffman
ProdhuesitThembi Banks
Jane Raab
KinematografiaChris Teague
MontazhierëtJulie Monroe
JoAnne Yarrow
Matthew Barbato
Kohëzgjatja25-26 minuta
ShpërndarësiDisney Platform Distribution
Transmetimi
Programi origjinalHulu
Transmetimi origjinal31 gusht 2021 –
duke vazhduar
Lidhje të jashtme
Faqja e rrjetit

Only Murders in the Building është një seri televizive misterioze-komedi amerikane, krijuar nga Steve Martin dhe John Hoffman. Seriali përbëhet nga dhjetë epizoda dhe u shfaq për herë të parë më 31 gusht 2021 në Hulu.[1][2][3] Komploti ndjek tre të panjohur të luajtur nga Martin, Martin Short, dhe Selena Gomez, të cilët ndajnë një obsesion me një podkast të vërtetë krimi. Pas një vdekjeje të dyshimtë në ndërtesën e tyre të pasur të apartamenteve Upper West Side, Arconia, tre fqinjët vendosin të fillojnë podkastin e tyre për hetimin e tyre të vdekjes, të cilën policia e shpalli si vetëvrasje.[4][5] Seria mori vlerësime përgjithësisht pozitive nga kritikët, të cilët vlerësuan qasjen e saj komike ndaj trillimeve kriminale dhe performancën e tre personazheve kryesore të saj.

Në sezonin e parë, pas një vdekjeje të dyshimtë në ndërtesën e tyre të pasur të apartamenteve Upper West Side, tre fqinjët fillojnë podkastin e tyre rreth hetimit të tyre.[6][7] Në sezonin e dytë, premierë në qershor 2022, vetë treshja bëhen të dyshuar për vrasjen e përgjakshme të një banori tjetër pallati. Seriali ka marrë vlerësime të shumta, duke përfshirë nominime për çmimin Primetime Emmy për serialet e shkëlqyera komedike dhe për çmimin Primetime Emmy për aktorin kryesor të shquar në një seri komedi për Martin dhe Short. Në korrik 2022, seriali u rinovua për një sezon të tretë i cili do të jepet premierë më 8 gusht 2023.[8][9]

Aktorët dhe personazhet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kryesor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Steve Martin si Charles-Haden Savage,[10] një aktor i cili u i famshëm si ylli i dramës detektive e vitit 1980 para se të kalonte në errësirë. Ai jeton në Arconia.
  • Matthew Lamb portretizon Charlesin e ri (sezoni 2)
 • Martin Short si Oliver Putnam,[10] një drejtor i mundimshëm i Broadway që krijon idenë e podcast-it dhe bëhet drejtori i tij. Ai jeton në Arconia.
  • Samuel Farnsworth portretizon Oliverin e ri (sezoni 2)
 • Selena Gomez si Mabel Mora,[10] një artiste e re që jeton e vetme në njësinë e tezes së saj dhe që ishte mike me viktimën e vrasjes së sezonit të parë, Tim Kono, gjatë fëmijërisë dhe adoleshencës
  • Madeleine Valencia (sezoni 1) dhe Caroline Valencia (sezoni 2) portretizojnë të riun Mabel
 • Aaron Dominguez si Oscar Torres (sezoni 19, një ish mik i ngushtë i Mabel dhe Tim, i cili u dënua për vrasjen e mikes së tyre Zoe
 • Amy Ryan si Jan (sezoni 1; i përsëritur, sezoni 2), një fagot profesionist i cili gjithashtu jeton në Arconia
 • Cara Delevingne si Alice Banks (sezoni 2),[11] një artiste dhe e dashura e interesit të Mabel
 • Michael Cyril Creighton si Howard Morris (sezoni 3;[12] përsëritur, sezoni 1–2), një banor i dashuruar për macet në Arconia, macja e të cilit vdiq në të njëjtën natë me Tim Kono

Të përsëritura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Vanessa Aspillaga si Ursula, menaxhere e ndërtesës
 • Ryan Broussard si Will Putnam, biri i Oliver
 • Julian Cihi si Tim Kono, një banor i ndjerë së fundmi në ndërtesën e Arconia. Vdekja e Tim Kono në rrethana misterioze nxit Charles, Oliver dhe Mabel të bëjnë hetimin e tyre.
 • Tina Fey si Cinda Canning, prezantuesja e podkastit të vërtetë të krimit All Is Not OK in Oklahoma[13]
 • Maulik Pancholy si Arnav, fqinji i Charles, një banor në Arconia në apartamentin 14F
 • Jackie Hoffman si një fqinj
 • Jayne Houdyshell si Bunny, presidente e bordit me grusht të hekurt i Arconia dhe banore në 12A. Bunny shfaqet në flashback në sezonin 2.
