Sekret (këngë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
"Sekret"
Këngë nga Ronela Hajati
Publikimi2 dhjetor 2021
ZhanriEtnik-pop
Gjatësia3:34
TekstshkruesRonela Hajati
ProducerMarko Polo
Kronologjia e këngëve
"Leje"
(2021)
"Sekret"
(2021)
"Sekret"
Festivali Evropian i Këngës 2022
ShtetiShqipëria
PerformuesRonela Hajati
GjuhaShqip, Anglisht
KompozitorëRonela Hajati
TekstshkruesRonela Hajati
Performanca e Finales
Paraqitjet tjera
◄ Karma (2021)   

"Sekret" është një këngë e këngëtares dhe kantautores shqiptare Ronela Hajati, e publikuar në mënyrë të pavarur si këngë teke më 2 dhjetor 2021. Është kompozuar dhe shkruar nga vetë Hajati dhe prodhuar nga Marko Polo. Pas fitores në edicionin e 60-tëFestivalit të Këngës në dhjetor 2021, Hajati do ta përfaqësojë ShqipërinëFestivalin Evropian të Këngës 2022Torino, Itali.

Sfondi dhe publikimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

"Sekret" është kompozuar dhe shkruar nga vetë Hajati dhe prodhuar nga producenti shqiptar Marko Polo.[1] Duke kombinuar elementet tradicionale dhe moderne, "Sekret" është një këngë etnike-pop në gjuhën shqipe, instrumentimi i së cilës përfshin instrumentimin popullor.[2][3] Ajo u publikua në mënyrë të pavarur si një këngë teke në platformat dixhitale dhe në shërbimet e transmetimit më 2 dhjetor 2021.[4] Në një intervistë në janar 2022, Hajati zbuloi se kënga do t'i nënshtrohet një rinovimi me producentin holandez Diztortion në Londër, Mbretëria e Bashkuar.[5]

Në Eurovizion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Festivali i Këngës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Transmetuesi kombëtar i Shqipërisë, Radio Televizioni Shqiptar (RTSH), organizoi edicionin e 60-tëFestivalit të Këngës për të zgjedhur përfaqësuesin e kombit për Festivalin Evropian të Këngës 2022Torino, Itali.[6] Ai përbëhej nga dy gjysmëfinale më 27 dhe 28 dhjetor, respektivisht, dhe finalja e madhe më 29 dhjetor 2021.[7][8] Para pjesëmarrjes së saj në Festivali i Këngës, Hajati ka thënë se ka qenë gjithmonë ëndrra e saj të marrë pjesë në Eurovizion.[9] Përderisa kritikët muzikorë ishin të favorshëm si për ofrimin vokal të Hajatit ashtu edhe për natyrën etnike të këngës, këngëtarja është konsideruar nga mediat si një pretendente e fortë për të fituar konkursin.[10][11][12][13][14]

Një video me kartolinë prezantonte performancat e Hajatit duke portretizuar marrëdhënien e saj të ngushtë me të atin, Marash Hajatin, i cili kishte drejtuar transmetuesin kombëtar, RTSH, për disa vite. Gjatë shfaqjeve të saj të frymëzuara nga luftëtaret, Hajati veshi një kostum të zi dhe të artë, i cili përmbante epoleta të guximshme dhe një korse të ngushtë, për të përcjellë forcën e saj. Në skenë, këngëtarja shoqërohej nga kërcimtare të shumta dhe një shumëllojshmëri imazhesh të errëta të shfaqura në sfondin LED. Në finalen e madhe të garës, Hajati u shpall fituese e konkursit dhe përfaqësuesja shqiptare në Eurovizion 2022.[15]

Torino[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Festivali Evropian i Këngës 2022 është planifikuar të zhvillohet në PalaOlimpicoTorino, Itali dhe do të përbëhet nga dy gjysmëfinale të mbajtura në datat përkatëse 10 dhe 12 maj dhe finalja e madhe më 14 maj 2022.[16] Sipas rregullave të Eurovizionit, të gjitha vendet pjesëmarrëse, me përjashtim të vendit pritës dhe "Big Five", e përbërë nga Franca, Gjermania, Italia, Spanja dhe Mbretëria e Bashkuar, duhet të kualifikohen në një nga dy gjysmëfinalet për të konkurruar për finale; 10 vendet e para nga gjysmëfinalet e tyre përkatëse kalojnë në finalen e madhe.[17]

Personeli[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kredite të përshtatura nga Tidal dhe YouTube.[18]

 • Ronela Hajati – kompozimi, shkrimi i këngëve, vokali
 • Marko Polo – rregullimi, prodhimi

Lista e këngëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Shkarkim dixhital
 1. " Sekret " – 3:34

