The Suite Life of Zack & Cody

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
The Suite Life of Zack & Cody
GjiniaSitcom
Krijuar ngaDanny Kallis
Jim Geoghan
Luajnë
kompozitori i muzikës hapëseGary Scott (music)
John Adair &
Steve Hampton (lyrics)
Muzika hapëse"Here I Am" performed by Loren Ellis and The Drew Davis Band
Muzika mbyllëse"Here I Am" (instrumental)
KompozitoriGary S. Scott
ShtetiUnited States
Gjuha në prodhimin origjinalEnglish
Nr. i sezoneve3
Nr. i episodeve87 (lista e episodeve)
Prodhimi
Prodhuesit kryesor
ProdhuesiWalter Barnett
KinematografiaAlan Keath Walker
MontazhierëtKelly Sandefur
Jim Miley
Vendosja e kameraveVideotape, Multi-camera
Kohëzgjatja22–23 minutes
Kompania e prodhimitIt's a Laugh Productions
Transmetimi
Programi origjinalDisney Channel
Formati i pikturësNTSC
Transmetimi origjinalLua error te mw.lua te rreshti 143: field 'month' missing in date table.
Kronologjia
Shfaqje të ngjashme
Lidhje të jashtme
Faqja e rrjetit

The Suite Life of Zack & Cody është një sitcom amerikan i krijuar nga Danny Kallis dhe Jim Geoghan. Seriali u transmetua në Disney Channel nga 18 mars 2005 deri më 1 shtator 2008. Seriali u nominua për një Emmy Award tre herë dhe gjithashtu u nominua për një Nickelodeon Kids' Choice Award tre herë.

Seriali është vendosur kryesisht në Hotelin Tipton në Boston dhe përqendrohet Zack dhe Cody Martin (Dylan dhe Cole Sprouse), një grup vëllezërish binjakë që jetojnë në suitën e hotelit. Personazhet e tjerë kryesorë të serisë përfshijnë trashëgimtaren e hotelit Tipton, London Tipton (Brenda Song), vajzën e hotelit, Maddie Fitzpatrick (Ashley Tisdale), menaxherin, Mr. Marion Moseby ([[Phill Lewis}}) dhe nëna beqare e djemve që është gjithashtu këngëtarja e hotelit, Carey Martin (Kim Rhodes). Seriali është i treti Disney Channel Original që ka më shumë se 65 episode, pas That's So Raven dhe Kim Possible.[1]

The Suite Life lançoi një serial vazhdimësie, ku gjithashtu luajtën binjakët Sprouse në rolet e tyre përkatëse si Zack dhe Cody, i quajtur The Suite Life on Deck, i cili u transmetua në Disney Channel nga viti 2008 deri në 2011. Një film televiziv i bazuar në të dy seritë, The Suite Life Movie, u shfaq premierë në Disney Channel më 25 mars 2011.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Seriali përqendrohet në Zack dhe Cody Martin, vëllezër binjakë 12-vjeçarë që jetojnë në hotelin luksoz Tipton në Boston,[2] ku nëna e tyre Carey këndon dhe performon në sallën e hotelit. Binjakët identikë shpesh shkaktojnë trazira në vendbanimin e tyre.[3] Seriali ndjek gjithashtu vajzën adoleshente të pronarit të hotelit, London Tipton (një parodi e Paris Hilton), vajzën e hotelit, Maddie Fitzpatrick,[4] dhe Mr. Moseby, menaxherin e hotelit, i cili shpesh bie në kontrast me skemat e Zack dhe Cody.

Shfaqja vendoset shpesh në Hotelin Tipton, por ka mjedise të tjera si shkolla e Zack dhe Cody, Cheevers High,[5] dhe shkolla private e Maddie dhe London, Our Lady of Perpetual Sorrow Catholic.[6] Zack dhe Cody shpesh gjenden në telashe dhe dalin me ide për të dalë prej saj. Në sezonin e 3-të, shfaqja është vendosur gjithashtu në dyqanin që Zack and Cody punojnë për: Paul Revere Mini Mart, dhe kampin për të cilin punon Maddie: Camp Heaven on Earth.

Personazhet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kryesor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Cody Martin (Cole Sprouse), binjaku i pjekur dhe më i zgjuar. Ai është një student "straight A". Në sezonin e parë të shfaqjes, u zbulua se Cody është binjaku më i butë në krahasim me vëllain e tij dhe disi gjithmonë flitet për të vazhduar me skemat e Zack.
 • Zack Martin (Dylan Sprouse), binjaku më i madh e i përqendruar egoist, i dalë jashtë, i cili zakonisht vishet me rroba patinazhi dhe kamo.
 • London Tipton (Brenda Song), vajza e vetme e Wilfred Tipton, pronarit të hotelit Tipton. London është një adoleshente me suitën e saj private në hotelin Tipton në Boston. London e do modën; ajo vesh vetëm rroba të stilistëve. Ajo ka shfaqjen e saj në internet të quajtur Yay Me! Starring London Tipton.
 • Maddie Fitzpatrick (Ashley Tisdale), vajza adoleshente me karamele në hotelin Tipton dhe shoqja më e mirë e London. Ajo vjen nga një familje e shtresës së ulët, dhe si e tillë Maddie është punëtore, e sinqertë dhe inteligjente.
 • Marion Moseby (Phill Lewis), menaxheri i ashpër dhe i ngushtë i hotelit Tipton, i cili flet me një fjalor të madh dhe një gjuhë popullore urbane dhe shpesh mërzitet nga skemat e Zack dhe Cody. Mr. Moseby vepron si një figurë baba ndaj London, pasi Mr. Tipton është rrallë pranë.
 • Carey Martin (Kim Rhodes), nëna e vetme e Zack dhe Cody. Ajo është këngëtarja e hotelit. Ajo dhe djemtë e saj udhëtuan në disa qytete përpara se të mbërrinin në hotelin Tipton. Ajo ishte e martuar me Kurt Martinin, por ata u divorcuan pasi lindën binjakët për arsye të padeklaruara.

Të përsëritura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prodhimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

The Suite Life of Zack & Cody u shfaq premierë në mars 2005, me Dylan and Cole Sprouse, Brenda Song, Ashley Tisdale, Phill Lewis dhe Kim Rhodes. Presidenti i Disney Channels Worldwide Gary Marsh i përshkroi aktorët si një kastë ansambli. Seriali u filmua para një auditori live në studio në Hollywood. Seriali u prodhua nga It's a Laugh Productions, krijuar nga Danny Kallis and Jim Geoghan.[3]

Gjatë prodhimit të sezonit të parë, u porositën pesë episode shtesë, duke e çuar gjithsej në 26.[2]

Seriali u rinovua për një sezon të tretë në nëntor 2006, pasi kishin përfunduar tashmë 65 episode. Prodhimi ishte planifikuar të rifillonte në janar 2007.[3]

Epizodet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Sezoni Episodet Transmetimi origjinal
Transmetimi i parë Transmetimi i fundit
1 26 18 mars 2005 27 janar 2006
2 39 3 shkurt 2006 2 qershor 2007
3 22 23 qershor 2007 1 shtator 2008


Seriali filmoi një episod i cili u transmetua si pjesë e speciale të crossover të rrjetit, That's So Suite Life of Hannah Montana, i cili u transmetua më 28 korrik 2006, si një crossover me That's So Raven dhe Hannah Montana.[7]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "The Suite Life of Zack and Cody – Season 3" (në anglisht). Juniorcelebs.com. 4 janar 2008. Marrë më 5 shtator 2010.
 2. ^ a b "More Suite for Mouse". Variety (në anglisht). Variety Media, LLC. 28 prill 2005. Arkivuar nga origjinali më 28 korrik 2018. Marrë më 21 dhjetor 2022.
 3. ^ a b c Nordyke, Kimberly (8 nëntor 2006). "'Suite' new deal at Dis Channel". The Hollywood Reporter (në anglisht). Billboard-Hollywood Reporter Media Group. Arkivuar nga origjinali më 18 janar 2022. Marrë më 21 dhjetor 2022.
 4. ^ "The Suite Life of Zack & Cody character infos" (në anglisht). Tv.com. 1 shtator 2008. Arkivuar nga origjinali më 15 prill 2009. Marrë më 5 shtator 2010.
 5. ^ Zack and Cody episode: "Election"
 6. ^ Zack and Cody episode: "Forever Plaid"
 7. ^ Olsen, Eric, red. (30 korrik 2006). "TV Review: That's So Suite Life of Hannah Montana". Blogcritics (në anglisht). Critical Lens Media. Arkivuar nga origjinali më 22 shkurt 2007. Marrë më 3 janar 2022.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]