Gigi Hadid

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Gjatesia=180

Jelena Noura Hadid e njohur ndryshe si Gigi Hadid është një supermodele[1] amerikane me origjinë hollandeze dhe palestineze, e cila ka lindur më 23 prill 1995. Në gjithë karrieren e saj ajo ka qënë në 45 kopertina te Vogue[2].Hadid është gjithashtu nje muzë për Versace.[3]

Ajo e ka nisur karrierën e saj që prej moshës 2 vjecare kur filloi te modelonte për "Baby Guess". Gigi ka edhe 3 motra të tjera Bella Hadid, Alana Hadid, Marielle Hadid dhe një vëlla Anwar Hadid . Hadid u shpall modelja e vitit ne 2015 dhe ne vitin 2016.[4] [5]Ajo gjithashtu ishte një nga modelet e Victoria's Secret dhe mori pjesë së bashku me motrën e saj Bella Hadid, nga viti 2016-2018, ku thyen një rekord si modelet e para me lidhje gjaku që marrin pjesë në një sfilate mode të Victoria's Secret.

Agjencia e Gigit është IMG models dhe ajo u bë pjesë e kësaj agjencie ne vitin 2013.

Jeta e mëparshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jelena Noura Hadid ka lindur më 23 prill 1995 ne Los Angeles, California SHBA. Nëna e vetë Yolanda Hadid nga Hollanda dhe ishte nje modele në vitet '80.Babai i vetë Mohamed Hadid një arkitekt jordanezo-palestinez i cili është i njohur për vilat e tija luksoze.Hadid ka 2 motra nga ana e babait Marielle dhe Alana Hadid dhe 2 motra dhe nje motër dhe vëlla të "plotë" Bella dhe Anwar Hadid.Hadid u rrit në një familje të pasur ne Beverly Hills.Ajo nisi te modelingun që kur ishte 2 vjeçe për "Baby Guess".

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Last1: models.com, First1:models.com. "StackPath". models.com (në anglisht). Marrë më 2023-04-09.
  2. ^ "Every Gigi Hadid 'Vogue' Cover, All in One Place | Fashion magazine cover, Vogue australia, Gigi hadid". Pinterest (në anglisht). Marrë më 2023-05-11.
  3. ^ "Versace Muses Throughout History". CR Fashion Book (në anglishte amerikane). 2019-04-24. Marrë më 2023-05-11.
  4. ^ Nast, Condé (2015-12-21). "Gigi Hadid Just Won Model of the Year". Teen Vogue (në anglishte amerikane). Marrë më 2023-05-11.
  5. ^ "Gigi Hadid wins international model of the year at 2016 Fashion Awards". BBC News (në anglishte britanike). 2016-12-06. Marrë më 2023-05-11.