Noizy

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Noizy
U lind në
Rigels Rajku

(1986-09-27) 27 shtator 1986 (37 vjeç)
Emrat e tjerëNoizy, Zinjo, Zini Zin,Rigels Rajku
Profesioni
Fëmijë1
Karierra Muzikore
ZhanretHip hop
Instrument(et)
Labeli

Rigels Rajku (i lindur më 27 shtator 1986) i njohur me emrin e tij të skenës Noizy, është një këngëtar, rreper, kompozitor, prodhues dhe aktor shqiptar. Noizy u ngrit në famë kur lëshoi albumin e tij të parë në vitin 2009. Ai është nder reperat më popullor në krahinat shqip folëse. Noizy është pjesë e OTR I rritur ne fshatin Skenderbegas ne familje Gorrica.(On Top of the Rest)

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rigels Rajku[1][2] U lind më 27 shtatorSukth, Durrës, Shqipëri. Në moshën 11 vjeç, Noizy me familjen e tij u zhvendos në Londër, kryeqyteti i Anglisë Mbretëria e Bashkuar ku u rrit në Woolwich.[3] Në atë kohë Woolwich njihej si një nga lagjet më të rrezikshme në Londër. Nga situata Noizy themeloi grupin e tij për vetëmbrojtje të quajtur O.T.R.Frymëzuar nga rrjedha e jetës që ai përjetoi në të kaluarën e bëri atë më të frymëzuar të ketë sukses në karrierë dhe familje. Gjatë kohës së tij në Londër, ai krijoi një pasion për të marrë pjesë në “Ndeshje Rruge” “Street Fight” (një lloji dyluftimi si lloji i boksit por pa rregulla të mirë përcaktuara) dhe gjithashtu ai ishte tepër i zoti në këtë lloj dyluftimi.[4]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Noizy debutoi në industrinë e muzikës më 20 dhjetor 2004 me këngën On Top of the Rest që ai luajti në një music contest Top Fest të organizuar nga Top Channel.[5] Në vitin 2009 lëshoi albumin e tij të parë Pak Më Ndryshe. U desh gati një vit i plotë për t'u lëshuar në mënyrë shumë profesionale, të incizuara dhe të përziera nga inxhinieri britanike Tom "On the Mix" Gillieron, GBMC dhe Noizy vetë.[6][7] Në vitin 2010 Noizy nisi një mixtape të quajtur Most Wanted Mixtape.

Ai është i njohur për miqësinë e tij, sepse ka shumë miq të njohur si Blerim Destani, Azet, Ledri Vula dhe më shumë. Noizy është gjithashtu një kampion në betejat e rrugës "Street Fight", ku ai u shpall kampion i Londrës në 15 ndeshje dhe 15 fitore.

Noizy gjithashtu luajti në një film shqiptar të quajtur ZORI, i cili u publikua në vitin 2015.[8]

Në 2016 Noizy lëshoi albumin e tij të 3-të te quajtur ZinCity.

Në 2014 Noizy nisi një bashkëpunim me këngëtaren e njohur shqiptare Enca Haxhia, e cila u bë pjesë e grupit O.T.R.[9]


Noizy lëshoi një tjetër "Midis Tirone", e cila arriti në 1.200.000 shikime brenda 24 orëve dhe kënga u bë e disponueshme për music download më 5 nëntor 2016, në dispozicion për iTunes dhe Deezer.

"Midis Tirone" u lirua më 5 nëntor 2016 dhe debutoi në numrin një në ASL Music duke tejkaluar këngëtarët e njohur si Otilia, Faydee, [Inna] dhe më shumë.  

Mediat sociale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kanali i tij në YouTube ka më shumë se 900.000 abonentë dhe 790,000,000 milion shikime në total. Noizy ka më shumë se 780.000 pëlqime në Facebook, më shumë se 1.700.000 ndjekës në Instagram dhe më shumë se 25.000 ndjekës në Twitter, gjë që e bën atë reperin më të ndjekur në të gjitha vendet shqipfolëse.

