Ermal Meta

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ermal Meta

Ermal Meta (lindur më 20 prill 1981) është një kantautor Shqiptar, i rritur në Itali.[1] Ai ka qenë anëtar i bandave italiane Ameba4 dhe La Fame di Camilla, të cilat konkuruan në seksionin e Festivalit të Muzikës Sanremos Të rinjtë. Pasi kompozoi për disa artistë italianë, ai filloi karrierën e tij solo, duke publikuar tre albume në studio: Umano (2016), Vietato morire (2017) dhe Non abbiamo armi (2018)

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

I lindur në Fier, Shqipëri, Meta u zhvendos në Bari, Italinë e Jugut, në moshën 13 vjeçare, së bashku me familjen e tij.[2][3] Meta ka debutuar si kitarist i grupit italian Ameba4, të cilët konkuruan në seksionin 'Të rinjtë' në Festivalin e Muzikës 'Sanremo' 2006 me këngën "Rido ... forse mi sbaglio", përfshirë në albumin e tyre të vetë-titulluar, i cili u publikua në shkurt 2006.[4]

Në vitin 2007 Meta u bë frontman, këngëtari kryesor dhe këngëshkruesi kryesor i grupit La Fame di Camilla.[5] Albumi i tyre debutues, i titulluar thjesht La Fame di Camilla, u publikua nga Universal Music në vitin 2009.[6] Grupi më pas publikoi albumet Buio e luce, duke përfshirë titullin të cilat konkuruan në seksionin e Festivalit të Sanremos Music 2010, dhe L'attesa (2012) tek 'Të rinjtë'.[7] Grupi u nda në vitin 2013.[8]

Në bashkëpunim me Fabrizio Moro me këngën "Non mi avete fatto niente" ata triumfuan në këtë garë të fortë Ermal Meta fiton Sanremon 2018.[9]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Ilaria Venturini (6 shkurt 2017). "Tutte le curiosità su Ermal Meta" (në italisht). PopLife.it. Arkivuar nga origjinali origjinali më 1 tetor 2017. Marrë më 11 shkurt 2017.
  2. ^ Cladia Fascia (22 janar 2017). "Ermal Meta, vita va guardata in faccia" (në italisht). Agenzia Nazionale Stampa Associata. Marrë më 11 shkurt 2017.
  3. ^ "Chi è Ermal Meta". Il Post (në italisht). 7 shkurt 2017. Marrë më 11 shkurt 2017.
  4. ^ "Gli Ameba 4 debuttano all'Ariston: Sanremo sarà il nostro punto di partenza" (në italisht). Rockol.it. 27 shkurt 2006. Marrë më 11 shkurt 2017.
  5. ^ Matilde Conte (11 shtator 2009). "Il ritorno della Fame di Camilla debutto discografico alla Feltrinelli". la Repubblica (në italisht). Marrë më 11 shkurt 2017.
  6. ^ Paolo Panzeri (24 shtator 2009). "La Fame di Camilla - La Fame di Camilla" (në italisht). Rockol.it. Marrë më 11 shkurt 2017.
  7. ^ "La Fame di Camilla - L'attesa" (në italisht). Radio Italia Solo Musica Italiana. 24 janar 2012. Arkivuar nga origjinali origjinali më 12 shkurt 2017. Marrë më 11 shkurt 2017.
  8. ^ "Ermal Meta annuncia: sciolta la band La Fame di Camilla" (në italisht). Radio Italia Solo Musica Italiana. 29 mars 2013. Marrë më 11 shkurt 2017.
  9. ^ http://www.kultplus.com/muzika/kengetari-shqiptar-ermal-meta-fiton-sanremon/