Historia e lëshimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rajon Data Formati Etiketa Ref.
Të ndryshme 2 dhjetor 2021 Shkarkim digjital Streaming I pavarur [4]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Ronela Hajati[[:Stampa:Spaced ndash]]Sekret | Official Audio Video". YouTube. 3 dhjetor 2021. Arkivuar nga origjinali më 6 dhjetor 2021. Marrë më 27 dhjetor 2021. {{cite news}}: Konflikt URL-wikilink (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Adams, William Lee (28 dhjetor 2021). "Albania: Ronela Hajati may add some English lyrics to 'Sekret' if she goes to Eurovision". Wiwibloggs. Arkivuar nga origjinali më 29 dhjetor 2021. Marrë më 29 dhjetor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Lahav, Doron (27 nëntor 2021). "Around the Continent 2022[[:Stampa:Spaced ndash]]Week 21". Esc Beat. Arkivuar nga origjinali më 11 dhjetor 2021. Marrë më 29 dhjetor 2021. {{cite web}}: Konflikt URL-wikilink (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ a b Citations regarding the digital release of "Sekret" by Ronela Hajati in various selected countries:
 5. ^ Granger, Anthony (3 janar 2022). "Albania: 'Sekret' to Undergo Revamp Ahead of Eurovision". Eurovoix. Marrë më 3 janar 2022. {{cite web}}: |archive-date= ka nevojë për |archive-url= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 6. ^ "Festivali i Këngës, ëndrra e çdo artisti në edicionin jubilar të 60-të". Radio Televizioni Shqiptar (RTSH). 20 dhjetor 2021. Arkivuar nga origjinali më 20 dhjetor 2021. Marrë më 29 dhjetor 2021.
 7. ^ "Fest 60' nis sonte nata e parë". Radio Televizioni Shqiptar (RTSH). 27 dhjetor 2021. Arkivuar nga origjinali më 27 dhjetor 2021. Marrë më 29 dhjetor 2021.
 8. ^ "Sonte, nata e dytë e Fest'60". Radio Televizioni Shqiptar (RTSH). 29 dhjetor 2021. Arkivuar nga origjinali më 28 dhjetor 2021. Marrë më 28 dhjetor 2021.
 9. ^ "Ronela Hajati ka një ëndërr të madhe, të shkojë në Eurovizion – por ka vetëm një problem". Sinjali. 6 qershor 2021. Arkivuar nga origjinali më 27 dhjetor 2021. Marrë më 27 dhjetor 2021.
 10. ^ "Nis lufta për fitoren e Festivalit të Këngës, Ronela Hajati dhe Alban Ramosaj, dy emrat e përfolur ende pa filluar gara". Panorama. 12 dhjetor 2021. Arkivuar nga origjinali më 12 dhjetor 2021. Marrë më 27 dhjetor 2021.
 11. ^ Reka, Sindi (4 dhjetor 2021). "Tani mund të dëgjoni të plotë 'Sekret-in' e Ronelës për Festivalin e Fundvitit!". Top Albania Radio. Arkivuar nga origjinali më 6 dhjetor 2021. Marrë më 27 dhjetor 2021.
 12. ^ O'Donoghue, Tom (26 dhjetor 2021). "Xtra Decised: Ronela Hajati[[:Stampa:Spaced ndash]]'Sekret'". ESCXtra. Arkivuar nga origjinali më 26 dhjetor 2021. Marrë më 27 dhjetor 2021. {{cite web}}: Konflikt URL-wikilink (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Roberts, Dale (8 dhjetor 2021). "Albania: Aussievision's Festivali i Këngës 60 rankings". Aussievision. Arkivuar nga origjinali më 27 dhjetor 2021. Marrë më 27 dhjetor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Adams, William Lee (27 dhjetor 2021). "FiK 60 poll results: Ronela and Alban are our readers' favourites to win". Wiwibloggs. Arkivuar nga origjinali më 28 dhjetor 2021. Marrë më 28 dhjetor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "The 'Sekret' is out: Ronela Hajati will represent Albania". European Broadcasting Union (EBU). 29 dhjetor 2021. Arkivuar nga origjinali më 29 dhjetor 2021. Marrë më 29 dhjetor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "Turin, Italy, to host the 66th Eurovision Song Contest in May 2022". European Broadcasting Union (EBU). 8 tetor 2021. Arkivuar nga origjinali më 9 tetor 2021. Marrë më 31 dhjetor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "Rules–Eurovision Song Contest". European Broadcasting Union (EBU). Arkivuar nga origjinali më 8 prill 2020. Marrë më 31 dhjetor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "Sekret / Ronela Hajati Tidal". Tidal. 2 dhjetor 2021. Marrë më 6 dhjetor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Festivali Evropian i Këngës 2022