Grand Prairie, Texas

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Grand Prairie, Texas
Qytet
Rruga kryesore në Grand Prairie e cila paraqet teatrin Uptown të saporinovuar
Rruga kryesore në Grand Prairie e cila paraqet teatrin Uptown të saporinovuar
Nofkat: 
GP
Popullsia
 • Gjithsej187.809
{{{postal_code_type}}}
75050-75054
Faqja zyrtarewww.gptx.org

Grand Prairie është qytet në qarqet Dallas, Tarrant, Ellis, Texas në SHBA.[1]

Sipas regjistrimit të popullsisë më 2015, qyteti ka pasur 187,809 banorë duke u bërë qyteti i 15-të sipas popullsisë në Texas.[2]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Grand Prairie ndodhet përgjatë kufirit midis Tarrantit dhe Dallasit, me një pjesë të vogël që shtrihet në jug në Qarkun Ellis. Qyteti kufizohet me Dallasin në lindje, Cedar Hill dhe Midlothian në juglindje, Mansfield në jugperëndim, Arlington në perëndim, Fort Worth në verilindje dhe Irving në veri.

Sipas Zyrës së Regjistrimit, sipërfaqja e qytetit është 210 km2, prej të cilave 186.8 km2 është tokë dhe 23.3 km2, ose 11.08%, është ujë.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Grand Prairie është në rajonin ku klima është subtropikale.

Njerëz të njohur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Counties - City of Grand Prairie". Gptx.org. Arkivuar nga origjinali më 15 maj 2015. Marrë më 27 gusht 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Geographic Identifiers: 2010 Census Summary File 1 (G001): Grand Prairie city, Texas". American Factfinder. U.S. Census Bureau. Arkivuar nga origjinali më 13 shkurt 2020. Marrë më 25 mars 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Lauren Waterman (2009–05).Selena Gomez: spell bound Arkivuar 27 maj 2012 tek Wayback Machine Teen Vogue. Retrieved May 11, 2009.
  4. ^ "Wesley Duke". databaseFootball.com. Arkivuar nga origjinali më 2 qershor 2013. Marrë më 30 shtator 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)