Big Basta

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Big Basta
Informacione
EmriGerald Xhari
Lindja1 korrik 1986
Tiranë, Shqipëri
Profesion(e)Këngëtar, kompozitor
Vite aktiv2003-prezent
Bashkëpunim(e) meVesa Luma
Samanta Karavello
Dr. Flori
Eranda Libohova

Gerald Xhari (lindi më 1 korrik 1986) i njohur si Big Basta, është këngëtarë dhe kompozitorë shqiptarë.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Big Basta filloi karrierën e tij në vitin 2003 dhe ishte anëtar i grupit "Sweed Company". Ai mori pjesë në edicionin e dytë të Top Festit dhe fitoi çmimin për artistin më të mirë të ri. Në vitin 2006 ai mori pjesë në Kënga Magjike së bashku me Vini dhe me këngën "Ndize". Ata përfunduan në vendin e 20 në konkurrim. Së bashku me Eranda Libohova, ai lansoi ​​këngën "Çoko dhe Kakao". Ai gjithashtu lansoi këngë me Çiljeta, Samanta Karavello dhe Vesa Luma. Ai mori pjesë me Anxhelo në Kënga Magjike 2011 me këngën "Si melodi". Ata u ndanë në çmimin përfundimtar për hip hop më të mirë. Ai ngriti me këngën "All That", së bashku me Enca HaxhiaKënga Magjike 2012, ku morën 243 pikë dhe fituan vendin e 27 në konkurs.

Ai shkroi këngën "Dua te jetoj" ku Venera Lumani mori pjesë në Festivalin e 53-të të Këngës.

Në vitin 2016, ai shkroi tekstin e këngës "Botë" kënduar nga Lindita HalimiFestivalin e 53-të të Këngës. Në finale ajo fitoi më shumë pikë dhe kështu ajo përfaqëoi Shqipërinë në Festivalin Evropian të Këngës 2016 me këngën Xharis.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Big Basta është i martuar me këngëtaren kosovare Vesa Luma.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2006 – "Ndize" (me Vini)
  • 2008 – "Çoko dhe Kakao" (me Eranda Libohova)
  • 2010 – "Big Basta"
  • 2011 – "Start" (me Samanta Karavello dhe Lyrical Son)
  • 2011 – "Nak Nak" (me Blerina Braka)
  • 2011 – "Welcome to AL"
  • 2011 – "Si melodi" (me Anxhelo)
  • 2012 – "Boom" (me Vesa Luma)
  • 2012 – "Bounce With the Star"
  • 2012 – "All That" (me Enca)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]