Jorja Smith

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Jorja Smith
Informacione
LindjaQershor 11, 1997
PrejardhjaWalsall, England
Zhanri
Profesion(e)* Këngëtare * kompozitore
Instrument(e)* Vokal
Vite aktiv2016–tani
Bashkëpunim(e) me* Amy Winehouse * Drake

Jorja Smith (e lindur më 11 qershor 1997) është një këngetare angleze nga West Midlands. Ajo ka nxjerrë një numër singëls dhe një tjetër punë të saj, Projekt 11 (2016), i ciliështë projekti më i njohur për shfaqjen e saj në "Jorja Interlude" dhe "Get It Together" nga reperi Kanadez Drake albumi i të cilit quhet More Life (2017).

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jorja është rritur dhe ndikuar nga një miks këngëtarësh si Curtis Mayfield dhe Damian Marley dhe është trajnuar si vokaliste gjatë shkolles 9-vje. Jorja ishte pjesë e një kolektivi muzike, OGHORSE, dhe filloi lëshimin e muzikës online. I ati i Smith ishte i lindur në Gloucester, në Mbretërinë e Bashkuar dhe ishte pjesë e një grupi neo-soul të quajtur "2nd Naicha".

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kënga e parë e Jorja-s, "Blue Lights", u publikua në SoundCloud në janar të vitit 2016, kur ajo ishte 18 vjeç, e shoqëruar nga "A Prince" në bashkëpunim me Maverick Sabre dhe "Where Did I Go?", kënga të cilën artisti/reperi Drake e zgjodhi si të preferuarën e tij për momentin në një artikull të botuar në Entertainment Weekly. Për të mbyllur vitin 2016, Jorja prezantoi një punë e tëra nga ajo, Projekti 11 (2016), një EP me 4 këngë që përfshinte një sërë çështjesh muzikore dhe stilesh. "Blue Lights", ishte e nominuar si Kënga më e Mirë e kategorisë në vitin 2016 MOBO Awards. Smith mbështeti reperin Kanadez Drake në turin e tij në Britaninë e Madhe në një shfaqje në Birmingham dhe Londër.

Smith ka qenë e mbuluar në BRITANI të madhe kombëtare për shtyp dhe ka qenë informoi nga BBC dhe në Mbrëmje Standard si një nga mbretëria e BASHKUAR është më lart dhe vjen artistët. Jorja ishte një nga 15 artistëve të përzgjedhur për BBC 15 zërin e 2017 longlist. Ajo erdhi të 4-t, me Ray BLK si fitues. FAKTI Mag quajtur edhe Smith, ndërkohë që një prej tyre 10 Pop dhe R&B artistët për të parë në vitin 2017.