Vena

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Venat (latinisht vena) janë enë gjaku, të cilat e transportojnë gjakun në drejtim të zemrës. Ato transportojnë gjak të paoksigjenuar në përjashtim të venave pulmonale të cilat transportojnë gjakun e oksigjenuar. Gjaku i oksigjenuar e ka ngjyrën e kuqe, kurse ai i paoksigjenuar e ka ngjyrën e kaltër. Për këtë arsye shkëlqejnë venat e lëkurës në ngjyrë të kaltër.

Ndërtimi[redakto | redakto tekstin burimor]

Venat e kanë ndërtimin tipik të enëve të gjakut me tri shtresa:

  • Tunica interna (Intima)
  • Tunica media
  • Tunica externa (Adventia)

Për krahasim nga arteriet venat kanë vela, të cilat e detyrojnë gjakun të lëvizë në drejtim të zemrës dhe të mos largohet prej saj.