Jimmy Fallon

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jimmy Fallon
photo: David Shankbone

Jimmy Fallon lindi më 19 shtator 1974Brooklyn, New York City. Është një komedian, moderator dhe aktor amerikan.

Pas mbarimit të Highschool vizitoi Fallon kolegjinSaint Rose. Pastaj filloi ai si stand up-komedian në ShBA dhe pati paraqitje në klubet si Improv dhe Caroline's Comedy Club. 1998 u zbulua ai për show-in komik Saturday Night Live. Aty takoi ai deri 2004 te ansambli. Pas SNL iu përkushtoj ai aktrimit dhe e pati së pari herë 2000 një paraqitje në një film kinema Almost Famous.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ky artikull në lidhje me një aktor është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.