Nëntori (këngë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
"Nëntori"
Këngë nga Arilena Ara
Publikimi14 nëntor 2016
Gjatësia4:07
Label
 • B1 Recordings
 • Effective Records
TekstshkruesLindon Berisha
ProducerDarko Dimitrov
Music video
"Nëntori"YouTube
Music video
"I'm sorry"YouTube

"Nëntori" është një këngë e këngëtares shqiptare Arilena Ara. Kënga është shkruar tërësisht nga muzikanti shqiptar Lindon Berisha dhe prodhuar nga producenti maqedonas Darko Dimitrov. [1] Ai u krijua kryesisht për pjesëmarrjen e Arilenës në edicionin e 18-të të Kënga Magjike.

Kënga përjetoi sukses komercial në Rumani duke u ngjitur në vendin e parë në Listat e transmetimeve të radios dhe TV të vendit. Dy versione të remiksuara të këngës nga Bess dhe Beverly Pills përkatësisht hynë në top listat në Rusi dhe Ukrainë. [2] [3] [4] Për promovim të mëtejshëm, këngëtarja e ka realizuar në raste të ndryshme ndër të tjera në Shqipëri, Kazakistan, Rumani, Rusi dhe Ukrainë.

Sfondi dhe përbërja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

“Nëntori” është shkruar nga muzikanti shqiptar Lindon Berisha dhe prodhuar nga producenti maqedonas Darko Dimitrov. [5] Katër minuta e shtatë sekonda, kënga është një baladë e cila përfshin muzikalisht ritme etnike, elemente orientale dhe violina në instrumentimin e saj. Bëhet fjalë lirikisht për një histori dashurie mes dy njerëzve të ndarë që pasqyron dhimbje dhe lot. [5]

Promovimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një version në anglisht i "Nëntori" me titullin "Më fal", shkruar nga Menno Reyntjes, u shfaq premierë në kanalin YouTube të Arilenës me një video muzikore shoqëruese më 24 gusht 2017. [6] [7] [8] Për promovim të mëtejshëm, Arilena performoi këngën në Festivalin Europa Plus, Festivalin Astana Dusy dhe FIFA Fan Zone Moscow. [9] [10] [11] Ajo bëri paraqitje të mëtejshme për të interpretuar këngën në radiostacionin rumun Radio ZU më 14 qershor 2017. [12] Më 15 dhjetor 2017, ajo ishte e ftuar për të interpretuar këngën në finalen e madhe në shfaqjen e talenteve televizive rumune Zëri i Rumanisë. [13] [14]

Kënga Magjike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Edicioni i 18-të i Kënga Magjike u zhvillua në Tiranë, Shqipëri dhe përbëhej nga dy gjysmëfinale të zhvilluara më 7 dhe 8 dhjetor dhe finalja e madhe më 10 dhjetor 2016. Arilena Ara, një nga konkurrentet e përzgjedhura për të konkurruar në konkurs, performoi këngën për herë të parë më 14 nëntor 2016 si dhe më 10 dhjetor 2016 pas kualifikimit për në finalen e madhe. [15] [16] [17] Kënga arriti në vendin e tretë në një fushë me njëzet e një në finalen e madhe më 10 dhjetor 2016 dhe fitoi nominimin për Baladën më të Mirë. [18] [19]

Grafikët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia e publikimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Datat dhe formatet e publikimit për "Nëntori"
Rajon Data Formati(et) Etiketa(at) Ref.
Rusia 24 janar 2017 Të dhënat efektive
Të ndryshme 2 qershor 2017 B1 Recordings

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Arilena Ara - Nëntori | Official Music Video". YouTube. 14 nëntor 2016. Marrë më 1 shkurt 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Note: Open description for credits.
 2. ^ "Nentori by Arilena Ara (Bess Remix)" (në rusisht). Tophit. Marrë më 1 shkurt 2020.
 3. ^ "Nentori by Arilena Ara (Beverly Pills Remix)" (në rusisht). Tophit. Marrë më 1 shkurt 2020.
 4. ^ "Ukrainian Top Year-End Radio Hits (2017)" (në rusisht). Tophit. Marrë më 1 shkurt 2020.
 5. ^ a b ""Nëntori", ky muaj 'i mallkuar' për Arilena Arën". Telegrafi. 23 nëntor 2016. Marrë më 1 shkurt 2020.
 6. ^ "Arilena Ara - I'm Sorry | Official Music Video". YouTube. 24 gusht 2017. Marrë më 1 shkurt 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Note: Open description for credits.
 7. ^ "Arilena sjell "I'm sorry", versionin anglisht të "Nëntorit"". Telegrafi. 24 gusht 2017. Marrë më 1 shkurt 2020.
 8. ^ "Arilena publikon versionin më të ri të "Nëntorit"". RTV21. 24 gusht 2017. Arkivuar nga origjinali më 1 shkurt 2020. Marrë më 1 shkurt 2020.
 9. ^ "Arilena Ara publikon videon e performancës fantastike në "FIFA Fan Zone" të Moskës". Ekonomia Online. 20 korrik 2018. Marrë më 1 shkurt 2020.
 10. ^ "Arilena Ara "çmend" Kazakistanin me performancën live të "Nëntori"". IN TV. 28 gusht 2017. Marrë më 1 shkurt 2020.
 11. ^ "Как звезды готовятся к Europa Plus LIVE 2017" (në rusisht). Europa Plus. 23 korrik 2017. Arkivuar nga origjinali më 4 shtator 2019. Marrë më 1 shkurt 2020.
 12. ^ "LIVE: Arilena Ara cântă hitul „Nentori" în premieră" (në rumanisht). Radio Zu. 14 qershor 2017. Marrë më 1 shkurt 2020.
 13. ^ "Arilena Ara va cânta în finala de la „Vocea României"" (në rumanisht). TVmania. 13 dhjetor 2017. Arkivuar nga origjinali më 1 shkurt 2020. Marrë më 1 shkurt 2020.
 14. ^ "Arilena Ara cântă în finală la Vocea României" (në rumanisht). Info Music. 15 dhjetor 2017. Marrë më 1 shkurt 2020.
 15. ^ "Arilena Ara në Kënga Magjike me një baladë për babain e saj". Bota Sot. 14 nëntor 2016. Marrë më 1 shkurt 2020.
 16. ^ ""Nëntori" i Arilenës". Klan Kosova. 14 nëntor 2016. Marrë më 1 shkurt 2020.
 17. ^ "Arilena Ara në Kënga Magjike me një baladë për babain e saj". Privé. 14 nëntor 2016. Marrë më 1 shkurt 2020.
 18. ^ ""Ma thuaj ti" fiton "Këngën Magjike"". TV Klan. 11 dhjetor 2016. Marrë më 1 shkurt 2020.
 19. ^ "Rozana Radi fiton në "Kënga Magjike 2016": "Ma thuaj ti" triumfon në finalen e madhe". Telegrafi. 10 dhjetor 2016. Marrë më 1 shkurt 2020.
 20. ^ "International Top 10: 21.07.2017[[:Stampa:Spaced ndash]]27.07.2017". Prophon. 21 korrik 2017. Arkivuar nga origjinali më 16 prill 2022. Marrë më 16 prill 2022. {{cite web}}: Konflikt URL-wikilink (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ "Nentori (Bess Remix) on Tophit". Tophit. Arkivuar nga origjinali më 16 prill 2022. Marrë më 16 prill 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Note: The 'Peak Position On Top Radio Hits' column is to be taken into consideration.
 22. ^ "Nentori (Beverly Pills Remix) on Tophit". Tophit. Arkivuar nga origjinali më 16 prill 2022. Marrë më 16 prill 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Note: The 'Peak Position On Top Radio Hits' column is to be taken into consideration.
 23. ^ "Airplay 100 – Cristi Nitzu | Kiss FM – 13 August 2017". Kiss FM. Marrë më 27 janar 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Note: User may scroll down the 'Podcasturi' menu to play or download the respective podcast.
 24. ^ "Media Forest – Know You Are On Air". Media Forest. 17 korrik 2017. Marrë më 1 shkurt 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Note: Select 'Songs – Radio'. Romanian and international positions are rendered together by the number of plays before resulting an overall chart.
 25. ^ "Media Forest – Know You Are On Air". Media Forest. 21 gusht 2017. Marrë më 1 shkurt 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Note: Select 'Songs – TV'. Romanian and international positions are rendered together by the number of plays before resulting an overall chart.
 26. ^ "Top Radio Hits Russia Monthly Chart[[:Stampa:Spaced ndash]]June 2017". Tophit. 1 qershor 2017. Arkivuar nga origjinali më 16 prill 2022. Marrë më 16 prill 2022. {{cite web}}: Konflikt URL-wikilink (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ "Top Radio Hits Russia Monthly Chart[[:Stampa:Spaced ndash]]May 2017". Tophit. 1 maj 2017. Arkivuar nga origjinali më 16 prill 2022. Marrë më 16 prill 2022. {{cite web}}: Konflikt URL-wikilink (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ "Top Radio Hits Ukraine Monthly Chart[[:Stampa:Spaced ndash]]April 2017". Tophit. 1 prill 2017. Arkivuar nga origjinali më 16 prill 2022. Marrë më 16 prill 2022. {{cite web}}: Konflikt URL-wikilink (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ "Top Radio Hits Ukraine Monthly Chart[[:Stampa:Spaced ndash]]November 2017". Tophit. 1 nëntor 2017. Arkivuar nga origjinali më 16 prill 2022. Marrë më 16 prill 2022. {{cite web}}: Konflikt URL-wikilink (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ a b "Top Radio Hits Global Annual Chart[[:Stampa:Spaced ndash]]2017". Tophit. Arkivuar nga origjinali më 16 prill 2022. Marrë më 16 prill 2022. {{cite web}}: Konflikt URL-wikilink (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 31. ^ a b "Top Radio Hits Russia Annual Chart[[:Stampa:Spaced ndash]]2017". Tophit. Arkivuar nga origjinali më 16 prill 2022. Marrë më 16 prill 2022. {{cite web}}: Konflikt URL-wikilink (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 32. ^ a b "Top Radio Hits Ukraine Annual Chart[[:Stampa:Spaced ndash]]2017". Tophit. Arkivuar nga origjinali më 16 prill 2022. Marrë më 16 prill 2022. {{cite web}}: Konflikt URL-wikilink (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 33. ^ "Nëntori[[:Stampa:Spaced ndash]]Single by Arilena Ara on Apple Music Russia" (në rusisht). Apple Music. 24 janar 2017. Arkivuar nga origjinali më 16 prill 2022. Marrë më 16 prill 2022. {{cite web}}: Konflikt URL-wikilink (Ndihmë!)
 34. ^ Citations regarding the digital release of "Nëntori" EP by Arilena Ara in various countries: