Festivali Evropian i Këngës për Fëmijë 2019

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Festivali Evropian i Këngës për fëmijë 2019
Share the joy!
Finalja 24 Nëntor, 2019
Prezantues Aleksander Sikora
Ida Nowakowska
Roksana Węgiel
TV Organizatorë Polonia TVP
Vendi Gliwice Arena, Gliwice
Sistemi votues
Ç'do votues nga ç'do shtet i cili do votoj përmes telefonit apo mesazheve do ti llogaritet 50 % që do me thënë nga votat e ç'do votuesi çdo shtet do i jep nga 1 deri në 12 pikë. Për dallim nga vitet tjera këtë vit 50 % e pikëve jep televotimi dhe 50 % juria. Ç'do shtet merr 12 pikë në fillim të votimit
Vendet e kthyera Spanja Spanja
Vendet e larguara Azerbajxhani Azerbajxhani
Izraeli Izraeli
Festivali Europian I Këngës Për Fëmijë
◄2018        2020►

Festivali Evropian i Këngës për fëmijë 2019 (ang: Junior Eurovision Song Contest 2019) është edicioni i 17-të i këtij festivali. Këtë vit festivali do të mbahet në Gliwice, Polonia.

Pjesëmarrje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Këtë vit, vetëm do të marrin pjesë 19 vende, me tërheqjen e Azerbajxhanit dhe Izraelit dhe kthimin e Spanjës. Nga 16 vendet themeluese, gjashtë prej tyre do të marrin pjesë në këtë edicion: Bjellorusia, Spanja, Maqedonia e Veriut, Maltë, Hollanda dhe Polonia.

Vendet e larguara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendet e kthyera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Të tjerët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Finalja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rradha Shteti Gjuha Artisti Titulli Përkthimi
Armenia Armenia
ARMTV
Armenisht Karina Ignatyan[1] "Colours of Your Dream" "Ngjyrat e ëndrrës suaj"
Australia Australia
ABC
Jordan Anthony[2] Zgjedhja e brendshme
Bjellorusia Bjellorusia
BTRC
Rusisht dhe Anglishtja Liza Misnikova[3] "Pepelny" (Пепельный) "Bojë hiri"
 Franca
France Télévisions
Frëngjisht Maia Gaughi?[4] Zgjedhja e brendshme
Gjeorgjia Gjeorgjia
GPB
Gjeorgjisht Giorgi Rostiashvili[5] "We Want to Love" "Ne duam të duam"
Holanda Holanda
AVROTROS
Holandishtja Matheu[6] "Dans met jou" "Vallëzoni me ju"
Irlanda Irlanda
TG4
Irlandishtja 6 tetor[7] Zgjedhja e brendshme
Italia Italia
Rai Gulp
Italisht Pas verës[8] Pas verës
 Kazakistani
Khabar Agency
Kazakisht Yerzhan Maksim [9] Zgjedhja e brendshme
Malta Malta
PBS
Anglishtja/Maltezisht Eliana Gomez Blanco [10] Zgjedhja e brendshme
Maqedonia e Veriut Maqedonia e Veriut
PBS
Maqedonisht Mila Moskov [11] Gusht 2019
Polonia Polonia
TVP
Polonishtja 29 shtator [12] 29 shtator
flamuri Portugalia
RTP
Maqedonisht Joana Almeida [13] "Vem comigo" "Ejani me mua"
Rusia Rusia
Carousel
Rusisht dhe Anglishtja 29 shtator [14] "A Time for Us" "Një kohë për ne"
Shqipëria Shqipëria
RTSH
Spanjisht 29 shtator [15] 29 shtator
Spanja Spanja
RTVE
Spanjisht Melani García[16] "Marte" "Mars"
 Uellsi
S4C
Uellsisht Erin Mai[17] "Calon yn Curo" "Rrahje zemre"
Ukraina Ukraina
UA:PBC
Ukrainisht dhe Anglishtja Sophia Ivanko[18] "Koly zdaietsia" (Коли здається) "Kur duket"

Votimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nr. Shteti Prezantuesi
- Armenia Armenia I panjohur
- Australia Australia I panjohur
- Bjellorusia Bjellorusia I panjohur
-  Franca I panjohur
- Gjeorgjia Gjeorgjia Ana Berishvili (finaliste e konkursit Ranina, zgjedhja paraprake e Gjeorgjia; GPB)
- Holanda Holanda I panjohur
- Irlanda Irlanda I panjohur
- Italia Italia I panjohur
-  Kazakistani I panjohur
- Malta Malta I panjohur
- Maqedonia e Veriut Maqedonia e Veriut I panjohur
- Polonia Polonia I panjohur
- flamuri Portugalia I panjohur
- Rusia Rusia I panjohur
- Serbia Serbia I panjohur
- Shqipëria Shqipëria I panjohur
- Spanja Spanja I panjohur
-  Uellsi I panjohur
- Ukraina Ukraina I panjohur

Komentatorët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nr. Shteti Komentatorë
- Armenia Armenia I panjohur
- Australia Australia I panjohur
- Bjellorusia Bjellorusia I panjohur
-  Franca Franca - Stéphane Bern dhe Sandy Héribert (France 2)
- Gjeorgjia Gjeorgjia I panjohur
- Holanda Holanda I panjohur
- Irlanda Irlanda I panjohur
- Italia Italia I panjohur
-  Kazakistani I panjohur
- Malta Malta I panjohur
- Maqedonia e Veriut Maqedonia e Veriut I panjohur
- Polonia Polonia I panjohur
13 flamuri Portugalia I panjohur
14 Rusia Rusia I panjohur
15 Serbia Serbia I panjohur
16 Shqipëria Shqipëria I panjohur
17 Spanja Spanja I panjohur
18  Uellsi I panjohur
19 Ukraina Ukraina I panjohur

Aktivitet në Gliwice[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Provat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skena[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rezultatet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ ""Armenia: Karina Ignatyan to Junior Eurovision 2019"". Eurovoix. 15 shtator 2019. Marrë më 15 shtator 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Nuk lejohet formatim teksti në: |publisher= (Ndihmë!)
 2. ^ ""Junior Eurovision it's Jordan Anthony for Australia"". ESC-Plus. 15 shtator 2019. Marrë më 15 shtator 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Nuk lejohet formatim teksti në: |publisher= (Ndihmë!)
 3. ^ ""Ukraine: Sofia Ivanko to Junior Eurovision 2019"". Eurovoix. 19 gusht 2019. Marrë më 19 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Nuk lejohet formatim teksti në: |publisher= (Ndihmë!)
 4. ^ ""La ganadora de la Voz Kids Francia quiere representar al país en Eurovisión Junior 2019"". ESC Plus. 10 dhjetor 2018. Arkivuar nga origjinali më 27 qershor 2019. Marrë më 10 dhjetor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Nuk lejohet formatim teksti në: |publisher= (Ndihmë!)
 5. ^ ""Georgia: Girogi Rostiashvili Junior Eurovision 2019"". Eurovoix. 25 shtator 2019. Marrë më 25 shtator 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Nuk lejohet formatim teksti në: |publisher= (Ndihmë!)
 6. ^ ""The Netherlands: Matheu to Junior Eurovision 2019"". Eurovoix. 28 shtator 2019. Marrë më 28 shtator 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Nuk lejohet formatim teksti në: |publisher= (Ndihmë!)
 7. ^ ""Ireland: Junior Eurovision Éire 2019 to start on September 1"". Eurovoix. 16 gusht 2018. Marrë më 16 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Nuk lejohet formatim teksti në: |publisher= (Ndihmë!)
 8. ^ ""Italy: Female solist selected for Junior Eurovision 2019"". Eurovoix. 16 korrik 2018. Marrë më 16 korrik 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Nuk lejohet formatim teksti në: |publisher= (Ndihmë!)
 9. ^ ""Junior Eurovision: 2019 Albanian finalists revealed"". ESC Plus. 11 korrik 2019. Marrë më 25 shtator 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Nuk lejohet formatim teksti në: |publisher= (Ndihmë!)
 10. ^ ""Eliana Gomez Blanco Junior Eurovision 2019"". Eurovoix. 11 korrik 2019. Marrë më 25 shtator 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Nuk lejohet formatim teksti në: |publisher= (Ndihmë!)
 11. ^ ""Mila Moskov representará a Macedonia del Norte en Eurovisión Junior 2019"". ESC Plus. 9 korrik 2019. Arkivuar nga origjinali më 29 shtator 2019. Marrë më 9 korrik 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Nuk lejohet formatim teksti në: |publisher= (Ndihmë!)
 12. ^ ""Poland: Wiktoria Gabor selected for Junior Eurovision 2019"". ESC Plus. 29 shtator 2019. Marrë më 29 shtator 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Nuk lejohet formatim teksti në: |publisher= (Ndihmë!)
 13. ^ ""Joana Almeida com Vem comigo come with me representa a RTP no ESC Junior 2019"". ESC Plus. 29 shtator 2019. Marrë më 29 shtator 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Nuk lejohet formatim teksti në: |publisher= (Ndihmë!)
 14. ^ ""Russia: Tatyana Mezhentseva Oorzhak Denberel"". Eurovoix. 24 shtator 2019. Marrë më 24 shtator 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Nuk lejohet formatim teksti në: |publisher= (Ndihmë!)
 15. ^ ""Junior Eurovision: 2019 Albanian finalists revealed"". ESC Plus. 11 korrik 2019. Marrë më 25 shtator 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Nuk lejohet formatim teksti në: |publisher= (Ndihmë!)
 16. ^ ""Melani García representará a España en Eurovisión Junior 2019"". Eurovision Spain. 24 korrik 2019. Arkivuar nga origjinali më 18 gusht 2020. Marrë më 24 korrik 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Nuk lejohet formatim teksti në: |publisher= (Ndihmë!)
 17. ^ ""Wales has chosen their Junior Eurovision Star"". S4C Press. Setember 24, 2019. Marrë më 24 shtator 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Nuk lejohet formatim teksti në: |publisher= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |date= (Ndihmë!)
 18. ^ ""Ukraine: Sofia Ivanko to Junior Eurovision 2019"". Eurovoix. 19 gusht 2019. Marrë më 19 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Nuk lejohet formatim teksti në: |publisher= (Ndihmë!)

Stampa:Eurovizioni