Helena Paparizou

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Helena Paparizou
Background information
Lindi (1982-01-31) 31 janar 1982 (42 vjeç)
OrigjinaBorås, Suedia.
ZhanretPop, pop rock, laïko, dance-pop, electronica
Këngëtare, kantautor, personalitet televiziv
Vitet aktik1999-
LabeliMinos EMI

Helena Paparizou (Greqisht: Έλενα Παπαρίζου, lindur më 31 janar 1982) është një këngëtare, autor këngësh dhe televiziv greko-suedeze. Lindur dhe rritur në Suedi nga prindërit Grekë, ajo u regjistrua në shkolla të ndryshme[1] të artit para se të nisë një karrierë në Suedi në 1999 si anëtar i laïko (muzika popullore greke) dhe duodi i Eurodance Antique, i cili mori pjesë në Eurovision Song Contest 2001 dhe më pas u bë popullore.

Karriera e Muzikës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Antique u shpërnda në 2003, dhe Paparizou nënshkroi një kontratë solo regjistrimi[2]me Sony Music, duke lëshuar debutimin e këngës së parë debutuese "Anapandites Kliseis" dhe albumin Protereotita (2004), me theks në tingëllimet laïko, pop dhe dance, por në fillim pati modeste shitjes. Në vitin 2005, ajo përfaqësoi Greqinë në konkursin e këngëve në Eurovizion me këngën "My Number One", të cilën ajo fitoi. Ishte fitorja e parë Greke në historinë e konkursit dhe transformoi karrierën e saj. Albumi i saj u certifikua më pas platin të dyfishtë nga Federata Ndërkombëtare e Industrisë Fonografike të Greqisë. Paparizou u përpoq një karrierë përtej Greqisë me një material në gjuhën angleze, duke shënuar në disa vende jashtë vendit. Tre albumet e saj të mëpasshëm Iparhi Logos (2006), Lojë e dashurisë (2006) dhe Vrisko To Logo Na Zo (2008) të gjitha arritën kulmin në numrin një në Greqi dhe arritën në shitjet e platinit. Albumi i saj i pestë i studios Giro Apo T 'Oneiro (2010) gjithashtu u certifikua me platin. Edicioni i fundit i Paparizou para se të linte Sony Music, Greatest Hits & More, u publikua në vitin 2011 dhe përfshiu "Baby It's Over", hitin e saj më të madh deri në vitin 2016. Hiti më i madh i Paparizou deri më sot është "An Me Dis Na Kleo" feat Anastasios Rammos.


Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]