  • Houdyshell gjithashtu dublon Mrs. Gambolini (sezoni 2), papagalli i Bunny që i ishte lënë Oliverit në testamentin e saj
 • Da'Vine Joy Randolph si Detektivi Williams, një detektiv për vrasjen e Konos, i cili fillimisht e mbylli çështjen, por interesohet sërish pasi gruaja e saj fillon të dëgjojë podkastin
 • Nathan Lane si Teddy Dimas, një banor në Arconia në apartamentin 6B, pronar i zinxhirit të ushqimeve dhe mik i vjetër dhe mbrojtës i Oliver, i cili pranon të sponsorizojë podkastin. Në sezonin e dytë, ai zbulohet se është babai biologjik i Will
 • James Caverly si Theo Dimas, biri i Tedi Dimas i cili është i shurdhër dhe gjithashtu jeton në apartamentin 6B
 • Michael Cyril Creighton si Howard Morris, një banor në apartamentin 3C në Arconia dhe dashnor i maceve, macja e të cilit Evelyn vdiq në të njëjtën natë me Tim Kono
 • Zainab Jah si Ndidi Idoko (sezoni 1), një banore në Arconia në apartamentin 9B, fqinje e Tim Konos e cila mezi pret të aneksojë apartamentin e tij
 • Russell G. Jones si Dr. Grover Stanley, një banor në Arconia në apartamentin 6C, i cili është terapist
 • Jaboukie Young-White, Daniel Oreskes, Ali Stroker dhe Orson Hong si Sam, Marv, Paulette and Grant, tifozët entuziastë të podkastit Only Murders in the Building
 • Olivia Reis si Zoe Cassidy (sezoni 1), një mikeshë e Mabel, Tim dhe Oscar e cila vdiq dhjetë vjet më parë pasi ra nga çatia e Arconia pas një sherri me Theo Dimas
 • Teddy Coluca si Lester, derëtar në Arconia
 • Zoe Colletti si Lucy (sezoni 2), vajza adoleshente e ish-të dashurës së Charles, me të cilën Charles ka një marrëdhënie të dobët baba-bijë
 • Michael Rapaport si Detektivi Kreps (sezoni 2), një detektiv policie për vrasjen e Bunny[14]
 • Christine Ko si Nina Lin (sezoni 2), e mbrojtura e Bunny dhe presidentja e re e bordit të Arconia
 • Ariel Shafir si Ivan (sezoni 2), një shërbyese në darkën e rregullt të Bunny
 • Paul Rudd si Ben Glenroy (sezoni 3; sezoni 2 i ftuar), një aktor teatri që vdes ndërsa performonte në skenë[15]

Mysafirët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Adriane Lenox si Roberta, ish-gruaja e Oliver
 • Sting si një version i trilluar i tij (sezoni 1), një banor në Arconia[16]
 • Roy Wood Jr. dhe Jacob Ming-Trent si Vaughn dhe Lucian (sezoni 1), drejtues të një podcast hortikulture që i japin Charles dhe Oliver një udhëtim
 • Jimmy Fallon si vetvetja (sezoni 1)
 • Mandy Gonzalez si Silvia Mora, nëna e Mabel (sezoni 1)
 • Jane Lynch si Sazz Pataki, marifet i dyfishtë i Charles
 • Amy Schumer si një version i trilluar i tij (sezoni 2).[17] Ajo zhvendoset në apartamentin e mëparshëm të Sting dhe i propozon një seri televizive Oliverit bazuar në podkastin e tyre.
 • Shirley MacLaine si Rose Cooper (sezoni 2),[17] E dashura dhe piktorja e babait të Charles, e cila pretendonte të ishte nëna e Bunny, Leonora Folger.
 • Andrea Martin si Joy (sezoni 2), grimiere dhe e dashura e Charles për një kohë të gjatë
 • Mark Consuelos si babai i ndjerë i Mabel (sezoni 2)
 • Jason Veasey si Jonathan (sezoni 2), fqinji dhe i dashuri i Howard

Epizodet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezoni Episodet Transmetimi origjinal
Transmetimi i parë Transmetimi i fundit
1 10 31 gusht 2021 19 tetor 2021
2 10[18] 28 qershor 2022 23 gusht 2022[18]

Sezoni 1 (2021)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nr.Titulli [19]RegjiaSkenari [19]Data release transmetimit [18]Kod.
prodhimit
1"True Crime"Jamie BabbitSteve Martin & John Hoffman31 gusht 20211DWB01
Charles-Haden Savage, një ish-aktor televiziv misantropik; Oliver Putnam, një drejtor në Broadway me probleme; dhe Mabel Mora, një rinovuese apartamentesh, jetojnë në Arconia. Rastësisht, ata të tre takohen në një ashensor, të bashkuar me Tim Kono në telefon. Më vonë, pasi evakuuan ndërtesën për një alarm, ata lidhen për dashurinë e tyre të përbashkët për një podcast krimi të caktuar. Ata mësojnë se ka pasur një vrasje në Arconia, dhe hyjë fshehurazi përsëri brenda, ku shohin Tim, të vdekur. Hetuesit besojnë se ishte vetëvrasje, por të tre mendojnë ndryshe; ata gjejnë gjithnjë e më shumë dëshmi për të kundërtën, siç është telefonata e furishme e Tim në ashensor, dhe një paketë drejtuar atij që përmbante një unazë fejese. Ndërkohë, Oliver lufton me marrëdhënien e tij me djalin e tij, Charles diskuton nevojën e tij për vetmi, dhe Mabel shpreh frikën e saj për t'u bërë personal me njerëzit. Ata fillojnë një podkast të titulluar Vetëm Vrasje në Ndërtesë ndërsa vazhdojnë të hetojnë. Një foto e vjetër është treguar e Mabel dhe miqtë që ajo i quajti "The Hardy Boys", e cila papritur përfshin Tim.
2"Who is Tim Kono?"Jamie BabbitKirker Butler31 gusht 20211DWB02
Charles dhe Oliver përpiqen të mësojnë më shumë se kush ishte Tim, dhe së bashku me Mabel ata marrin pjesë në një shërbim përkujtimor për të. Është zbuluar se ai ishte jopopullor me shumë banorë të tjerë dhe kishte disa ankesa të ngritura kundër tij. Treshja hyjnë në apartamentin e Tim për të gjetur më shumë të dhëna, por mosbesimi i tyre tek njëri-tjetri i bën gjërat të tensionohen. Mabel regjistron një video private që zbulon se ajo e njeh Tim që kur ishin fëmijë, duke u lidhur me librat The Hardy Boys dhe duke zgjidhur së bashku misteret e shtirura. Ndërsa u rritën, ata shtuan miq të rinj Oscar dhe Zoe. Një natë, 10 vjet më parë, të katër morën pjesë në një festë të Vitit të Ri në çatinë e ndërtesës, dhe Zoe më vonë u gjet e vdekur. Ndërsa ai dhe Zoe po grindeshin herët në mbrëmje, Oscar u arrestua për vrasjen e saj. Sidoqoftë, Tim e informoi Mabel se kishte parë dikë tjetër duke luftuar me Zoe para se ajo të vdiste, por ai nuk arriti ta zbulonte këtë në polici, duke shkaktuar një përçarje mes tij dhe Mabel. Më vonë, Mabel rishikon apartamentin e Tim dhe gjen një sasi bizhuterish dhe disa nga vizatimet e saj të vjetra.
3"How Well Do You Know Your Neighbors?"Gillian RobespierreBen Smith31 gusht 20211DWB03
Charles, Oliver dhe Mabel të gjithë mendojnë se Howard është një i dyshuari kryesor dhe Charles dhe Mabel e marrin në pyetje në banesën e tij. Bunny kërcënon Oliverin se ajo do ta dëbojë nëse ai nuk paguan tarifat e tij të ndërtimit. Ai shkon tek Teddy, duke lypur para; pasi refuzoi fillimisht, Teddy pranon të sponsorizojë podkastin. Më vonë, Oliver e sheh Sting në ashensor dhe mendon se ai gjithashtu mund të jetë i dyshuar. Mabel has në një shënim nga Tim që detajon një takim brenda një jave me dikë të identifikuar vetëm si "G.M." Oliver zbulon një shënim kërcënues në derën e tij dhe se Winnie, bulldogu i tij, është helmuar, me sa duket nga i njëjti autor.
4"The Sting"Gillian RobespierreKristin Newman7 shtator 20211DWB04
Oliver dyshon se Sting helmoi Winnie dhe kërkon ndihmën e Charles dhe Mabel për të provuar se ai është përgjegjës për helmimin e Winnie dhe vrasjen e Tim. Pasi u konsultua me Cinda Canning, nikoqirja e podkastit të tyre të preferuar, treshja e prezantoi Sting me një gjeldeti dhe e pyeti për Tim, i zbuluar se ishte ish -agjenti i aksioneve i Sting. Sting pranon me faj se, pasi Tim humbi një shumë të konsiderueshme të parave të tij, ai e shkarkoi me zemërim Tim dhe i tha që të vriste veten, por ndihet i lehtësuar kur treshja njofton se ata besojnë se vdekja e Tim ishte vrasje në vend të vetëvrasjes. Ndërkohë, Charles shkon në një takim me Jan. isshtë një fatkeqësi, por ajo pranon një takim të dytë kur Charles më vonë ndan një histori personale me të. Mabel gjen një lidhje me bizhuteritë që ajo gjeti në apartamentin e Tim dhe djali i Oliverit, Will, zbulon se ai e mban mend Mabelin nga rinia e tyre dhe lidhjen e saj me Tim. Një blic përpara disa muajve më vonë zbulon se Charles, Oliver dhe Mabel janë subjekti i podkastit të ri të Cinda Canning, Vetëm Vrasje në Ndërtesë.
5"Twist"Don ScardinoThembi L. Banks14 shtator 20211DWB05
Mabel po ndiqet nga "Tie Dye Guy", i cili rezulton të jetë shoku i saj i vjetër Oscar, i cili kohët e fundit u lirua nga burgu për vrasjen e Zoe. Ai i ofron ta çojë atë kudo që të shkojë, e cila përfundimisht rezulton të jetë Bayport, New YorkLong Island. Charles dhe Oliver shohin Mabel duke lënë ndërtesën e tyre të apartamenteve, kështu që ata e ndjekin atë në Bayport. Ata përfundojnë në një sallon tatuazhesh atje, ku Mabel më në fund pranon se ajo më parë e njihte Tim. Oscar pranon se ai është "Tie Dye Guy", por se ai nuk e vrau Tim; ai ishte megjithatë jashtë derës së tij kur dëgjoi një të shtënë.
6"To Protect and Serve"Don ScardinoMadeleine George & Kim Rosenstock21 shtator 20211DWB06
Oscar dhe Mabel duket se kanë ndjenja për njëri-tjetrin. Nëna e Mabel nuk dëshiron që ajo të përfshihet në hetimin e vrasjes së Tim, por Mabel pohon pavarësinë e saj në këtë çështje. Detektivi Williams fillon të ketë mendimet e dyta për mbylljen e çështjes së Tim shumë shpejt, kështu që ajo fshehurazi i jep telefonin e Tim Mabel. Teddy është i emocionuar që biznesi i tij përmendet në shfaqjen e Jimmy Fallon dhe shkruan Charles dhe Oliver një çek për 50,000 dollarë. Sidoqoftë, Charles vëren se çeku nxirret nga një llogari "Angel", e cila është emri i personit me të cilin Tim ishte marrë me bizhuteri.
7"The Boy from 6B"Cherien DabisStephen Markley & Ben Philippe28 shtator 20211DWB07

Djali i shurdhër i Teddy, Theo spiunon treshen dhe futet brenda për të bërë fotografi të tabelës së tyre të dyshuar, duke i treguar babait të tij se podkasti është mbi ta, por Teddy hedh poshtë shqetësimet. Charles dhe Mabel hyjnë në apartamentin e Teddy dhe zbulojnë një dhomë të fshehtë me urna nga një shtëpi funerali. Ata e shmangin ngushtë Theo, i cili më vonë vëren një dorezë gome që lanë pas. Ndërsa Oliver dhe Mabel largohen për të hetuar shtëpinë e varrimit, Charles ka një takim me Janin, gjë që i bën ata të bëjnë seks. Në shtëpinë e varrimit, të dy zbulojnë një dhomë sekrete me bizhuteri. Theo po punon atje dhe vjedh sende nga trupat, dhe së shpejti vëren Oliver dhe Mabel. Në rikthimet, zbulohet se Theo kishte një dashuri me Zoe, e cila vuri re dhe komunikoi përsëri në ASL. Së shpejti ai e la atë të merrte një unazë, e cila u vu re nga Teddy gjatë festës së Vitit të Ri. Theo dhe Zoe kanë një mosmarrëveshje e cila rezulton në atë që Theo e dëbon Zoe nga ndërtesa. Tim është dëshmitari i vetëm, por një kërcënim i nënkuptuar me vdekje nga Teddy e hesht atë. Në të tashmen, Theo ka rrëmbyer Oliver dhe Mabel, duke i çuar në një vend të panjohur, por jo para se ata t'i dërgojnë mesazhe Charles -it duke i thënë se fjalëkalimi i telefonit të Tim mund të jetë "THEO".

Shënime: Nuk ka asnjë dialog të dëgjueshëm gjatë gjithë kohës, i cili përfshin skena nga perspektiva e Theos, shurdhimi i të cilit e pengon atë të dëgjojë.
8"Fan Fiction"Cherien DabisMatteo Borghese & Rob Turbovsky5 tetor 20211DWB08
Teddy i kthen Mabel dhe Oliver në Arconia, me kusht që ata t'i japin fund podkastit dhe të heqin dyshimet rreth familjes Dimas. Mbrapa në ndërtesë, Mabel dhe Oliver janë të mbushur me "superfans" të podkastit. Detektivi Williams sugjeron që treshja t’i publikojë të gjitha dëshmitë e tyre në publik. Oscar tregon se Tim tashmë kishte unazën e gjelbër të Zoe kur ai vdiq, megjithëse vendndodhja e tij nuk dihet. I dëshpëruar për një perspektivë të re mbi rastin, Oliver fton superfansat e podkastit për të ndihmuar grupin të zgjidhë vrasjen e Tim në kohë për finalen e tyre të papritur të serive. Charles është i hutuar nga Jan, dhe Mabel dhe Oliver e detyrojnë atë të largohet nga hetimi. Jan kthehet në banesën e saj, ku gjen një shënim paralajmërues në derë ku shkruhet: "Unë po të shikoj". Premiera e fundit e podkastit, e kompletuar me dëshmi të krimeve të Dimas. Williams dyshon në përfshirjen e Dimas në vrasje kur autopsia e Tim zbulon vdekjen nga helmimi. Pamjet e sigurisë nga alarmi i zjarrit vërtetojnë se Teddy dhe Theo nuk ishin në ndërtesë. Charles viziton apartamentin e Jan, ku e gjen atë pa ndjenja dhe gjakosur.
9"Double Time"Jamie BabbitJohn Hoffman & Kristin Newman12 tetor 20211DWB09
Treshja lëshon një tërheqje për akuzën e tyre për Teddy dhe Theo në vrasjen e Tim. Jan i mbijeton goditjes me thikë dhe Charles ndihmon me shërimin e saj. Ish -dyfishi i marifetit të Charles, Stazz Pataki, shfaqet dhe menjëherë hidhet në ndihmë të treshes për të hetuar, për fatin e keq të Charles dhe Jan. Më vonë, një mbledhje e ndërtesës thirret për të adresuar podcast -in dhe ndërtesa voton për të dëbuar treshen, edhe pasi Charles thotë se podkasti ka mbaruar. Oliver dhe Mabel përpiqen të gjejnë një drejtim të ri për të bindur Charles që të qëndrojë në hetim dhe ata spekulojnë se Tim mund të ketë pasur një të dashur të fshehtë, një teori në dukje e konfirmuar nga fqinji i Tim. Charles shkon në koncertin e Janit me thirrjen e Patakit dhe sheh një vajzë të re fagoje që ka zëvendësuar Janin në karrigen e parë. Në të njëjtën kohë, Oliver dhe Mabel gjejnë një pastrues fagot të përzier me grumbullin e lodrave seksuale të Tim.
10"Open and Shut"TBAJohn Hoffman & Rachel Burger19 tetor 2021TBA
Treshja zbulon se Jan është vrasësi. Ajo u përfshi në mënyrë romantike me Tim, por e vrau atë një ditë pasi u ndanë. Ndërsa Charles përballet me Janin, ai kupton se ajo e ka helmuar atë. Mabel dhe Oliver hyjnë në apartamentin e Janit dhe gjejnë një shishe helmuese dhe një kuti të etiketuar "Jan's Lil 'toxins". Jan përpiqet të gazojë të gjithë ndërtesën përmes vatrave të reja të hapura, por treshja vrapon në bodrumin e Arconia dhe e ndalon atë. Në bodrum, ata përsëri e shohin Janin, dhe ajo ka një armë. Fillon një përleshje, dhe Jan rrëzohet nga Mabel duke përdorur unazën smerald. Jan është arrestuar. Më vonë, ndërsa treshja feston, Mabel shkon për të marrë më shumë shampanjë, Oliver dhe Charles marrin një mesazh me tekst misterioz. Skena që hapi serinë përsëritet, ndërsa Oliver dhe Charles vrapojnë te Mabel dhe e gjejnë atë të kërrusur mbi trupin e vdekur të Bunny, të mbuluar me gjak. Treshja nxirret jashtë Arconia me pranga ndërsa qiramarrësit e Arconia dhe të tjerët shikojnë.

Sezoni 2 (2022)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nr.
gjithsej
Nr.
sezon
Titulli [20]Regjia [20]Skenari [21]Data release transmetimit [18]Kod.
prodhimit
111"Persons of Interest"John HoffmanJohn Hoffman & Noah Levine28 qershor 20222DWB01
Charles, Oliver dhe Mabel arrestohen dhe intervistohen nga policia përpara se të lirohen dhe t'u kërkohet të qëndrojnë jashtë rastit. Ndërsa kthehen në apartamentet e tyre, Mabel sugjeron që ata të ndjekin këshillat e policisë dhe të qëndrojnë larg rastit. Ajo më vonë ftohet nga një grua e quajtur Alice në një shfaqje arti në një galeri lokale dhe ajo inkurajon Mabelin që të ndjekë sërish artin. Oliver ndeshet me Amy Schumer e cila dëshiron ta kthejë podkastin në një serial televiziv. Ndërkohë, Charles është afruar për të luajtur "Uncle Brazzo's" në një reboot të Brazzo-s. Më vonë, treshja zbulon se Cinda ka nisur një podkast për të tre ata që i inkurajon ata të hetojnë për të pastruar emrat e tyre. Mabel zbulon se Bunny i tha asaj "14" para se të vdiste. Treshja hyn në apartamentin e Lepurit dhe zbulon zogun e saj që flet duke imituar Bunny. Kur Howard dhe Uma hyjnë brenda, të tre fshihen dhe i dëgjojnë panik për një pikturë që mungon në apartamentin e Bunny. Duke u futur fshehurazi në një ashensor të pasmë, ata kthehen në apartamentet e tyre ku Charles zbulon pikturën e humbur në murin e tij.
122"Framed"John HoffmanKristin Newman28 qershor 20222DWB02
Charles kupton se një nga njerëzit në pikturë është babai i tij, ndërsa Mabel zbulon se Bunny i tha gjithashtu "Savage" para se të vdiste. Howard vjen dhe i fton ata të marrin pjesë në një memorial për Bunny. Ata marrin pjesë, duke planifikuar të mbjellin pikturën përsëri në shtëpinë e lepurushit. Në memorial, ata takojnë Leonora Folger, nëna e lepurushit dhe pronare e pikturës. Oliver dhe Mabel shkojnë për të futur tinëz pikturën në ashensor në apartamentin e Bunny, duke planifikuar të takojnë Charles jashtë nga ashensori, por Charles aksidentalisht e la derën të mbyllej, duke i mbyllur ata jashtë. Në panik, ata e ruajnë pikturën pranë një koshi, por më vonë e gjejnë atë të humbur. Më vonë, Mabel kthehet në studion e artit ku Alice e inkurajon atë të thyejë artin për të çliruar emocionet e saj dhe më vonë ata puthen. Oliver takohet me Amy në banesën e saj dhe zbulon pikturën e varur në mur. Leonora flet me Charles për pikturën, duke bërë që ai të kujtojë një ditë kur babai i tij u arrestua si fëmijë. Leonora zbulon se piktura është tek Amy, por pas inspektimit, zbulon se ajo është e rreme. Oliver është zogu i Bunny, i cili thotë se e di se kush e bëri atë.
133"The Last Day of Bunny Folger"Jude WengBen Smith5 korrik 20222DWB03
Treshja përpiqet të zbulojë se si ishte dita e fundit e Bunny para se të vdiste. Në një rikthim, zbulohet se ishte dita e fundit e Bunny si presidente e bordit dhe ajo mendoi të transferohej në Florida pas daljes në pension. Ajo mori një telefonatë nga një person misterioz që donte të blinte pikturën e saj, por ajo e refuzoi atë. Ajo gjithashtu dha para për serverin e saj të rregullt të kafenesë, Ivan, në mënyrë që ai të mund të ndiqte ëndrrën e tij për t'u bërë DJ dhe e rregulloi lehtësisht ashensorin kur ajo, Charles dhe Mabel ngecën në të. Në fund të ditës, ajo e kuptoi se sa shumë do të thoshte Arconia për të dhe vendosi të mos tërhiqej, duke mërzitur pasardhësen e saj, Nina Lin, e cila e kërcënoi haptazi se do të largohej. Më vonë, Bunny vizitoi Charles, Oliverin dhe Mabel, duke ofruar një shishe shampanjë me shpresën se do t'i bashkohej festës së tyre; megjithatë, ata nuk e ftuan atë. Një figurë e maskuar dhe me doreza e sulmoi atë kur ajo u kthye në banesën e saj. Treshja ndihet fajtore që mund t'i kishin shpëtuar jetën Bunny me një akt të thjeshtë dashamirësie. Ata e kuptojnë se Nina kishte motive të mjaftueshme për të vrarë Bunny, duke e bërë atë të dyshuarin kryesor në hetim.
144""Here's Looking at You""Jude WengValentina Garza & Rachel Burger12 korrik 20222DWB04
Lucy, vajza adoleshente e ish-të dashurës së Charles, shfaqet papritur në banesën e tij. Ajo i zbulon Charles, Oliver dhe Mabel se ka tunele sekrete brenda mureve të Arconia të cilat ajo i zbuloi vite më parë. Ndërsa ecin nëpër tunele, ata dëgjojnë një bisedë mes Ninës dhe burrit të saj, duke diskutuar se Bunny duhej të ikte në mënyrë që Arconia të mund të modernizohej. Oliver gjithashtu është dëshmitar i një debati midis Tedit dhe Theo Dimas, të cilët janë liruar me kusht, gjë që e bën Oliverin të rivlerësojë marrëdhënien e tij me djalin e tij. Më vonë, treshja dhe Lucy vizitojnë Ninën për ta bërë atë të rrëfejë vrasjen e Bunny-t, por ajo shkon në lindje dhe u kërkon atyre të gjejnë vrasësin e vërtetë të Bunny-t. Lucy i rrëfen Çarlsit se iku nga shtëpia pasi nëna e saj u martua përsëri. Charles, edhe pse i prekur nga fjalët e Lucy se ai është njerku më i mirë që ajo ka pasur ndonjëherë, këmbëngul që ajo të shkojë në shtëpi. Para se të largohej, Lucy paralajmëron Charles se ai është në rrezik, por ajo nuk i thotë atij se ajo erdhi në Arconia natën e vrasjes së Bunny dhe pa vrasësin duke ikur përmes tuneleve. Charles viziton Jan në burg për të kërkuar ndihmën e saj.
155"The Tell"Cherien DabisMatteo Borghese & Rob Turbovsky19 korrik 20222DWB05
Jan i thotë Charles se vrasësi është ndoshta një artist pasi ata kompozuan skenën e krimit për të inkuadruar Mabel. Charles dhe Oliver mësojnë se Mabel është në lidhje me Alice, e cila ndodh të jetë një artiste, dhe ata dyshojnë për të. Në një festë që Alice organizon për një turmë eklektike arti, Oliver propozon një lojë vrasjeje të quajtur "Son of Sam". Në fund të lojës, ai e shpall Alicen vrasëse dhe i bën një mori pyetjesh hetuese, duke e detyruar atë të zbulojë se ajo gënjeu për prejardhjen dhe studimet e saj, në mënyrë që njerëzit të mendojnë se ajo është një artiste legjitime. Më vonë, ata mësojnë se Bunny kishte takuar dikë në kafenenë e saj të zakonshme një ditë para se të vdiste, dhe personi mund të jetë vrasësi i vërtetë. Alice i kërkon falje Mabelit që nuk ishte e sinqertë me të dhe të dy pajtohen duke ndarë sekretet personale. Ndërkohë, Will bën një test ADN-je për projektin shkollor të djalit të tij, i cili zbulon se ai ka paraardhës grekë. Oliver me trishtim kupton se ish-gruaja e tij kishte një lidhje të fshehtë me Tedin, i cili mund të jetë babai biologjik i Will.
