Memli Krasniqi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Memli Krasniqi
Kryetari i Partisë Demokratike e Kosovës
Titullar
Në detyrë
3 korrik 2021
Pasuar ngaEnver Hoxhaj Në detyrë
Zëvendëskryetar i Kuvendit
Në detyrë
26 dhjetor 2019 – 22 mars 2021
Paraprirë ngaXhavit Haliti
Pasuar ngaBedri Hamza
Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit
Në detyrë
22 February 2011 – 9 December 2014
Paraprirë ngaLutfi Haziri
Pasuar ngaKujtim Shala
Të dhëna vetjake
U lind më25 janar 1980 (42 vjet)
Prishtina, Jugosllavia
(tani Kosovë)
Partia politikePartia Demokratike e Kosovës
ShkollimiLondon School of Economics, University of Prishtina
ProfesioniPolitician

Memli Krasniqi (lindi më 25 janar 1980) është një politikan kosovar shqiptar i cili është kryetar i Partisë Demokratike e Kosovës (PDK), pasi ishte nënkryetar që nga shkurti 2013.[1] Krasniqi më parë ka qenë Ministër i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural (2014-2017) dhe Ministër i Kulturës, Rinisë dhe Sportit nga (2011-2014). Aktualisht është kryetar i grupit parlamentar të PDK-së në Kuvendin e Kosovës dhe kryetar i PDK-së që nga 3 korriku 2021.

Jeta e hershme dhe edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Memli Krasniqi u lind në Prishtinë, ku kreu shkollën fillore “Hasan Prishtina” dhe gjimnazin “Xhevdet Doda”. Ai ka diplomuar në Shkenca Politike dhe Administratë Publike në Fakultetin Filozofik të Universitetit të Prishtinës dhe ka marrë titullin MSc në Marrëdhënie Ndërkombëtare nga Shkollën Londineze për Ekonomi dhe Shkenca Politike (LSE).

Gjatë viteve 1999 dhe 2000 ka punuar si gazetar në agjencinë amerikane të lajmeve Associated Press dhe në vitin 2002 ka shërbyer si Drejtor për Marrëdhënie me Publikun në Qendrën e Telemjekësisë së Kosovës.

Për shumë vite ka qenë aktiv në industrinë e muzikës dhe ka punuar në projekte të ndryshme muzikore, kryesisht si kantautor dhe anëtar i grupit hip-hop Ritmi i Rrugës.

Karriera politike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Krasniqi ka qenë aktivisht i angazhuar në politikë me PDK-në që nga viti 2004, duke udhëhequr fillimisht Qendrën për Studime Politike në kuadër të kabinetit të kryetarit të partisë, Hashim Thaçi.

Me themelimin e Kabinetit për Qeverisje të Mirë të PDK-së, Krasniqi u emërua në krye të Departamentit të Rinisë dhe në tetor 2006 u zgjodh Kryetar i Rinisë Demokratike të Kosovës - organizatë rinore e PDK-së që përfaqësonte anëtarët e saj të moshës 16-30 vjeç. Nga kjo pozitë ka qenë edhe anëtar i Kryesisë së PDK-së. Në shkurt të vitit 2013, Krasniqi u zgjodh nënkryetar i PDK-së.

Në zgjedhjet parlamentare të vitit 2007, Krasniqi u zgjodh deputet i Kuvendit të Kosovës dhe shërbeu si anëtar i Komisionit për Arsim, Shkencë, Kulturë, Rini dhe Sport. Në tetor 2008 emërohet Këshilltar Politik i Kryeministrit dhe Zëdhënës i Qeverisë.

Krasniqi u rizgjodh në Kuvendin e Kosovës në zgjedhjet parlamentare të vitit 2010 dhe u emërua ministër në Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit në shkurt të vitit 2011. Ai u rizgjodh sërish në zgjedhjet parlamentare të vitit 2014 dhe u emërua ministër në Ministri. i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural në dhjetor 2014. Së fundmi ai u rizgjodh në zgjedhjet parlamentare të vitit 2017 dhe ka shërbyer si kryetar i grupit parlamentar të PDK-së në Kuvendin e Kosovës që nga shtatori i vitit 2017.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Memli Krasniqi jeton në Prishtinë me bashkëshorten Melizën dhe fëmijët Borën, Malin dhe Verën.

  1. ^ "Memli Krasniqi zgjidhet kryetar i PDK-së". Koha. 2021-07-03. Arkivuar nga origjinali më 2021-08-02. Marrë më 2023-08-05.