Enver Shëngjergji

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Kompozitori shqiptar Enver Shëngjergji ka lindur në Tiranë më 19 shtator 1948. Ka kryer studimet në Institutin e Lartë të Arteve në vitet 1966-1969. Nga viti 1970 deri në vitin 1974 ka punuar pedagog në këtë institucion. Në vitin 1974, i dënuar si pjesëmarrës në Festivalin e 11-të të Këngës në Radio-Televizion dërgohet në minierën e qymyrgurit të Kërrabës Në vitin 1979 kthehet në Tiranë, ku emërohet shefi i muzikës në Pallatin e Kulturës “Ali Kelmendi”. Në vitin 1992 – 1995 emërohet pedagog në Liceun Artistik “Jordan Misja”. Nga viti 1995 deri sot ai është në pension invaliditeti, pasojë e prekjes nga një patologji artriti. Për afro 40 vjet ka kontribuar me krijimtari në gjininë e këngës së muzikës së lehtë dhe asaj popullore. Është vlerësuar me disa çmime në aktivitetet lokale dhe kombëtare, ndër të cilët mund të përmendim titujt e këngëve: “Udhëtuam së bashku”, "Mbrëmja e fundit”, “Vajzat e fshatit tim”, “Nën kurorën e ullirit”, “Lulet e mollës”, etj. Motoja e tij në krijimtarinë muzikore ka qenë mbështetja në folklorin e pasur të popullit tonë. [1] [2] [3]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ https://www.kultplus.com/tag/enver-shengjergji/
  2. ^ https://tingujshqip.wordpress.com/2018/04/27/enver-shengjergji-pas-viteve-90-veshtire-te-gjesh-nje-kenge-me-arome-shqiptare/
  3. ^ https://telegraf.al/aktualitet/enver-shengjergji-drejtimi-i-festivalit-ne-rtsh-eshte-monopolizuar-nga-persona-te-papergjegjshem/