166"Performance Review"Cherien DabisBen Smith & Joshua Allen Griffith26 korrik 20222DWB06
Treshja dëshiron të kërkojë ndihmën e Detektivit Williams me një libër shkrepësesh me gjurmë gishtash që gjetën së fundmi, por ajo është në pushim të lehonisë. Kur marrin një mesazh në emër të saj për t'i lënë provat e tyre në një vend publik, ata kanë frikë se ky është vrasësi që përpiqet të marrë provat e tyre. Ata vendosin të lënë një bombë vezulluese në vend të kësaj për të kapur vrasësin, por problemet e tyre personale i shpërqendrojnë ata gjatë pritjes derisa të humbasin mundësinë e tyre. Ndërkohë, Cinda gjen një burrë nga e kaluara e Mabelit, i cili pretendon në mënyrë të rreme se Mabel ia preu një gisht dhe ajo dëshiron ta përdorë këtë në podkastin e saj. Asistentja e Cindës, Poppy, ka mendime të dyta për të dhe i zbulon Mabelit disa të vërteta të fshehura rreth Cindës. Mabel më vonë shkon në studion e artit të Alice, ku ajo gjen Alice duke rikrijuar skenën e krimit të vrasjes së Bunny. Me zemër të thyer, Mabel ia mbath, por sheh një person të goditur nga bomba me shkëlqim në makinën e saj të metrosë. Më vonë, Charles dhe Oliver shohin një video në internet të Mabel që në dukje godiste atë person.
177"Flipping the Pieces"Chris TeagueStephen Markley & Ben Philippegusht 2, 2022 (2022-08-02)2DWB07
Një seri rikthimesh detajon marrëdhënien e Mabel me babanë e saj para vdekjes së tij nga kanceri. Pas incidentit të metrosë, Mabel zgjohet në apartamentin e Theos pa kujtuar sulmin dhe çantën e saj të humbur. Theo i shpjegon asaj se ai ishte gjithashtu në makinën e metrosë, pa se çfarë ndodhi dhe e solli Mabel në shtëpi pasi ajo humbi mendjen. Ai i tregon Mabelit një distinktiv punonjësi nga Coney Island që sulmuesi i saj i kishte hequr, kështu që ata shkojnë atje për të hetuar. Mabel merr çantën e saj përpara se sulmuesi ta zbulojë atë, por e gjen librin e shkrepësve të zhdukur. Ndërkohë, detektivi Williams viziton Çarlsin dhe Oliverin, të cilët zbulojnë se kanë thikën e vrasjes, të cilën ia japin për analizë. Pasi ikën nga Coney Island, Mabel fal Theo për vdekjen e Zoe dhe kujton natën e vrasjes së Bunny, duke kuptuar se ajo pa dikë që po arratisej nga banesa e saj. Duke u ribashkuar me Charles dhe Oliverin, Mabel i tregon Charles një foto të Lucy-t që ajo gjeti në çantën e saj. Nga frika se Lucy është objektivi i ardhshëm i vrasësit, Charles përpiqet ta thërrasë atë, por telefonata ndërpritet kur një ndërprerje godet qytetin.
188"Hello, Darkness"Chris TeagueMadeleine Georgegusht 9, 2022 (2022-08-09)2DWB08
Duke ditur që Lucy është vetëm në banesën e Charles, treshja vrapon përsëri në Arconia për ta shpëtuar atë nga vrasësi. Ndërkohë, ndërprerja e energjisë elektrike i detyron banorët e Arkonisë të bëjnë lidhje të reja. Howard shoqërohet me një nga fqinjët e tij, me të cilin ai është i dashuruar, dhe përfundimisht e kërkon atë, pavarësisht alergjisë vdekjeprurëse të burrit ndaj maceve. Njëkohësisht, Lester, portieri, ndihmon Ninën të montojë një lëkundje për fëmijë, gjatë së cilës Nina vlerëson punën e Lesterit dhe i jep atij një promovim. Treshja zbulon se dikush hyri në apartamentin e Çarlsit dhe e ndoqi Lucin nëpër tunele sekrete. Ata më vonë ndeshen me Marv në tunele, duke besuar se ai ishte vrasësi, por në realitet Marv donte të ndihmonte treshen të kapte vrasësin, por pa dashje i trembi ata me praninë e tij. Me kërkesën e Marv, Oliver pranon ta regjistrojë atë për një episod podcast ndërsa Lucy më në fund i tregon Charles atë që pa natën e vrasjes së Bunny. Pasi të kthehet energjia, treshja takohet me Detektivin Kreps në ndërtesë. Mabel vëren disa vezullim në qafën e tij dhe kupton se ai ishte ish-sulmuesi i saj.
199"Sparring Partners"Jamie BabbitKirker Butlergusht 16, 2022 (2022-08-16)2DWB09
Mabel përpiqet të përballet me detektivin Kreps për përfshirjen e tij në vrasjen e Bunny. Ai mohon gjithçka, por përmend admirimin e tij për podkastet e Cinda, duke rritur dyshimin e Mabel. Ndërkohë, Charles dhe Oliver zbulojnë pikturën origjinale të Rose Cooper të fshehur nën kafazin e papagallit të lepurit. Charles zbulon më tej se Leonora është vetë Rose Cooper. Ajo i tregon Charles se ajo dhe babai i tij ishin të dashuruar prej vitesh dhe ai u arrestua si rezultat i përpjekjes për ta mbrojtur atë nga burri i saj i tërbuar. Ajo gjithashtu i tregon Charles një pikturë tjetër të fshehur në kanavacë, duke paraqitur Charlesin e ri dhe babain e tij. Diku tjetër, Oliver mëson se Tedi është me të vërtetë babai biologjik i Uillit, por, për hir të Uillit, ata të dy vendosin ta mbajnë sekret këtë. Alice i jep Mabelit një enigmë si një ofertë paqeje dhe me ndihmën e kësaj, Mabel kupton që një nga podkastet e Cinda-s përmendte një restorant me logon që ajo pa në çantën e shpinës së Krepsit. Kur ajo pyet Poppy për këtë, ajo zbulon veten si Becky Butler, subjekt i podcast-it, dhe se Kreps është i dashuri i Cinda-s që e ndihmoi Cinda-n të jepte prova. Mabel arrin në përfundimin se Cinda është organizatori i vërtetë pas vrasjes së Bunny.
2010"I Know Who Did It"Jamie BabbitJohn Hoffman, Matteo Borghese & Rob Turbovskygusht 23, 2022 (2022-08-23)2DWB10
Treshja organizon një festë të zbulimit të vrasësve, ku ata përpiqen të nxisin vrasësin e Bunny të rrëfehet. Pas dështimit me Cinda, Mabel e shpall Alicen vrasëse, gjë që duket të jetë e vërtetë kur Alice godet me thikë Charles në stomak. Cinda lavdëron Mabel për zgjidhjen e çështjes, gjë që e bën Becky-n kaq të frustruar saqë padashur zbulon informacione që vetëm vrasësi do ta dinte. Ndërsa Charles zgjohet i padëmtuar, të gjithë të ftuarit zbulojnë se e gjithë festa ishte një akt për të ekspozuar Becky-n si vrasësin e vërtetë. Detektivi Williams zbuloi se thika e vrasjes kishte ADN-në e Becky-t në të dhe Mabel kuptoi se Bunny i tha asaj "14 sanduiç", që ishte vakti i preferuar i Becky-t në darkën e rregullt të Bunny-t. Becky arrestohet së bashku me Krepsin, i cili zbulohet se është i dashuri i Becky-t. Motivi i tyre ishte të bënin një podcast për vrasjen me paramendim për t'u bërë të famshëm. Me mbylljen e çështjes, Charles merr një rol të duhur në rindezjen e "Brazzos" dhe kërkon grimin e tij, Joy; Mabel dhe Alice rifillojnë marrëdhënien e tyre; dhe Oliver pajtohet me djalin e tij, i cili tashmë e di se ata nuk janë të lidhur biologjikisht. Një vit më vonë, në natën e hapjes së një shfaqjeje në Broadway të drejtuar nga Oliver, aktori kryesor, Ben Glenroy, vdes papritur gjatë performancës së tij.

Prodhimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zhvillimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në janar 2020, u njoftua se Steve Martin dhe Martin Short do të luanin në një seri të pa titulluar Hulu, të krijuar nga Martin dhe John Hoffman, me Martin, Short dhe Hoffman të vendosur si producentë ekzekutiv, së bashku me Dan Fogelman, me 20th Television që shërbente si studio.[22] Më 14 shtator 2021, Hulu rinovoi serinë për një sezon të dytë.[23] Më 11 korrik 2022, seriali u rinovua për një sezon të tretë.[8]

Kasti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Krahas njoftimit fillestar, u njoftua se Martin dhe Short do të luanin në seri.[22] Në gusht 2020, Selena Gomez u bashkua me kastin dhe gjithashtu shërben si producente ekzekutive.[24] Në nëntor 2020, Aaron Dominguez iu bashkua kastit në një rol të rregullt në seri.[25] Në janar 2021, Amy Ryan u bashkua me kastin në një rol të rregullt në seri.[26] Po atë muaj, Nathan Lane iu bashkua kastit në një rol të përsëritur.[27] Më 1 dhjetor 2021, u raportua se Cara Delevingne iu bashkua kastit si serial i ri i rregullt për sezonin e dytë.[28] Më 12 janar 2022, Short njoftoi se Shirley MacLaine dhe Amy Schumer ishin të ftuar për sezonin e dytë.[17] Më 11 shkurt 2022, Michael Rapaport iu bashkua kastit në një rol të përsëritur për sezonin e dytë.[14] Më 25 tetor 2022, Jesse Williams u luajt në një cilësi të përsëritur për sezonin e tretë.[29] Më 17 janar 2023, Meryl Streep u luajt në një cilësi të pazbuluar për sezonin e tretë.[30] Më 23 shkurt 2023, Ashley Park iu bashkua kastit në një rol të përsëritur për sezonin e tretë.[31] Në mars 2023, Jeremy Shamos, Linda Emond, Wesley Taylor, Don Darryl Rivera, Allison Guinn, dhe Gerald Caesar u hodhë në kast në role të përsëritura në sezonin e tretë.[32][33] Më 20 prill 2023, Michael Cyril Creighton u promovua në seri të rregullt për sezonin e tretë.[12]

Xhirimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fotografia kryesore filluan më 3 dhjetor 2020, në New York City. Xhirimet përfunduan në prill 2021.[34] The Belnord u përdor për xhirime të jashtme të Arconia.[35] Xhirimet e sezonit të dytë filluan më 1 dhjetor 2021.[36] Xhirimet për sezonin e tretë filluan në janar 2023.[37]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ White, Peter (22 janar 2020). "Hulu Unveils Details Of Steve Martin & Martin Short Comedy As 'Y: The Last Man' & 'American Horror Stories' Become FX On Hulu Originals". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 7 dhjetor 2020.
 2. ^ "THE 2020 INVESTOR DAY PROGRAMMING FACT SHEET" (PDF). The Walt Disney Company (në anglisht).
 3. ^ Petski, Denise (18 maj 2021). "'Only Murders In The Building': Hulu Comedy Series Starring Steve Martin, Martin Short & Selena Gomez Unveils Trailer, Premiere Date". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 18 maj 2021.
 4. ^ Horton, Adrian (31 gusht 2021). "Only Murders in the Building review – Steve Martin's hit-and-miss whodunnit". The Guardian (në anglisht). Marrë më 4 shtator 2021.
 5. ^ Chavez, Danette (31 gusht 2021). "Only Murders In The Building gleefully sends up true-crime obsessives". The A.V. Club (në anglisht). Marrë më 4 shtator 2021.
 6. ^ Horton, Adrian (31 gusht 2021). "Only Murders in the Building review – Steve Martin's hit-and-miss whodunnit". The Guardian (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 16 nëntor 2021. Marrë më 4 shtator 2021.
 7. ^ Chavez, Danette (31 gusht 2021). "Only Murders In The Building gleefully sends up true-crime obsessives". The A.V. Club (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 20 tetor 2021. Marrë më 4 shtator 2021.
 8. ^ a b Rice, Lynette (11 korrik 2022). "Only Murders In The Building Renewed For Third Season By Hulu". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 11 korrik 2022.
