Sistemi i qarkullimit të gjakut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Grafik blutkreislauf.jpg

Gjaku është elementi krysesor në sistemin transportues të trupit të njeriut. Pasi pompohet nga zemra (deri në 100.000 rrahje në ditë), nëpërmjet tubave që quhen enë gjaku, ai hapet në të gjithë trupin, duke shpërndarë oksigjenin, ushqimin dhe elementet kimike, të nevojshme për qelizat. Llogaritet që njeriu mund të jetoj edhe pas humbjes së një të tretës të sasisë së gjakut, çdo humbje e sasisë më e madhe se kjo nga biologët llogaritet vdekjepruse.

Struktura e sistemit[redakto | redakto tekstin burimor]

Zemra
Enët e gjakut
Venat:
vena e qafës(vena jugulare)
vena zgavrore e poshtëme
vena e krahut
vena e dores e gishtave
vena e kofshës
vena e kërcirit
vena e këmbës e gishtave
Arteriet:
Aorta
arteria e kokës
arteria e qafës
arteria e krahut
arteria e dorës e gishtave
arteria e kofshës(arteria femorale
arteria e kërcirit
arteria e këmbës e gishtave
arteria e barkut

Shiko edhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]Stampa:Link FA