Noizy me Chris Brown ne Los Angeles in 2014
Noizy duke performuar në skenë (2016)
Noizy gjatë koncertit të tij në Danimarkë (2016)
Noizy ne studio (2016)

Arritjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kënga e Noizit me Çiljeta Xhilaga me emrin "Gangsta Love" të lëshuar më 19 gusht 2015, fitoi çmimin "Best Video 2015 & Best Hip Hop" për "Big Body Benzo" të vetme të lëshuar më 16 maj 2015. Noizy fitoi çmimet më të rëndësishme në Zhurma Awards me Enca Haxhia për këngën më të mirë 2016 & Best Video 2016 më 15 shtator 2016. Ai është i njohur edhe si një rapper shumë produktiv për mediat dhe tifozët e tij. Më 2 korrik 2016, Noizy lëshoi dy këngë në një ditë ekskluzivisht në YouTube të quajtur "More than Dollars" ft. Çiljeta Xhilaga dhe "Without Me" ft. Elgit Doda këngë që u bënë shumë të suksesshme, duke u dëgjuar nga një audiencë e madhe në të gjithë Shqipërinë dhe vendet e tjera. Kënga e tij me Enca Haxhia "Bow Down" fitoi një vëmendje ndërkombëtare, Kënga u dëgjua në shumë shtete si Turqi, Spanjë, Suedi. Kënga më vonë u lëshua në ITunes.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Noizy aktualisht jeton në Durrës. Noizy dhe nëna e tij janë të dy të krishterë, babai dhe motra e tij janë myslimanë. Noizy gjithashtu ka një vajzë të quajtur "Leandra", e cila jeton në Londër. Në vitin 2013 ai lëshoi një këngë të quajtur "Little Noku" kushtuar vajzës së tij. Në atë këngë ai shprehu sa i mungon dhe e do.[10][11]

Noizy në shtator, 2016

Albume[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Noizy – Pak me Ndryshe (2009)
 • Noizy – Most Wanted (Mixtape) (2010)
 • Noizy – Living Your Dream (2011)
 • Noizy – Do You Remember Me? (2012)
 • Noizy – The Hardest In The Market (2014)
 • Noizy – The Leader (2014)
 • Noizy – Zin City (2016)
 • Noizy - Epoka (2019)

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Noizy ft. Lil Koli Bossman (2018/19)
 • Noizy ft. Dafina - A don Love a don seks (2018/19)
 • Noizy ft. Varrosi - Meksikane
 • Noizy ft. S4MM - Po Thu (2018/19)
 • Noizy ft. Ghali - Parku Lojrave (2018)
 • Noizy ft. Raf Camora - Toto (2018)
 • Noizy ft. S4MM - La Familia (2018)
 • Noizy - Luj Edhe pak (2018)
 • Noizy ft. Altin Sulku - Ajshe (2018)
 • Noizy ft. OTR - 16 (2018)
 • Noizy ft. Rimz - No Drama (2018)
 • Noizy - Mbretesha Ime (2018)
 • Noizy - Gjuha e kampionit (2018)
 • Noizy - Bora (2017)
 • Noizy ft Ledri - Dje & Sot (2017)
 • Noizy - Ak47 (2017)
 • Noizy- 100 kile (2017)
 • Noizy – The Baddest (2016)
 • Noizy – Ma shumë se Dollar ft. Ciljeta (2016)
 • Noizy – Grande (2016)
 • Noizy ft Duda, Varrosi & Lil Koli – Ilaçi Jot (Mixtape) (2016)
 • Noizy ft. Elgit Doda – Pa mu (Official Video HD) (2016)
 • Noizy ft. Lil Koli – Flight mode (2016)
 • Noizy – Number One (2015)
 • Noizy – Big Body Benzo (2015)
 • Noizy – 1 Shans (THE LEADER) (2014)
 • Noizy ft. Lumi-B, Lil-Koli, Varrosi & Mc Kresha – Take a Picture (2014)
 • Noizy – Midis Tirone (2016)
 • Noizy ft. Enca – Bow Down (2016)
 • Noizy – Young boy (2017)
 • Noizy ft. Azet & Zuna – Nummer 1 (2017)

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filma[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Rroli Shënime
2013 All Access Movie[12] Ai vetë Biografi
2015 ZORI Film (2015) Ai vetë

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]