 9. ^ Davis, Clayton (30 prill 2023). "'Only Murders in the Building' Season 3 Premiere Date Revealed by Steve Martin and Martin Short at Comedy Show (EXCLUSIVE)". Variety (në anglisht). Marrë më 30 prill 2023.
 10. ^ a b c Bell, Josh (23 gusht 2021). "Only Murders In the Building Is a Wry, Funny Take on True Crime Podcasts". CBR (në anglisht). Marrë më 31 gusht 2021.
 11. ^ Canfield, David (5 maj 2022). "Inside the Mysterious, Meta New Season of 'Only Murders in the Building'". Vanity Fair (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 6 maj 2022. Marrë më 19 qershor 2022.
 12. ^ a b Cordero, Rosy (20 prill 2023). "'Only Murders In The Building': Michael Cyril Creighton Upped To Series Regular For Season 3". Deadline Hollywood (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 20 prill 2023. Marrë më 20 prill 2023.
 13. ^ Horton, Adrian (31 gusht 2021). "Only Murders in the Building review – Steve Martin's hit-and-miss whodunnit". The Guardian (në anglisht). Marrë më 31 gusht 2021.
 14. ^ a b Andreeva, Nellie (11 shkurt 2022). "'Only Murders In The Building': Michael Rapaport Joins Hulu Comedy Series". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 11 shkurt 2022.
 15. ^ Hailu, Selome (23 gusht 2022). "Paul Rudd Cast in 'Only Murders in the Building' Season 3". Variety (në anglisht). Marrë më 25 gusht 2022.
 16. ^ Fienberg, Daniel (25 gusht 2021). "Hulu's 'Only Murders in the Building': TV Review". The Hollywood Reporter (në anglisht). Marrë më 30 gusht 2021.
 17. ^ a b c Grobar, Matt (12 janar 2022). "Only Murders In The Building: Martin Short Teases Season 2 Roles For Shirley MacLaine & Amy Schumer, The Return Of Nathan Lane's Teddy Dimas As He Lands First SAG Award Nom". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 12 janar 2022.
 18. ^ a b c d "Shows A-Z - only murders in the building on hulu". The Futon Critic (në anglisht). Marrë më 10 tetor 2021.
 19. ^ a b "Only Murders in the Building". Writers Guild of America West (në anglisht). Marrë më 10 shtator 2021.
 20. ^ a b "Only Murders in the Building – Synopses". Hulu (në anglisht). Marrë më 27 qershor 2022.
 21. ^ "Only Murders in the Building – Episodes" (në anglisht). Writers Guild of America West. Marrë më 12 maj 2022.
 22. ^ a b Andreeva, Nellie (17 janar 2020). "Steve Martin & Martin Short Comedy Series From Dan Fogelman Ordered By Hulu". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 7 dhjetor 2020.
 23. ^ Schwartz, Ryan (14 shtator 2021). "Only Murders in the Building Renewed for Season 2 at Hulu". TVLine (në anglisht). Marrë më 14 shtator 2021.
 24. ^ Otterson, Joe (7 gusht 2020). "Selena Gomez Joins Steve Martin, Martin Short in Hulu Comedy 'Only Murders in the Building'". Variety (në anglisht). Marrë më 7 dhjetor 2020.
 25. ^ Andreeva, Nellie (16 nëntor 2020). "Aaron Dominguez Joins Hulu Comedy Series 'Only Murders In the Building'". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 7 dhjetor 2020.
 26. ^ Andreeva, Nellie (6 janar 2021). "Amy Ryan Joins Hulu Comedy Series 'Only Murders In The Building'". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 6 janar 2021.
 27. ^ Andreeva, Nellie (13 janar 2021). "Nathan Lane Joins Hulu's 'Only Murders In The Building' & HBO's 'The Gilded Age' As Recurring". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 13 janar 2021.
 28. ^ Cordero, Rosy (1 dhjetor 2021). "'Only Murders In The Building': Cara Delevingne Boards Hulu Comedy Series For Season 2". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 1 dhjetor 2021.
 29. ^ D'Alessandro, Anthony (25 tetor 2022). "Jesse Williams To Join Season 3 Of 'Only Murders In The Building'". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 25 tetor 2022.
 30. ^ Hailu, Selome (17 janar 2023). "Meryl Streep Cast in 'Only Murders in the Building' Season 3". Variety (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 17 janar 2023. Marrë më 17 janar 2023.
 31. ^ Cordero, Rosy (23 shkurt 2023). "'Only Murders In The Building' Adds 'Emily In Paris' Star Ashley Park To Season 3". Deadline Hollywood (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 23 shkurt 2023. Marrë më 23 shkurt 2023.
 32. ^ Cordero, Rosy (22 mars 2023). "'Only Murders In The Building': Jeremy Shamos, Linda Emond & Wesley Taylor To Recur In Season 3". Deadline Hollywood (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 22 mars 2023. Marrë më 22 mars 2023.
 33. ^ Cordero, Rosy (29 mars 2023). "'Only Murders In The Building': Don Darryl Rivera, Allison Guinn & Gerald Caesar To Recur In Season 3". Deadline Hollywood (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 29 mars 2023. Marrë më 29 mars 2023.
 34. ^ Martin, Steve [@SteveMartinToGo] (15 prill 2021). "We just wrapped "Only Murders in the Building," a four month shoot with Marty, Selena and me. Protocols protected the crew and cast. Thank you Disney and Hulu for stringent, defensive measures that worked". Twitter (në anglisht). Marrë më 15 prill 2021.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 35. ^ Young, Michelle (31 gusht 2021). "Filming Locations for Only Murders in the Building". Untapped New York (në anglisht). Marrë më 12 tetor 2021.
 36. ^ Romero, Chiara Elena (2 dhjetor 2021). "'Only Murders in the Building' Season 2 Cast Celebrates First Day of Filming With Group Photo". Collider (në anglisht). Marrë më 4 dhjetor 2021.
 37. ^ Morris, Alex (3 nëntor 2022). "Selena Gomez Wasn't Sure She Was Ready To Tell This Story". Rolling Stone (në anglishte amerikane). Marrë më 5 nëntor 2022.