Leonora Jakupi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Leonora Jakupi
Leonorajakupi albumi 1.jpg
Të dhëna
Data e lindjes3 Mars, 1979 (40 vjeçare)
PrejardhjaKosova Kosova, Skënderaj
Profesionetkëngëtare
Vitet aktive1997-prezente
Shtëpitë diskografikeZico Company (1997)
L&I Company (2001)
Zëri i Drenicës (2003)
Eurolindi (2005)
EmraCom (2006)

Leonora Jakupi lindi me 3 Mars 1979 në Skënderaj. Një ndër këngëtaret më të njohura, bukura dhe preferuara në trojet shqiptare. Karriera e Leonorës ka filluar në moshën 15 vjeçare ku ka kënduar për herë të parë në festivalin "Zëri i Drenicës". Kënga e parë ishte "Dallëndyshe bukuroshe". Ka marr pjesë edhe në festivale të tjera si për shembull Festivali në Radio Televizionin Shqiptar. Albumet e Leonorës përmbajnë muzikë të rrymave të ndryshme. Albumet e fundit përmbajnë këngë pop të inspiruar nga muzika turke.

Gjatë kohës së pasluftes mbetet dhe vazhdon të jetë njëra ndër këngëtaret më Origjinalë të estrades Kosovare. Ndër këngët më të njohura dhe të dashura të Leonorës është ”A vritet pafajësia”. Kjo këngë doli gjatë luftës së Kosovës dhe ka për temë luftën dhe gjenocidin serb ndaj shqiptarëve. Leonora ja dedikoj këtë këngë babait të saj që ishte pjesëtar i UÇK dhe vdiq gjatë luftës. Pas luftës Leonora u shpërngul nga Skenderaj dhe u vendos në Prishtinë, ku edhe banon sot me nënën, motrën dhe vëllanë.


Disa herë në intervista është ankuar se Ministria për Kulturë e Kosovës po bën pak për mbrojtën e të drejtave autoriale të këngëtarëve nga Kosova, dhe luftimin e piraterisë.

Ka marr pjesë disa herë në koncerte humanitare/ bamirëse, si në koncertin për grumbullimin e mjeteve financiare për lirimin e Fatmir Limaj.

Diskografia( Albumet dhe hitet)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Kopertina Titulli Hite Shënim
1997 Leonorajakupi albumi 1.jpg Leonora Jakupi -O, bo bo
-Nuk me duhet Gjermania
Bashkëpunëtor kryesor Aida Baraku dhe Armend Rexhepagiqi
Publikuar nga Zico Company
Album pa titull. Në kopertinë është një foto e Leonorës dhe mbishkrimi Leonora Jakupi
2001 Leonora jakupi kaprolle.jpg Sahara dhe Kaprolle( album i dyfisht) -A vritet pafajsia?
-Në zemër të më ndjesh
-Sahara
Përmban dy CD
Bashkëpunëtor kryesor Naim Krasniqi
Publikuar nga L&I Company
2003 Leonora krejt ndryshe.jpg Krejt Ndryshe -Ti nuk ekziston Hiti "Ti nuk ekziston", me muzikë të kompozuar nga një turk, dhe tekst të Memli Krasniqi
Bashkëpunëtor kryesor Enis Presheva Junior
Publikuar nga "Zeri i Drenicës"
2005 Leonora jakupi.jpg Leonora -As mos provo
-Ende të dua
Bashkëpunëtor kryesor Enis Presheva Junior
Publikuar nga Eurolindi
2006 Zemra të kërkon -Zemra të kërkon
-O beqar
Bashkëpunëtor kryesor
Publikuar nga EmraCom

Citime të Leonorës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Për politikë: "Nuk merrem me politikë, as që dua të merrem, sepse politika i takon atyre që janë më kompetent. Artisti ka shumë shpirt dhe fatkeqësia më e madhe është nëse merrem me politikë. Një shoqëri ka nevojë edhe për politikë, por arti është ushqim për shoqërinë."
  • Frikë:"Kam frikë shumë nga ata që merren me përgojime dhe me thashetheme, sepse e drejta e di se vonon por del në shesh. Dua drejtësi edhe pse ajo dhemb për të fajshmin. "
  • Fatkeqësi: "Fatkeqësia ime më e madhe është humbja e babit tim. Ajo është një tronditje e madhe për mua dhe për familjen time. Çdo herë kur e kujtoj më këput shpirtin. Le ta vendose çdo kush dorën në zemër dhe të kujtoj veten në pozitën time. Por jeta duhet vazhduar, por babi im do të jetë gjithnjë në shpirtin tim"
  • Për të rinjtë jashtë:"Rini e mërgatës duani atdheun dhe mendoni që të ktheheni një ditë në Kosovën e bukur"
  • Për pikat e dobëta të saj:"Sinqeriteti i tepruar. Kam kundërshtar sinqeritetin "

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klipe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artikull[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]