Jump to content

Martin Short

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Martin Short
U lind në
Martin Hayter Short

26 mars 1950 (71 vjet)
KombësiaKanadez, Amerikan
Vite aktiviteti1972-prezent
TitulliShort më 2014
Fëmijë3

Martin Hayter Short (lindur më 26 mars 1950[1]) është një aktor, komedian, këngëtar dhe shkrimtarë kanadezo-amerikan. Ai është i njohur për punën e tij në programet televizive SCTV dhe Saturday Night Live. Ai ka luajtur në filma komedi si Three Amigos (1986), Innerspace (1987), Three Fugitives (1989), Clifford (1994), Father of the Bride (1991), Pure Luck (1991), Captain Ron (1992), Father of the Bride Part II (1995), Mars Attacks! (1996), Jungle 2 Jungle (1997), and The Santa Clause 3: The Escape Clause (2006). Personazhe të shkurtura të krijuaraJiminy Glick dhe Ed Grimley. Ai gjithashtu ka aktruar në sitcom Mulaney (2014-2015), në shfaqje variety Maya and Marty (2016), dhe The Morning Show (2019). Ai tashmë luan në serinë komedi të Hulu Only Murders in the Building (2021).

Short gjithashtu ka dubluar në filma si Princi i Egjiptit (1998), Jimmy Neutron: Boy Genius (2001), Planeti i Thesarit (2002), The Spiderwick Chronicles (2008), Madagascar 3: Europe's Most Wanted (2012), Frankenweenie (2012), dhe në serinë The Cat in the Hat Knows a Lot About That! (2010–2018) si personazhi titullar. Ai gjithashtu ka pasur një karrierë aktive në skenë, duke luajtur në shfaqjet e Broadway The Goodbye Girl (1993) dhe Little Me (1998–1999). Ky i fundit i dha atij një Çmim Tony për Aktorin më të Mirë në një Muzikal dhe i pari një nominim në të njëjtën kategori.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Martin Short Strives For Carson". CBS News (në anglisht). 8 shtator 1999. Marrë më 11 dhjetor 2017.