Arlington, Texas

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Arlington, Texas
Anglisht : City of Arlington
qytet
noform
Images from top, left to right: AT&T Stadium, The University of Texas at Arlington, Globe Life Park in Arlington, Lake Arlington, Six Flags Over Texas
Vendndodhja
Arlington, Texas is located in SHBA
Arlington, Texas
Arlington, Texas

Koordinatat: 32°42′18″V 97°7′22″P / 32.70500°V 97.12278°P / 32.70500; -97.12278

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Texas
Qarku Tarrant
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 258.2 km2
 •  tokësore 249.9 km2
 •  ujore 8.3 km2
Lartësia 184 m (m.n.d.)
Popullsia 365438 banorë (2010)
 •  urbane 5,121,892 (6th) banorë
 •  aglomerati 6,810,913 (4th) banorë
Dendësia 1472 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CST-6
Verore CDT-5
Kodi Postal 76000-76099
Prefiksi 682, 817, 214, 469, 972
Koordinatat 32° 42′ 18″ Veri

97° 7′ 22″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.ArlingtonTX.gov

Arlington, Texas (City of Arlington) është një qytet në qarkun Tarrantshtetit federal Texas, SHBA. Në Arlington, Texas jetojnë 365438 banorë (2010)[1], dhe dendësia e popullisë është 1472 banor/km2. Qyteti ka një sipërfaqe prej 258.2 km2 (99.7 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 184 m (604 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "American FactFinder". United States Census Bureau. Marrë më shtator 10, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Arlington, Texas – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale