Mahmood

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mahmood
Instrument(et)
 • Vocals
 • piano
 • guitar
LabeliUniversal Music

Alessandro Mahmoud (lindur më 12 shtator 1992), i njohur profesionalisht si Mahmood, është një këngëtar dhe tekstshkrues italian. Ai, së pari erdhi në dukje pasi garoi në sezonin e gjashtë të versionit italian të The X Factor. Në vitin 2019, ai fitoi Festivalin e Muzikës Sanremo me këngën "Soldi", dhe vazhdoi ta përfaqësojë ItalinëFestivalin Evropian të Këngës 2019,[1][2] duke përfunduar në vendin e 2-të. Albumi i tij i parë, Gioventù bruciata, u publikua në shkurt 2019 dhe debutoi në numrin një në tabelën e albumeve italiane.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindur në Milano nga një nënë italiane nga Sardenja dhe një baba egjiptian, ai u rrit rreth Gratosoglio, një rreth i Milanos.[3] Kur ishte pesë vjeç, prindërit e tij u divorcuan dhe ai u rrit më pas nga nëna e tij.[4][5]

Mahmood gjatë një prove në Eurovizion në maj 2019.

Më 22 shkurt 2019, Mahmood publikoi albumin e tij të parë në studio, Gioventù bruciata, i cili kryesoi në tabelën e albumeve italiane.[6] Në prill të vitit 2019, Mahmood u shfaq në këngën "Calipso" nga Charlie Charles dhe Dardust, e cila ka kryesuar në tabelën e këngëve italiane.[7] Në maj të vitit 2019, ai përfaqësoi ItalinëFestivalin Evropian të Këngës 2019Tel Aviv, Izrael. Ai interpretoi "Soldi" në finalen e madhe të konkursit më 18 maj, duke e vendosur të dytin në renditjen përfundimtare. Kënga kryesoi në tabelat në Greqi, Izrael, Itali dhe Lituani dhe arriti në 10 vendet e para në pesë shtete të tjera, ndërsa gjithashtu kënga u bë kënga më e transmetuar në Eurovision ndonjëherë në Spotify.[8] Mahmood performoi në ceremoninë e mbylljes së Universitetit Veror të vitit 2019 në Napoli me tre këngët e tij "Soldi", "Gioventù bruciata" dhe "Anni 90".

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Gioventù bruciata (2019)

Çmime dhe nominime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Ceremonia Çmimi Puna Rezultati
2018 Sanremo Giovani[9] First place "Gioventù bruciata" Fitues/e
Critics' Award
2019 Sanremo Music Festival[10] First place "Soldi"
Enzo Jannacci Award for Best Performance
Baglioni d'oro Award for Best Song
OGAE Poll[11] Best Song of Eurovision 2019
Marcel Bezençon Awards[12] Composer Award
Wind Music Awards[13] Triple Platinum Certified Single
Gold Certified Album Gioventù bruciata
MTV Europe Music Awards[14] Best Italian Act Himself

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Sanremo, il vincitore è Mahmood. Ultimo è secondo, terzo classificato Il Volo" (në italisht). La Repubblica. 10 shkurt 2019.
 2. ^ Castagneri, Alice; Pavanello, Roberto (10 shkurt 2019). "Mahmood vince il Festival di Sanremo". La Stampa (në italisht). Marrë më 11 shkurt 2019.
 3. ^ Rio, Paolo Giordano Laura. "Mahmood conquista l'Ariston: "Sono un ragazzo italiano"". Il Giornale (në italisht). Marrë më 12 shkurt 2019.
 4. ^ "Italian Minister Pans Hit Song by an Immigrant's Son". The New York Times (në anglisht). 31 mars 2019. Marrë më 1 prill 2019.
 5. ^ "Mahmood: "Quel padre scomparso e la Sardegna, fonte della mia ispirazione" IL VIDEO". unionesarda.it (në italisht). Marrë më 18 mars 2019.
 6. ^ "Discographie Mahmood (Albums)". italiancharts.com (në italisht). Marrë më 7 maj 2019.
 7. ^ "Top Singoli – Classifica settimanale WK 18" (në italisht). Federazione Industria Musicale Italiana. Marrë më 3 maj 2019.
 8. ^ "Italy: Mahmood's "Soldi" is now the most-streamed Eurovision song on Spotify" (në anglisht). Wiwibloggs. Marrë më 14 prill 2020.
 9. ^ "Mahmood piglia tutto: Gioventù Bruciata trionfa a Sanremo Giovani". Spettakolo.it (në italisht). 22 dhjetor 2018. Marrë më 19 qershor 2019.
 10. ^ "Mahmood vince il Festival di Sanremo. Oltre le polemiche e le critiche, a Baglioni il leoncino d'oro per l'innovazione (dall'inviata L.Varlese)". HuffPost (në italisht). 9 shkurt 2019. Marrë më 19 qershor 2019.
 11. ^ "OGAE Poll 2019: Italy's Mahmood crowned winner". Wiwibloggs (në anglisht). 30 prill 2019. Marrë më 19 qershor 2019.
 12. ^ "Here are the winners of the 2019 Marcel Bezençon Awards". eurovision.tv (në anglisht). Marrë më 20 maj 2019.
 13. ^ "Seat Music Awards 2019, Claudio Baglioni re-bis. Sfera Ebbasta pigliatutto ma non canta". quotidiano.net (në italisht). 6 qershor 2019. Marrë më 23 qershor 2019.
 14. ^ "Mtv Ema 2019, Mahmood vince il «Best Italian Act»". Il Corriere della Sera (në italisht). 3 nëntor 2019. Marrë më 4 nëntor 2019.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çmimet dhe arritjet
Parardhësi 
Ermal Meta dhe Fabrizio Moro
Sanremo Music Festival
2019
Pasardhësi 
Diodato
Parardhësi 
Ermal Meta dhe Fabrizio Moro
me "Non mi avete fatto niente"
Italia në Festivalin Evropian të Këngës
2019
Pasardhësi 
Diodato
me "Fai rumore"