Enca Haxhia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Enca
Informacione
EmriRuensa Haxhiaj
Lindja19 tetor 1995
PrejardhjaTirana, Albania
ZhanriPop
Profesion(e)Këngëtare
Instrument(e)Vokal
Vite aktiv2012 -
Webfaqja
www.encamusic.com

Ruensa Haxhiaj (lindi më 19 tetor 1995) ndryshe e njohur si Enca Haxhia ose shkurt Enca, këngëtare dhe kompozitore shqiptare.[1] Fama e saj u rrit pas publikimit të këngës "Ata nuk e din" bashkëpunim me reperin Noizy më 2014, duke mbledhur mbi 450,000 shikime në Youtube brenda 24 orëve.[2] Muzika me e skitur e saj eshte ne vitin 2016 "Best of" dhe "Kjo Verë". Më vonë u bashkua me Big Bastan në Këngën Magjike dhe vazhdoi të punojë me artista tjerë. Ajo mori pjesë në Top Fest dy herë, dhe kaloi në gjysmë finale në përpjekjen e saj të dytë. Ajo po ashtu mori pjesë në Zhurma Show në vitin 2016, ku fitoi katër çmime, përfshirë vendin e parë. Ajo është një nga këngëtarët më të famshëm në Shqipëri.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Haxhiaj lindi më 19 tetor 1995 në Tiranë në familje shqiptare, të besimit ortodoks.[3] Ajo filloi të përdor Keek, një rrjet social për postimin e videove. Ajo këndoi këngë të shkurta me pjesë të ndryshme, postoi video për jetën e saj ditore etj...

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 2012 – "The Best Of"
 • 2012 – "Kjo Verë"
 • 2012 – "100" feat. Big Basta & Etnon
 • 2012 – "All That" feat. Big Basta
 • 2013 – "Dua të jesh ti" Top Fest 2013.
 • 2013 – "Jepe Tash"
 • 2013 – "Real Love" feat. Ardit
 • 2013 – "E ke radhën ti"
 • 2013 – "Baby Girl & Gangsta Boo" feat. B Genius
 • 2014 – "Ata nuk e din" feat. Noizy
 • 2014 – "Ishim ne", Top Fest 2014
 • 2014 – "A po t'pëlqen"
 • 2014 - Enca & Mozzik "Edhe njo"
 • 2015 - Soul Killa
 • 2015 - Call Me Goddess
 • 2016 - Dreq
 • 2016 - Bow Down
 • 2017 - Love on my body
 • 2017 - Ciao
 • 2018 - Dua
 • 2018 - Enca Haxhia - Rendez Vouz
 • 2018 - Enca Haxhia - Kujt po i han'
 • 2019 - Enca Haxhia - Balad
 • 2019 - Enca Haxhia - Hajde ft. Muharrem Ahmeti

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Biografia e Enca Haxhia". Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ ""A po t'pëlqen" pyet Enca (Video)". Arkivuar nga origjinali origjinali më 24 shtator 2015. Marrë më 19 gusht 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Enca, intervju për 60 sekonda". Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]